A Shiba Inu kinézete
A japán név fordítása azt jelenti, hogy "kicsi kutya". Súlya mindössze 13 kg körül van és a legkisebb négylábúnak számít az FCI által elismert japán kutyafajták közül, ez pontosan 6 féle fajtát takar.
Jellemző jegynek számít a Shiba Inu kinézete terén, a felálló fül ami háromszög alakú, ezáltal erősen figyelővé válik az arckifejezése.
A standardleírásnak megfelelően a farka a hátvonala fölé kunkorodik szorosan.
Szőrzete rövid, vörös vagy cser-fekete, esetleg szezámszínű. Ez a szín vagyis a szezámszín a vörös és fekete keveréséből keletkezett.
A fajta jellegzetessége még , hogy "urajiro" mintázatúak a kutyusok, ami azt jelenti, hogy a nyakuk, mellkasuk és a hasuk körül, sőt még a farkuk alján is, valamint a lábaik belső felén a szőrzetük fehér színű.
Ha összegezni akarjuk a kinézetükkel kapcsolatos tulajdonságokat, azt mondhatjuk, hogy ennek a japán kutyának a megjelenése annyira természetes, hogy főleg a vörösek esetében a rókákra emlékeztet.
Hogy került a fajta Közép-Japánból az egész világba?
A Shiba Inu gyökerei Közép-Japán hegyvidékes tájaira nyúlnak vissza.
Ezen a tájakon a fajta felmenőit őrző-védőként valamint kisvadak levadászására használták, valamint fácánok, madarak vadászatának segítői voltak az ember mellett.
A Shiba Inu ezekben az időkben nem kereszteződött semmilyen másfajta egyedekkel, mivel ezen a vidéken csak ez a fajta kutya fordult elő.
Aztán a britek a 19. század végén behoztak a területre más négylábúakat is, ekkortól keveredtek a pointerekkel és a szetterekkel.
Pár évtized eltelte után így aztán a Shiba Inu amelyik a fajtatiszta jegyeket viselte ritkaság lett. 1928-tól számítható a fajta célzott tenyésztése és 1934 óta kötelező standardja is létezik.
Az elődökhöz képest a mostani fajták némileg nagyobbak és erősebbek is.
1937-ben Japánban ez a fajta kutya elnyerte a "Nemzeti Természeti Örökség "címet, ezzel az elterjedése is tovább folytatódott.
Ezért elmondhatjuk, hogy az Akita Inu fajta mellett ma a legnépszerűbb, legközkedveltebb kutyának számít Japánban, de származási országán túl még mindig ritkán fordul elő.
A Shiba Inu jelleme: okos, erős
Ezek a fajta kutyák, mint a japán fajták általában, nagyon eszes és független négylábúnak tekinthetőek minden tekintetben.
Nem jól viselik az alárendeltséget, területüket mindenáron megvédik az idegenekkel szemben és komoly vadászszenvedélyük sem veszett ki az állatokból. Alapvetően bizalmatlanok emberrel és állattal egyaránt.
Őrkutyaként kiválóan megállják a helyüket, védik amit kell, de nem ugatnak feleslegesen. Amennyiben kölyökként elkezdődik a szocializálásuk, később sem lesz gond ezen a téren velük.
Vagyis ha olyan nevelést kap kiskorától a Shiba Inu, szívesen összebarátkozik a családhoz tartozó más háziállatokkal is.
A fajtára jellemző, hogy akit a barátságába fogad, annak hűséges társa lesz egész életében és kiemelkedően nagy éberséggel fog vigyázni rá. Biztosak lehetünk abban, hogy szeretetreméltó társat kapunk egy ilyen eb "személyében".
Aki bármilyen leterheltség mellett is nyugodt és feszültségmentesen tud figyelni környezetére.
A Shiba Inu nevelése tapasztalatot igényel
Aki vezetőtípusú embernek tartja magát, csak az próbálkozzon ennek a fajtának a nevelésével. Ugyanis ezek az öntudatos négylábúak teljesen hiányában vannak a "megfelelni akarásból".
Magukat egyértelműen falkavezérnek tekintik és teljesen biztosak abban, hogy ezt a posztot kiválóan látják el. Tehát a gazdi feladata, hogy bebizonyítsa ennek ellenkezőjét, ami nem könnyű feladat.
Tehát nevelésük rengeteg empátiát és szeretetteljes következetességet valamint türelmességet igényel. Persze a tapasztalatra is nagy szükség van.
A bizonytalanságot és következetlenséget, vagy a durva bánásmódot a Shiba Inu nem tolerálja, azonnal ellenáll és lehetetlen lesz az alárendelése.
Ilyenkor érvényesíti minden téren a fajtára jellemző, abszolút domináns viselkedést. Tehát magas elvárásoknak kell megfelelnie annak, aki irányítani, nevelni akarja ezt a fajtát.
Fontos a nevelésükben az intenzitás és a szocializációra való törekvés már a kölyök kutyáktól kezdve. Így mire felnőnek ezek a kutyusok, már nem viselkednek elviselhetetlenül a többi társukkal szemben.
Ha sikerül megtanítani az alapvető dolgokra a Shiba Inut, mint behívásra visszatérés, ami hosszú és türelmes kiképzést igényel, nem lesz gond a továbbiakban velük.
Egészségük masszív
Vagyis ez azt jelenti, hogy nem hordoznak genetikai hajlamú betegségeket, kivétel ha beltenyészetben történi a szaporításuk.
Esetlegesen előfordulhat a fajtánál csípő diszplázia, vagy szürke-zöld hályog betegség a szemen, de nincs rá nagy esély és nem jellemző a fajtára.
Természetesen ez akkor a legbiztosabb ha komoly, leellenőrizhető tenyésztőtől vásárolunk kölyköket.
Amire érdemes odafigyelni, a betegségek teljes elkerülése érdekében, hogy ne engedjük elhízni az állatot, ahogy ez más fajtáknál, ennél a fajtánál sem optimális.
Ha viszont megfelelő hústartalmú, fajtaspecifikus eledellel tápláljuk és elegendő mozgást biztosítunk számára, nem kell sokat állatorvoshoz menni vele, legalábbis nem betegség miatt.
Életkoruk éppen ennek a masszív egészségnek köszönhetően 15 év is lehet, amit teljes egészségben tudunk majd élvezni gazdijukkal együtt.
A meleget nehezen viselik plüssbundájuk miatt, könnyen kimerülnek, ezért nyáron ne erőltessük náluk a túlzott sportos mozgást, tevékenységet.
Etetésükben húsevőknek való kiegyensúlyozott táplálék adása javasolt
Természetesen ez a fajta négylábú is húsevő mint kutya társai közül mindegyik.
Ebből adódik, hogy akár nedves, akár száraz eledelt kap a húsnak kell szerepelnie első helyen az összetevők listáján, de lehetőség szerint valamennyi gabonát is kell tartalmaznia.
A száraz eledel probléma mentesebb és viszonylag előnyösebb ezen kutyusok számára, viszont ne feledkezzünk el az elegendő folyadékmennyiség, friss víz biztosítására is mellette.
A nedves eledelnek általában 80%-a vízből áll és mivel intenzív az illata, a kutyusok általában jobban szeretik.
Ezenkívül a Shiba Inuk etetése is történhet BARF módszerrel, ami a nyers etetésen alapul és saját magunk is főzhetünk számukra.
De mindig fontos az összetevők arányának pontos figyelemmel kísérése, hogy a táplálkozásuk ne legyen hiányos.
Fogukat különféle speciális "rágókákkal" tudjuk rendben tartani.
Ha eledelváltásra kerül sor a kutyusnál, mindig fokozatosan, lassan járjunk el ezen a téren, hogy ne adódjanak belőle kis kedvenceinknek emésztési zavarai, nehogy hasmenéssel reagáljanak erre.
Mint minden kutyusnak, a Shiba Inunak is a rendszeres és pontos etetésre nagy szüksége van, ami azt jelenti, hogy mindig ugyanabban az időben kapja meg reggelijét, vacsoráját.
Természetesen evés után ezeknek a szőrmókoknak is pihenésre van szükségük, amit feltétlenül biztosítsunk számukra.
Senkit sem akarunk sem lebeszélni erről a fajtáról sem rábeszélni erre a fajtára.
De egy biztos ezek a japán kutyusok nagyon különlegesek és ezért különleges gazdikat is követelnek maguknak!
További kutyafajták leírásáról itt olvashatsz.
Kérdésed van?
Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!