Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

Egyik kutya másik eb!

2021. 07. 05. 10:47:05
Egyik kutya másik eb!

Igen azt gondolná az ember, hogy mindegyik kutya egyforma, akár milyen néven is szólítjuk őket, de azért azt fontos tudni, hogy két egyforma kutya nem létezik, ahogy ember sem. S ahogy vannak bőbeszédű és hallgatag férfiak és nők, a kutyusok között is létezik ugatós és nem ugatós fajta.

Ebünknek az ugatás a kifejező eszköze, ami árulkodik hangulatáról, és amivel ki tudja fejezni az érzelmeit, boldogságát, félelmét, örömét vagy éppen bánatát. Éppen ezért a gazdik általában tudják, hogy mit jelez kis kedvencük ugatása, vakkantása vagy éppen nyüszítése. Ez hozzá tartozik a kutya tartásához, neveléséhez.

Mégis vannak speciális esetek, amikor kicsit túlzásba esnek négylábú barátaink ezen a téren és ugatásukkal zavarják a környezetüket, talán éppen a szomszéd nyugalmát. Ilyen esetekben szokták például használni az ugatásgátló nyakörvet. Biztosan mindenkiben felmerült már a kérdés, hogy ez az eszköz nevelésre, vagy inkább kínzásra való? Mivel a legtöbb ember nem akarja kínozni kutyáját, ezért inkább tanításra, nevelési célokra használják ezt a speciális nyakörvet.

A folyamatosan, zavaróan ugató ebek tulajdonosai kétségbeesett próbálkozásokkal próbálják megoldani sokszor ezt a problémát, nem csak maguk és mások érdekében, hanem főleg a kutyájuk védelmében. Ezért is érdemes megismerni az ugatásgátló nyakörvet, hogy megértsük mi a konkrét funkciója.

Az ugatásgátló nyakörvek működése

Ma már nem csak egyféle ilyen nyakörv létezik, hanem beszerezhető gyengébb és erőteljesebb figyelmeztetéssel működő is, ezt nevezzük korrekciónak. Ki lehet választani a megfelelő típust a temperamentumosabb és az érzékenyebb kutyusoknak is egyaránt. Valamint létezik üvöltés elleni nyakörv és ugatásgátló nyakörv is. Működésük tulajdonképpen nagyon egyszerű, amint a kutya ugatásba kezd, a készülék figyelmeztető jelet küld, ezzel helyettesítve a gazdi utasításait, mondjuk, ha a kutya egyedül marad a házban. Milyen is ez a figyelmeztetés, avagy korrekció?

Amint az eb üvöltésbe vagy ugatásba kezd, aktiválódik a nyakörv és alacsony szintű figyelmeztetést küld a kutyának hangjelzés, rezgés vagy gyenge impulzus formájában. Ha ez a figyelmeztetés sikeres, vagyis abba hagyja az ugatást, a nyakörv automatikusan kikapcsol. Azonban ha tovább ugat, növekszik a korrekció ereje, egészen addig, amíg el nem ér egy bizonyos határt. Egy beépített biztonsági egység leállítja a nyakörvet, amint a kutya ezt a bizonyos határt túlugatja, vagy huzamosan, hosszú ideig ugat, több percig is mondjuk. Akkor a teljes ciklus leáll, és újra indul az elejétől, egészen addig, amíg a kellő hatást el nem éri.

Amelyik kutya ugat, az nem harap!

ugatásgátló nyakörv

Legalábbis így tartja a mondás, de általában mindegyik kutya ugat valamilyen formában.

Hogy miért? Mert az ugatás a kutyák közti kommunikációnak a természetes formája elsősorban, de azért bizonyos korlátokra szükség van. Főleg abban az esetben érdemes korlátozni az ugatását, amikor unalomból teszi, vagy egyszerűen csak fel akarja hívni magára a figyelmet, esetleg nem szeret egyedül lenni és azért teszi ezt. Könnyen hozzászoknak az indokolatlan ugatáshoz szőrös kedvenceink és előfordul, hogy ezzel zavarják környezetüket. Tehát ilyenkor nevelés céljából érdemes megállítani ezt a nem kívánt viselkedést. Ebben az esetben jó szolgálatot tesz egy ugatásgátló nyakörv, ha már más megoldás nincs.

Mit nevezünk zavaró ugatásnak?

A kutyák ösztönösen ugatnak, ha például jelezni akarnak valamit. Az éber házőrzők ugatással jelzik gazdájuknak, ha idegen próbálja megközelíteni a portát és még számtalan esetben használják az ösztönös ugatást kommunikálás céljára. Tehát alapvetően nem baj, ha a kutya ugat, csak ne tegye ezt folyamatosan és indokolatlanul, mert az már zavaró lehet a környezetére, akár városi kutyáról, akár vidéki ebről legyen is szó.

Ebben segít az ugatásgátló nyakörv használata, mert más módszerekkel szemben ezek a nyakörvek azonnal reagálnak az ugatásra. A kutyusok okosak, és összefüggésbe hozzák az ugatást a figyelmeztető jellel. Általában megjegyzik, hogy ha folyamatosan adják ki ezt a hangot, az egyre jobban növeli a korrekció erejét, így aztán elhallgatnak.

Nem kell attól tartani, hogy az eszköz használatával kutyánk teljesen leszokik az ugatásról, mégpedig azért nem, mert csak olyan helyzetekben kell használni, amikor a kutya ugatása zavaró. Ezt követően minden esetben le kell venni a nyakörvet. Így ebünk megszokja, megtanulja, hogy akkor nem ugathat csak, amikor ezt a speciális nyakörvet viseli. Így egyéb helyzetekben az ösztönös ugatása változatlanul megmarad.

Kutyakínzás vagy kutya nevelés?

Amennyiben az ugatásgátló nyakörvet megfelelően használjuk, semmi esetre sem kínozzuk vele házi kedvencünket, hiszen nevelés céljából tesszük csak a nyakába, tehát éppúgy, mint a póráz használata, ez is elengedhetetlen bizonyos esetekben. Aki nevelni akarja a kutyusát és semmi esetre sem erőszakkal büntetni, az nem csak a módszerekkel, de ezen segédeszközökkel is felelősségteljesen bánik. Amennyiben erre nem képes a gazdi, érdemes szakember, kutya tréner segítségét kérni.

Nagyon fontos már a termék kiválasztásánál, hogy vegyük figyelembe kutyánk temperamentumát, egyéni érzékenységét és úgy válasszuk ki a megfelelő korrekciójú nyakörvet. Nagyon fontos a testre szabás ezen a téren is, ezért itt is érdemes hozzáértő szakember véleményét, segítségét kérni a vásárlás előtt.

Amennyiben szükség van erre a speciális eszközre kutyánk neveléséhez, egészséges, nem agresszív állatoknál 6 hónapos kor felett már lehet használni. Persze a kutyának meg kell értenie az alaputasítást, amit a nyakörv sugároz a számára, de ehhez szükség van szóbeli utasításokat is adni. Mindig felügyelet mellett használjuk az ugatásgátló nyakörvet, amíg a kutyus megszokja és garancialevél nélkül ne vásároljunk ilyen eszközt.

Természetesen a nyakörv által leadott figyelmeztetés kellemetlen lehet a kutyának, azonban nem okoz, és nem okozhat fájdalmat. Ahogy a póráz meghúzásával is tudjuk jelezni, ha helytelenül viselkedik, ez is a figyelmeztetés egy módszere lehet.

Az ugatásgátló nyakörv kiképző eszköz elsősorban, csak rendeltetésszerűen szabad használni, éppúgy, mint más kiképző eszközöket is.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő, speciális nyakörvet?

ugatásgátló nyakörv

Mint már azt korábban is említettük a megfelelő termék kiválasztásánál számtalan tényezőt figyelembe kell venni, ezért is érdemes már az elején szakértő tanácsát kérni a kiválasztáshoz.

Ezeket az üvöltés és ugatás elleni nyakörveket választhatjuk kutyafajta szerint, a kutya mérete szerint /kis-közepes és nagytestű kutyák számára valók/ és temperamentuma alapján.

Választhatjuk vízálló tulajdonságuk szerint is és a tápegység típusa alapján szintén. Ami még nagyon fontos lehet a kiválasztásnál az ugatás felismerése /ugató hang, hangszálak rezgése vagy mindkettő/. A figyelmeztetés, vagyis a korrekció típusa szerint is válogathatunk, /hangjelzés, rezgés, spray, ultrahang vagy elektrosztatikus impulzus/ kibocsátásával történik a figyelmeztetés.

Minél több funkcióval rendelkezik a nyakörv, annál hatékonyabban érhető el a kívánt eredmény a kutyánál.

Mindenképpen vegyük figyelembe, hogy a mi kutyánk számára melyik a legmegfelelőbb módszer és a leghatékonyabb eszköz, kérjünk tanácsot, ha nem tudjuk eldönteni egyedül.

Azért arról sem feledkezzünk meg, hogy a kutyák ugatásának azért a legtöbbször oka van!

Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on!

Tartalomhoz tartozó címkék: kutya nyakörv
Az oldal tetejére