A Mudi az a fajta kutya amelyiket Magyarországon kívül nem igazán ismernek. Pedig egy igazán sokoldalú állat. Nemcsak munkakutyaként állja meg a helyét, hanem családi kutyaként is méltó társa az embernek. Sőt a patkányok távoltartása a háztól is egyik fontos feladata.
Ezenkívül főleg marhák őrzésére tartották régen. Viszont a mai megváltozott világban csodálatos barátja tud lenni akár egy egész családnak. Főleg sportos életvitelű gazdik mellé ajánlott. Hiszen fáradhatatlan tud lenni ha mozgásról, sportos elfoglaltságról van szó.
A Mudi származása
A Mudik ősei az 1815-ös évekre nyúlnak vissza. Az akkori írásos emlékek említik meg először az álló fülű, középtermetű pásztorkutyát. Ezek voltak minden valószínűség szerint a mai Mudik ősei. A fajtát magyar terelő- és pásztorkutyák, illetve kicsi német juhászkutyák keresztezéséből tenyésztették ki. Az első fajta leírás 1936-ból származik. Ekkor kapta meg végleges nevét is egy fekete kan után aki a Mudi névre hallgatott.
Hazánkban igen elterjedt munkakutyának számít napjainkban a Mudi. Főleg csordák őrzésére használják. Elbír a marhákkal, juhokkal de még a lovakkal is. De képesek önálló munkára is ha disznókat vagy libákat kell kiterelni a legelőre, megoldják az ember nélkül is a feladatot. Hangjukkal és tekintetükkel képesek parancsolni az őrzendő állatoknak.
Magyarországon kívül nagyon kevés helyen lehet találkozni ezzel a rendkívüli magyar kutyával. Németországban mindössze 10-12 kölyök születik évente a nyilvántartás szerint. Lassan azonban egyre ismertebbé válik a Mudi, különösen a skandináv országokban. A fajta tenyésztési könyve még nincs készen. Ez azt jelenti, hogy a standard leírásnak megfelelő, de törzskönyvvel nem rendelkező példányok is tenyészthetőek hivatalosan.
A Mudi kinézete
A Mudi középtermetű juhászkutya. Maximum marmagassága 47 cm lehet. Súlya változó nemek szerint. Vagyis amíg a szukák súlya 8 és 11 kg között van, a kanok legfeljebb a 13 kg-t érik el.
Feje ék alakú és jellemzően az orr irányában elkeskenyedik. Ezen a fejen helyezkedik el a 2 álló fül, ami jellemzően éber megjelenést kölcsönöz a kutyának. Farkuk rövid, úgynevezett kurtított farok.
Szőrzete rövid és sima a fején és a lábak elülső oldalán. Testének többi részén azonban sűrű és hosszú, hullámos vagy göndör szőr található. Színük általában fekete, de előfordulnak fehér, szürke, őzbarna vagy kék-merle egyedek is Optikai eltérések megengedettek a fajtánál, mivel a tenyésztése még nagyon friss és új.
A Mudi jelleme
A Mudik alapvetően tipikusan juhászkutyának tekinthetőek. Nagyon tanulékonyak, rendkívül okosak és felettébb kíváncsi természetűek. Következetes gazdi kezében nincs probléma engedelmességükkel. Önállóságuk egy részét azonban megtartják, amelyik elengedhetetlen eredeti feladataik ellátásához.
Ha ezt a fajtát röviden szeretnénk jellemezni, két szóval tehetnénk ezt meg. Bátrak és rettenthetetlenek. Érdekes módon a Mudi soha nem erőszakkal tereli a rábízott állatokat mint más juhászkutyák. Kizárólag ugatással és tekintetével irányít.
Ezen tulajdonságai mellett a magyar pásztorkutya lojalitása családjához is igen figyelemreméltó. A végletekig hűséges fajta. Nagyon érzékeny társ, imádott gazdájával lenne legszívesebben a nap 24 órájában.
Ha a gazdája agresszívnek bizonyul a kutyával szemben, a Mudi teljesen bizonytalanná válik. Ezért ez a módszer kerülendő ennél a fajtánál /is/. Idegenekkel szemben sokkal inkább távolságtartó mint más ebek. Mivel az éber kutyák közé sorolható, viszonylag ugatós fajtának számít.
A Mudi egészsége
A Mudi tenyésztése nem régen kezdődött el, ahogyan erről már szó is volt. Éppen ezért igencsak strapabíró szervezete van fizikai és szellemi értelemben is. Megfelelő tartás és egészséges gondoskodás mellett több mint 15 évig is élnek ezért ezek a négylábú szőrmókok.
A magyar pásztorkutyák ezen fajtája igazi energiabombának számít. Ezért igen fontos, hogy megfelelő foglalkoztatás kapjon minden nap. Vagyis kirobbanó energiáját fel tudja használni különféle tevékenységek folyamán. 12-15 hónapos koráig azonban nem szabad túlzottan leterhelni, mert az mozgásszervi problémákat okozhat a kutyusnál.
A Mudi etetése
Nem győzzük hangsúlyozni minden fajtánál, hogy a kutya ragadozó állatnak számít. Ez természetesen a Mudira is igaz. Vagyis ahhoz, hogy teljesen egészséges legyen, etetése zömmel hús formájában a legoptimálisabb. Akár száraz akár nedves eledelről is van szó, első helyen a hús álljon az összetevők listáján.
Ha gyümölcs és más növény is van az ételében az nem probléma, kivétel ha túl sok a gabona. Kiegyensúlyozott mértékben akkor kapja meg a kutya a megfelelő tápanyagokat, ha kiváló minőségű eledeleket kap.
A kölyök Mudi kutyát persze többször is kell etetni naponta. A felnőtt kutyusoknak már a napi kétszeri etetés is megfelelő. Mindig a gyártók által meghatározott mennyiséget kapják. Persze koruknak, méretüknek és habitusuknak megfelelően.
Ha a napi adag kiszámításra kerül, mindenképpen hozzá kell adni a jutalomfalatok mennyiségét is. Amennyiben szeretnénk áttérni más jellegű etetésre mint amit előtte kapott, azt mindig fokozatosan tegyük. A friss víz folyamatos biztosítása is elengedhetetlen a kutyusok egészsége szempontjából.
Milyen egy ápolt Mudi?
Ezt bizony könnyű megmondani, illetve észrevenni. Ugyanis puha a bundája, de hajlamos a filcesedésre. Ezért rögtön feltűnik ha nincs rendszeresen gondozva, fésülve speciális kutyakefével. A fogakat is érdemes kutyafogkefével ápolni már a kezdetektől fogva, vagy más egyéb módon. Így a kutyusok elkerülhetik a kellemetlen fogkő eltávolítási tortúrát.
De persze vannak akik inkább a fogápoló snackekre esküsznek. Ezek a száraz rágótermékek is könnyen beszerezhetőek kis kedvenceink számára. Ugyanígy gondot kell fordítani a fülek és a körmök rendszeres tisztítására. Ezt akár a gazdi akár kutyakozmetikus vagy állatorvos is végezheti.
A Mudi bárkinek való?
Nem, egyáltalán nem való bárkinek vagy mindenkinek ez a fajta kutya. Aki nem szeret gyalogolni, sétálni, sportolni, szóval nem szívesen kel fel a kanapéról. Nos az ne vigyen haza Mudi kutyát, mert annak nem igazán való. Sőt kimondottan szobakutyának sem megfelelő.
Jobban szeret a kertben bóklászni vagy a természetben nagyokat csavarogni a gazdival és annak családjával. Akik sokat járnak kirándulni, azoknak remek választás a magyar pásztorkutya. Szóval ilyen programokhoz a legkiválóbb társ ez a kutyus.
Mielőtt kutyát viszünk haza, felkészülünk a fogadására. Ez nemcsak azt jelenti, hogy beszerezzük számára a szükséges eszközöket, felszereléseket. Érdemes utána nézni, hogy a körülményeink megfelelnek-e hosszú távon a kiválasztott fajtának. Tudunk-e eleget vele lenni, foglalkozni? Tudjuk-e számára az állatorvosi folyamatos ellenőrzést, ellátást biztosítani?
A tudatos, felelősségteljes gazdi felkészül minden téren a jövevény fogadására. Legyen az kölyök vagy felnőtt kutyus. A Mudi egy különleges fajta eb. Vannak bizonyos feltételei a tartásának, amit érdemes figyelembe venni. De természetesen alkalmazkodó típus és a városban is boldog lehet ha megteremtjük a körülményeket.
Kívánom minden Mudi gazdinak, hogy adjon annyi törődést és szeretet ennek a magyar kutyusnak, amennyit érdemel. A viszonzás pedig biztos, hogy nem fog elmaradni!
További kutyafajták leírásáról itt olvashatsz.
Kérdésed van?
Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!