Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

7 tanács a Yorkshire Terrier tartásával kapcsolatban

Ezt a szőrmók négylábút, vagyis a Yorkshiere Terriert könnyű felismerni. Hosszú és finom szőrzete, csinos pofikája felhívja magára mindenki figyelmét. Azonban soha ne feledkezzünk meg arról, hogy ez a kis fickó minden hájjal megkent jószág. Igen erős öntudattal rendelkezik. Ez talán az észak-angliai Yorkshire grófsági eredetére vezethető vissza. Korábban patkányfogóként használták, mára családi kutya vált belőle. Igényli a gazdi megbecsülését minden tekintetben.

A Yorkshire Terrier jelleme

Aki először látja ezt a kis négylábú fickót, nem tudja megítélni a jellemét. Általában szalagocskát kötnek a "hajába", ami igencsak megtévesztő lehet ezen a téren. Ne higgyünk a látszatnak, mert az csalóka.

A Yorkshire Terrier egyáltalán nem való cuki kis ölebnek. Ne higgyük, hogy ez a brit terrier csak egy bájos kis kutyuska. Sokkal több annál. A kedves külső mögött egy igazi harcos szellem bújik meg. Bátran küzd minden helyzetben.

Szenvedélyesen és öntudatosan képes viselkedni a legveszélyesebb körülmények között is. Törpe termete ellenére nem kerüli a konfrontációt a nagy testű kutyákkal szemben sem. Vállalja a harcot bármilyen is lesz a kimenetele.

A Yorkshire Terrier származása

A Yorkshire Terrier története szorosan kapcsolódik az angliai iparosodáshoz. Ezek a kutyusok a munkásokkal együtt érkeztek Angliába. Mivel a koszos  utcákon ebben az időben elszaporodtak a patkányok, sürgős megoldásra volt szükség.

Ezek a kis törpe terrierek úrrá tudtak lenni az eluralkodó patkányinvázión. Pimaszságuk, bátorságuk és kitartásuk révén hivatalos patkány és egér vadászok lettek. Később az illegális nyúlvadászatok során is felhasználták őket.

A patkányvadász kutyusok hamar "felcsöveltek". Megszűntek  a patkányviadalok, a kicsi terrierek igen nagy népszerűségnek kezdtek örvendeni. A munkásnegyedekből a nemesi körökbe kerültek, különösen a finom dámák kedvelték a törpekutyákat.

1886-tól aztán hivatalosan is elismerték a Yorkshire Terriert mint önálló kutyafajtát. Mérete, selymes szőre és súlya alapján jelenleg Nagy-Brittania egyik legkedveltebb kutyájaként tartják számon.

A Yorkshire Terrier megjelenése

A csepp kis kutyus mindössze18 és 23 cm közötti marmagasággal rendelkezik. Súlya maximum 3, 2 kg körül van. Ezekkel a paraméterekkel jelenleg a világ legkisebb kutyafajtájának számít.

Ezt az apró kis testet hosszú és finom szőrzet borítja. Simának számító bundája finom és a lábait szinte teljesen fedi. Ez azonban nem szabad, hogy akadályozza a mozgásban. A standard leírások szerint.

Színét illetően csak egyféle színkombináció a megengedett. Vagyis a fejen és a mellkason az aranyos bézsszín, ami acélkék köpennyel van kiegészítve. Ez egészen a nyaki vonaltól a faroktőig terjed.

A Yorkshire Terrier természete

Két szóval lehetne jellemezni ezt az igencsak apró jószágot. Ez a két szó pedig az, hogy "hűséges és tanulékony". De persze vannak más jellemző tulajdonságai is. Ide sorolhatjuk az okosságát, éberségét és a kíváncsiságát szintén.

A gazdi kedvéért hajlandó végigcsinálni az engedelmességre tanító érdekes feladatokat. Csak titokban álmodozik vezető szerepről a "falkában". Egyébként kifejezetten képes alárendelni magát a falkavezérnek. Ha az szuverén és következetes.

A Yorkie alapvetően hűséges és erős idegzetű eb. Ha jó nevelést kap, családjáért tűzön-vízen át képes megharcolni ha kell. Alkalmazkodó és aktív természetű.

Annak ellenére, hogy ez a törpe terrier erős öntudattal rendelkezik, jól tud alkalmazkodni. Mindenben képes a család napi életéhez hozzászokni. Kis termete miatt bárhová magunkkal tudjuk vinni. A kifárasztása pedig nem túl nehéz feladat.

Azonban arról soha ne feledkezzünk el, hogy ősei vadászkutyák voltak. Akik egerek és patkányok után kutattak. Tehát szükségük van a mozgásra. Ha a Yorkshire Terrier kiélheti ásó szenvedélyét is, akkor boldogsága határtalan.

Egészsége és betegségei

 A komoly tenyésztők számára vannak feltételek. Nevezetesen, hogy ne törekedjenek a túl kicsi súlyra és a túl hosszú szőrzetre. Ezek ugyanis számos betegséghez vezetnek. Mármint ha túl nagy hangsúlyt fektetnek ezekre a külső jegyekre.

A Yorkshire Terrierekre jellemző betegségek a következőek: szembetegségek, amik szemszárazság következtében alakulnak ki. Túl kevés könny képződik ebben az esetben a kutyus szemében.

Az ízületi panaszok is előfordulnak gyakran ennél a fajtánál. Ilyen például a térdkalács ficam vagy a könyök ficam is. Ezenkívül pajzsmirigy működési rendellenességek is előfordulhatnak.

A Yorkshire Terrier táplálása 

Természetesen ahhoz, hogy hosszú és egészséges életet éljen, a Yorkinak is megfelelő táplálásra van szüksége. A helyes táplálék megválasztásával jelentós javulást érhetünk el a kutyus közérzete terén.

Ahogyan minden más fajtánál, ennél is fontos, hogy akár száraz eledellel, akár nedves táppal etetjük, életkorának, súlyának és habitusának megfelelő mértékben kapja azt. Eleinte mindenképpen a kölyökkutyák számára készült eledeleket kapja.

A felnőtt kutyának naponta kb. 100 gramm húsra van szüksége, melyeket zöldséggel, rizzsel vagy tésztával egészíthetünk ki. Ha nem a tápot részesítjük előnyben, kaphat nyershúst is, kivéve a disznóhúst, azt mindig megfőzve adagoljuk.

Ha mégis a készen kapható eledelek mellett döntünk, mindig csak minőségit vásároljunk. Ügyelve arra, hogy a hústartalma magas legyen. Viszont ne tartalmazzon túl sok gabonát, cukrot vagy kémiai tartósítószert. Sőt mesterséges ízfokozókat sem.

Ápolása körülményes és nem egyszerű

Ha ismerjük a Yorkshire Terriert közelebbről, tudjuk, hogy hosszú, selymes szőrzete bizony gondolás ápolást igényel. Mert ennek a csinos kutyafajtának a bundáját rendben tartani nem egyszerű. Időt és tudást is igényel a gazditól.

Azonban aggodalomra nincs ok, hiszen gyakorlás kérdése az egész. Ha pedig már a kölyök terriert is hozzászoktatjuk a szőre gondozásához, nem lesz probléma. Gazdi és kutyusa is élvezni fogja a kefe használatát, karomvágást, fürdetést.

Szőrápolás

Bizony ennek a fajta kutyusnak szüksége van arra, hogy naponta átfésüljük a szőrét speciális fogú fésűvel. A fürdetést is hetente érdemes megismételni. Langyos vízzel öblítsük le a bundáját és kutyasamponnal mossuk át gyengéden.

Ezt a folyamatot a lábaknál kell kezdeni. Illetve érdemes hátulról előrefelé haladva végezni. Ha ásáskor, túráskor kosz ragad rá, ideiglenesen kézzel kell eltávolítani. Pofiját szivaccsal tisztítsuk meg, hogy ne kerüljön semmi az orrába, szemébe, fülébe.

Frizura

A Yorkshire Terriereknek nincs szükségük vedlésre évszakváltáskor. Vagyis nem hullik a szőrük, így a kanapé, szőnyeg és a környezete nem lesz kutyaszőrrel teli. Viszont ebből adódik, hogy rendszeresen kell nyírni a szőrüket. Bízzuk kutyakozmetikusra ezt a feladatot, évente legalább 3-4 alkalommal.

Karmok, fogak ápolás

Legalább havonta egyszer el kell végezni ezt a műveletet, vagyis érdemes levágni a karmokat. A fogak épsége érdekében mosni kell a fogukat speciális kutyafogkrémmel. Ennek hiányában fogtisztító rágcsával biztosítsuk a fogak egészségét.

Ez a kutyus egy nagyzoló törpe

Ha séta közben vagy bárhol találkozik a Yorki más kutyusokkal, hajlamos elfelejteni hogy mekkora. A valósághoz képest sokkal nagyobbnak képzeli magát és túlbecsüli képességeit, erejét.

Pimaszul és hihetetlenül nagy magabiztossággal állja útját akár egy nagy termetű juhászkutyának is. Sőt hangos csaholással igyekszik mindenki tudtára adni, hogy azon a területen ő az egyedüli úr, tehát igazi terrierként viselkedik.

Elmondhatjuk hát róla, hogy a Yorkshire Terrier mindenáron megvédi a területét és a családját. Az sem akadályozza meg ebben ha tudja, hogy ő fogja húzni a rövidebbet.

Ezért kiváló jelző és őrző kutyaként működik ha családban tartjuk.

Tehát ezt a vadászösztönnel megáldott temperamentumos szőrgombócot biztosan imádni fogja aki hazaviszi családtagnak. Sok-sok örömet és simogatásokkal nyelves puszikkal eltöltött időt kívánunk gazdinak és kutyusának együtt.

Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Fajtaleírás
Az oldal tetejére