Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

A puli vajon csodakutyának számít?

A puli vajon csodakutyának számít?

Természetesen a puli is csodakutyává tud válni ahogy bármelyik fajtával megtörténhet ez. Mindenesetre Fekete István a Bogáncs című könyvében a pulik legszebb tulajdonságait mutatja be. A magyar terelőkutya hűsége, okossága és gazdája iránti szeretete sugárzik a regényből. Ezt a szimpatikus kis szőrmókot az egész világon sokan megszerették és tenyésztik napjainkban is. A puli egy jellegzetes, magyar juhász kutyaként van számon tartva mindenhol.

A puli származása

Ahogyan a magyarok ősei, úgy a puli ősei is valószínűleg Ázsiából érkeztek hozzánk a Honfoglalás idején. A fajta őseit tibetinek gondolják, mivel sokban hasonlít a tibeti terrierhez. Legközelebbi rokona a pulinak pedig a pumi.

Ezeket az úgynevezett "rasztás" kutyákat Magyarországon juhok és baromfik terelésére és őrzésére használják elsősorban. 1751-ből már írásos emlékek is maradtak fenn a puliról, mint munkakutyáról.

1935-ben aztán elismerték mint hivatalos fajtát is. Ekkor indult el a tenyésztése. Mivel a fajtának érvényes standardot is felállítottak, hazánkon kívül is ismertté vált és közkedveltté. Kivételes tulajdonságai alapján családi kutyaként is megállja a helyét.

A puli természete

Ha röviden szeretnénk ismertetni ennek a fajtának a tulajdonságait, azt mondhatnánk, bátran védelmező. Ezenkívül a gazdája iránti hűsége és ragaszkodása példaértékű. Tehát tulajdonképpen tipikusan a pásztorkutya jegyeit viseli.  

A falkavezérhez, vagyis a gazdájához lojális a végtelenségig. Viszont az idegenekkel szemben gyanakvó. Ellenben a puli soha nem válik agresszív kutyává. Ha mégis, az kizárólag a tulajdonosa hibájából történhet csak meg.

Okossága mellett elég önbizalommal is rendelkezik. Kiválóan megállja a helyét minden élethelyzetben. Néha szereti átvenni az irányítást, de alapvetően mindig engedelmeskedik a gazdájának. A parancsokat örömmel és szívesen teljesíti.

A puli egy kimondottan gyermekszerető fajta. Ezért is válhat belőle nemcsak munkakutya, hanem kiváló családi kutya is. A falkáját mindig bátran és odaadóan védelmezi.

Hogyan neveljük a pulinkat?

Ezt a kérdést természetesen nem csak ennél a fajtánál tehetjük fel. Hiszen minden kutyusnál fontos a nevelés. De akkor nézzük meg ezen  fajta esetében, mik azok a nevelési szabályok, amiket követnünk kell?

Természetesen ez a bozontos négylábú is imádja a dicséretet. Mivel óriási benne a megfelelési vágy, ezért érdemes sokat és gyakran dicsérni. Kellemes lakótársnak bizonyul majd, ha a kezdetektől fogva konzekvensen neveljük.

Mit is értünk pontosan a következetesség alatt? A pulik is szeretik kihasználni a gazdi lágy szívét. Ezért már a beköltözésüktől fogva figyeljünk oda, hogy ártatlan nézésével ne varázsoljon el bennünket.

Vagyis ha úgy döntünk, hogy a kanapén mondjuk nincs helye, ezen ne változtassunk. Ezek a szőrgombóc négylábú nagyon okos, ha úgy érzi tudja manipulálni a gazdit, meg is teszi. Attól kezdve aztán igyekszik ő diktálni a szabályokat.

Mivel ez a fajta hamar tanul, okos és igen éber, nem okoz gondot a nevelése általában. Ha minden,  jól elvégzett feladat után dicséretet vagy jutifalatot kap, élvezni fogja a közös munkát,  játékot. Az elismerés úgy mond "szárnyakat ad" a pulinak.

Mindig kapjon valami feladatot, mert az unalom viselkedési problémákat okoz az állatnál. Utána pedig ha ezek a problémák kialakultak, nehéz rendbe hozni őket. A szocializálása, mint minden kutyának, igen fontos a nevelés szempontjából.

Azonban azt soha ne felejtsük el, hogy a puli pásztorkutya. Erre fokozottan oda kell figyelni és ha kutyaiskolába kerül, ott is figyelembe kell venni. Ezzel megkönnyíthetjük a terelő kutyával való mindennapjainkat is.

Egészsége és táplálása

A pulinál is elsődleges az egészsége szempontjából, hogy megfelelően tápláljuk már kölyök korától kezdve. Vagyis nem győzzük hangsúlyozni, hogy etetésének alapja a hús legyen. Kapjon bár száraztápot vagy nedves tápot vagy bármilyen más eledelt.

Kerülni kell a gabonaféléket tartalmazó tápokat. A fajtájának, korának és habitusának megfelelő táplálékot kapja mindig. Amennyiben tanácstalanok vagyunk ezen a téren, kérjük szakember segítségét.

Oda kell figyelni a puli testsúlyára is fokozottan. Hiszen a bunda alatt nem mindig látható a fogyás vagy a hízás az állatnál. Ezért érdemes rendszeresen mérlegre állítani.

Természetesen evés után neki is kell a pihenés, hogy az emésztése megfelelő legyen. Mindig kapjon friss ivóvizet, amit bármikor fogyaszthat kedvére. Mivel nem hajlamos a betegségekre, a puli akár 16 évet is meg tud élni szerető családja körében.

A simogatás is lehet ápolás? 

Érdekes módon a pulikat hosszú szőrük ellenére nem kell fésülgetni. Viszont rendszeresen kell úgymond "csomózni" a szőrüket. Mivel a szőrük nem hullik ki és nem esik a földre mint ez más kutyáknál megszokott.

Mit is jelent ez pontosan? Azt jelenti, hogy a pulik szőrében az a különleges, hogy a régi szőrök nem esnek le a földre. Hanem mi lesz velük? Összecsomósodnak az élő szőrszálakkal. Ezt nevezzük filcesedésnek.

Tehát a "csomózás" azt jelenti, hogy a szőrszálak végét külön kell választani. Így jöhet létre a jellegzetes zsinóros bunda a pulinál. Ezt simogatás közben a legegyszerűbb végezni kutyusunknál.

Amikor simogatjuk, egyúttal képezzünk egy-egy zsinórt. Ezt minden testrészén meg kell csinálni. Jó ha kölyök kortól kezdve hozzászoktatjuk ehhez a szó szerinti, szőrös kutyusunkat. Így a simogatással egyben ápoljuk is a bundáját.

Külön kell figyelni a puliknál a legjobban filcesedő részekre, mondjuk a fülek tövére és persze a hónaljakra. Fürdetés szempontjából az a legoptimálisabb ha nem fürdetjük gyakran. Csak akkor amikor elkerülhetetlen. Ugyanis szőre rendkívül lassan szárad.

Márpedig ez, különösen télen könnyen vezethet az állat megfázásához. Ezért ajánlatos csak a túlzottan piszkos részeket tisztítani, mosni a pulinál. Érdemes még a faron és a combon rövidre vágni a szőrét, hogy ne legyen koszos a dolga végeztével.

Amire még oda kell figyelni a szemel fölötti szőrzet. Ezt is rendszeresen le kell vágni, különben akadályozza a pulit a látásában. Füleit is rendszeresen kell ellenőrizni és kitakarítani, amennyiben szükség van rá. Karmait is le kell vágni ha eljött az ideje, mert nagyon hosszúra nőtt.

Kell egy puli nekem vajon?

A városi embereknek nem igazán tudjuk ajánlani ezt a fajta ebet. Bár képesek egyes egyedek megbirkózni a városi élettel, ha szükséges. De mégis azt kell mondanunk, hogy ez a juhászkutya kimondottan vidéken érzi jól magát.

Hiszen alapvetően oda tartozik ahol van saját területe. Amit tud őrizni. Őrt állhat ha kell és persze állatokat terelhet ami a vérében van. Erre sajnos a városokban abszolút nincs lehetősége.

Családi kutyaként is remekel ez a bozontos négylábú. Imádja a gyerekeket. Soha ne felejtsük el azonban, hogy nyájnak tekinti a családot is. Márpedig a jó pásztorkutyának azt meg kell védenie.

Ezért problémák adódhatnak, ha úgy látja, hogy az ő családja, nyája veszélybe került. Erre fokozottan figyeljünk oda, amennyiben a puli mellett tesszük le a voksot. Érdemes már kölyök korában szocializálni éppen ezen okok miatt.

Ez a tipikusan magyar kutyus nem számít túlzottan elterjedtnek. Ha azonban úgy döntünk, hogy nekünk mégis puli kell, biztosan be tudunk egyet szerezni. Vigyázzunk rá és szeressük, ahogyan ő is teszi majd velünk együttlétünk ideje alatt végig.

 Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on!

Tartalomhoz tartozó címkék: Fajtaleírás
Az oldal tetejére