Ha úgy döntesz, hogy kis kedvenced ivartalanítására feltétlenül szükség van, érdemes megismerkedned a műtét utáni kutyaruha használatával. Ugyanis ha eddig még nem tudtad volna, létezik a kisállatok számára egy speciális ruha. Ez a kutyaruha megkönnyíti a lábadozás utáni időszakot. Valamint kényelmesebb és jobban elviselhetőbb házi kedvenceink számára mint a műtéti gallér. Amit valljunk be őszintén, egyik kutyus sem visel szívesen.
Milyen is egy műtét utáni kutyaruha?
A műtét utáni kutyaruhát úgy kell elképzelni, hogy rugalmas anyagból készült, vékony kutyaruha. Annyiban tér el a hagyományos kutyaruháktól, hogy ez az állat hasát is fedi. Alapjában véve ez a funkciója és a lényege ennek az öltözetnek.
Fontos a műtét utáni kutyaruha esetében, hogy jól szellőző legyen, valamint tisztán és szárazon tartsa a sebet és a környékét. A seb megfelelő gyógyulása érdekében ez a legfontosabb elvárás és szempont ettől a kutyaruhától.
Mindenképpen fontos még a megfelelő méret kiválasztása. Hiszen a műtét utáni kutyaruha nem feszülhet a hason, viszont jól kell illeszkednie a kutyus hátán.
Mivel a hasat fedi, ezzel megóvja a sebet a külső szennyeződésektől, egyéb behatásoktól, kórokozóktól. Valamint megakadályozza azt is, hogy szőrös barátunk nyalogassa vagy harapdálja a sebét. Ezzel a gyógyulás folyamata felgyorsul.
Szabásának köszönhetően a műtét utáni kutyaruhák azt is biztosítják, hogy a műtött eb nyugodtan elvégezhesse benne kis és nagy dolgát.
A ruha két fazonban létezik, vagyis külön van fiúk és lányok számára kialakított szabású. Így a kan és a szuka kutyusok is megfelelően tudják használni és a sebüket is óvja ez a praktikus és jótékony viselet.
Csak ivartalanítás után használhatóak ezek a ruhák?
Természetesen nem, ezek a ruhák egyéb hasi műtétek esetén, után is felhasználhatóak az állatok műtéti sebének óvása érdekében.
Azonban érdemes megjegyezni, hogy ha nem ivartalanításkor akarjuk használni, kérjük ki állatorvosunk tanácsát is az alkalmazása előtt.
A műtét utáni kutyaruhákon található egy patent is a hátsó részen. Ez segít az öltözék könnyebb feladásában. Ugyanis szélesebb lesz ezáltal a ruha hátulja. Ezzel egyidejűleg azt is biztosítja, hogy a kutyuson maradjon a ruha bekapcsolt állapotban.
Hogyan adjuk rá ezt a speciális ruhát a kutyusunkra?
Bár a műtét utáni kutyaruha használata nem túl bonyolult, azért feladás előtt érdemes tanulmányozni a használatát. Hiszen minél jobban tisztában vagyunk a művelettel, annál könnyebben tudjuk feladni kis kedvencünkre és az esetleges kellemetlenségeket is elkerülhetjük ezzel.
- Először kapcsoltjuk ki a patentot és a ruhát göngyöljük fel
- A nyakrészen keresztül bújtassuk át a kutyus fejét
- A kutya mellső lábait egyesével helyezzük a ruha lábrészébe
- Igazítsuk meg a hasán és a hátán a kutyusnak a ruhát végig, persze arra nagyon ügyelve, hogy még véletlenül sem érjünk a sebéhez, ne érintsük meg a fájdalmas részt
- A hátsó lábakat szintén egyesével bújtassuk be a lábrészbe
- Végül kapcsoljuk össze a patentot.
Természetesen mint mindenhez, ehhez a kutyaruhához is hozzá kell szoknia kis négylábú barátunknak, mielőtt viselni kezdi. Vannak kutyusok melyeknek nem tetszik a kutyaruha viselése. Ezért érdemes előre megvenni ezt a speciális öltözetet, még a műtét előtti időben, hogy legyen időnk hozzászoktatni a viseléséhez. Ha szerencsénk van, mire elérkezik a műtét, már készségesen fogja viselni ebünk ezt a kutyaruhát.
Nem vagyunk mi emberek sem egyformák, így négylábú barátaink sem azok, tehát mindenhez másként viszonyul mindegyik.
Azonban a gyógyulás érdekében mindenképpen érdemes az állatokat igyekezni hozzászoktatni. Még ha a műtét utáni kutyaruha viselésétől idegenkednek is eleinte.
Előnyök
Sokan most bizonyára felteszik majd a kérdést, hogy miért ezt a kutyaruhát válasszuk inkább a műtéti gallér helyett?
Akinek már van tapasztalata abban, hogy milyen amikor gallért kell viselnie kis kedvencének, bizonyára érteni fogja mi a különbség a kettő között.
Azok számára viszont akiknek még nincs ezen a téren megfelelő tapasztalatuk, az alábbi okokat sorolhatjuk fel:
- A ruha sokkal kényelmesebb mint a gallér, nem akadályozza semmiben az állatot
/Gondolunk itt a szabad mozgásra, hallásra és látásra, ami bizony a gallér viselése közben bizony kényelmetlenül jelen van/
- A ruha védi a sebet mindentől, piszoktól, kórokozóktól, a gallér csak a saját maga nyalogatásától védi meg az ebet
- Míg a gallér a hétköznapi tevékenységeken kívül az evésben és ivásban is akadályozza a kutyát, a ruha viselése közben mindez lehetséges
- Ebből adódóan a kutyaruhához könnyebben hozzá is lehet szoktatni a kis barátunkat mint a gallér viseléséhez
- Míg a gallért nem szeretik viselni szőrmók barátaink /valljuk be őszintén nem is csoda/ és nem is lehet használni /szerencsére/ másra. Addig a speciális kutyaruha gyógyulás után is viselhető, hidegebb időben vagy sárban védelemként.
- Nagy előnye még, hogy könnyen tisztítható, egyszerűen mosással lehet ezt megtenni.
- Olyan anyagból készítik ami jól szellőzik, így a kutya szőrére, bőrére sem lehet ártalmas.
- Különböző fazonokban kapható, szuka és kan kutyusok számára külön-külön is.
- Természetesen más kis állatoknak is megfelel műtét után, mondjuk macskáknak
Meddig viselje a kutyus a műtét utáni kutyaruhát?
Azt már letisztáztuk, hogy érdemes ezt a speciális ruhát a kutyusnak jóval a műtét előtt megvásárolni. Hiszen ha hozzászoktatjuk, könnyebb lesz a viselés, gyorsabb lesz a gyógyulás.
Arról is volt szó, ha már meggyógyult, akkor is hordhatja ha szereti és ha szükség van a ruhára.
De hogy meddig viselje ténylegesen, azt a varrat szedés ideje határozza meg. Vagyis addig amíg el nem távolítják a sebből a varratokat, de addig éjjel-nappal.
Erre általában 8-10 nap után kerülhet sor. Közben viselheti, hiszen jól szellőzik és semmiben nem akadályozza a kutyát.
Kinti és benti kutyák is hordhatják?
Igen, ezt a kutyaruhát akár a lakásban tartott kutyusok, akár az udvari ebek viselhetik.
Arra azonban fokozottan figyeljünk oda a használat közben, hogy ne legyen vizes a hsi részen. Főleg esős, havas időben fordulhat ez elő. Ezért is érdemes rögtön 2 darabot vásárolni belőle, hogy legyen lehetőség a váltásra.
Hogyan válasszunk méretet?
Általában nem könnyű dolog kiválasztani a megfelelő méretet. A kiválasztásnál a mellkas körfogat és a háthossz a mérvadó. A boltokban és webáruházakban erre van mérettáblázat ami segít. Ha két méret között van kutyusunk, inkább a nagyobbat válasszuk, hogy kényelmes legyen. Az első kutyaruha kiválasztásánál, megvásárlásánál mindenképpen érdemes szakértő tanácsát kikérni.
Kívánjuk minden gazdinak és kutyusnak, hogy ne legyen szüksége műtét utáni kutyaruhára, de ha mégis, akkor bizonyára megkönnyíti majd a gyógyulás folyamatát.
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!