Na és talán álmukban sem fordul elő a gondolat. Miről? Arról hogy egeret fogjanak vagy vajat lopjanak a gazditól.
Na de hogyan jutottak el ezek a nem mindennapi állatok az egér fogástól a macskatápig?
A macskatáp fogyasztók története
A macska háziasítása nem történt meg rövid idő alatt. Kezdete az ember letelepedésének idejére tehető valószínűleg. Különféle bizonyíték alapján kiderült, hogy a folyamat sokkal korábbra tehető mint azt gondoltuk.
Jerikó mellett maradványokra leltek. Ennek korát 9000 évre becsülik. Ezek a háziasítás bizonyítékaként szolgálnak.
Sőt egy kőkorszaki település temetőjében is találtak egy sírt. Ebben az ember csontjai mellett egyértelműen a macska csontjai is fellehetőek voltak.
Tehát a macska jóval korábban az ember mellé szegődött mint a kutya. Ezek a tények a legutóbbi régészeti leletek alapján láttak napvilágot.
Az ókori Egyiptomban szent állatként tisztelték a macskákat. Elpusztításuk halál büntetést vont maga után. Saját kultuszuk is kialakult.
Básztet istennő macska alakja az egyik legnépszerűbb istenség. Legfőképpen az ókori egyiptomiaknak.
Számos kínai rajz alapján bizonyított, hogy a Távol-Keleten már i.e. 1500 körül ismert volt a macska. Persze a macskatápot akkor még nem ismerték. Távol-Keletre valószínűleg Indiából kerültek a négylábúak.
Főleg vallási ceremóniák lebonyolításánál kaptak fontos szerepet. Később az értékes selyem kártevőitől való védelemhez is használták őket.
A macska megjelenése Európában
Európába i.e. az 5. században jelentek meg a macskák. Eleinte luxusállatnak számítottak. Sőt a függetlenség és szabadság jelképévé váltak.
A korai középkorban a macskák egész Európában megjelentek, elterjedtek.
Hiszen egyértelműen hasznosnak bizonyultak a földművelésben és a városokban is. Eleinte Angliában igen értékesnek tartották őket.
Az udvari nemesség hölgy tagjainak társállataként éltek. De a keresztény egyház egy idő után a sátán képmásának kiáltotta ki az állatokat. Sőt híveiket megkínzásukra és megölésükre bíztatták.
1484-ben VIII. Ince pápa pogány állatoknak nyilvánította őket. S ezzel megkezdődött az évszázadokon át tartó üldözésük. Ekkortól számuk nagyon gyors ütemben kezdett csökkenni.
Ennek hatására viszont az egerek és a patkányok óriási elszaporodása is megkezdődött. Hiszen nem volt elég macska. Azért hogy irtsák a kártékony rágcsálókat.
Ezáltal a járványok is felütötték fejüket. Ennek köszönhető többek között a pestis azaz a fekete halál megjelenése is. Persze a macskatápot hírből sem ismerték még ebben az időben.
A tengerészetnél viszont ekkor is közkedveltek voltak a szőrös négylábúak. Az angol haditengerészet például legénységi állományba vette a macskákat.
Mivel úgy vélték, szerencsét hoznak gazdájuknak. Mivel? Azzal, hogy képesek megmutatni a kedvező szelet.
Ami a hajózásnak elengedhetetlen része volt akkor. A hajókkal a 15. és 18. század közötti időben a világ összes tájára eljutottak a cicák.
A cicák meghódították az egész világot
Ahogy a kor haladt és fejlődött, az emberek egyre jobban felismerték ezeknek az állatoknak a hasznát. Tartásuk egyre elterjedtebb lett.
Bár a 19. században még akadtak könyvek melyek rossz színben tüntették fel őket. De 1871-ben sor került az első macskakiállítás megrendezésére Londonban.
Ez volt a végső lépés az elterjedésükhöz.
A 20. századtól kezdve az egyik leggyakoribb háziállattá váltak a macskatáp fogyasztók. Orvosi, genetikai és fiziológiai kutatások alanyaként is használták őket. Magatartásukat, viselkedésüket tanulmányokba foglalták.
Annak ellenére, hogy háziasítva lettek, a macskák képesek vadon élni. Akár kolóniákat is alkotnak ha szükséges.
Hogyan viselkednek a macskák?
A mai házimacska őse a vadmacska. A feltevések szerint sivatagi éghajlati körülmények között fejlődött ki. Ausztrália és az Antarktisz kivételével a vadmacskák valamennyi kontinensen őshonosak.
Akinek van cicája, bizonyára tudja, hogy mennyire szeretik és élvezik a meleget. Napsütést, fűtőtestet. Ezért is alszanak gyakran napos helyen. Vagy meleg kuckóban, radiátoron.
Magas hőmérsékleten érzik jól magukat. Mivel közeli kapcsolatban vannak a sivatagi állatokkal. Ezért a rövid ideig tartó hőmérséklet ingadozás is jól tűrik.
Legtöbb fajtájuk irtózik attól, hogy vízbe menjen. Kivétel ez alól a bengáli és a sziámi macska. Hosszú ideig képesek mozdulatlanok maradni. Különösen akkor ha zsákmányra lesnek.
A nagymacskákhoz, ragadozó állatokhoz hasonlóan, a házi macskák is hatékony vadászok. Gerinces zsákmányukat, a leopárdoknál vagy tigriseknél megfigyelhető taktikával teszik mozgásképtelenné.
Mint mondjuk az egereket is. A vadászösztön fel-fellángol bennük.
A jól táplált házimacskák is vadásznak ha van rá módjuk. De lassan teljesen kiveszik belőlük a vadászösztön.
A mai modernizált világban, egészen más szerepet töltenek be a kis házi kedvencek gazdáik életében. Nem kell egeret vagy egyéb rágcsálót irtaniuk.
Ez már nem elvárás tőlük. Különösen a városi, „szoba cicák” esetében.
A cicák etetése
A jó gazdit arról lehet felismerni, hogy tudatosan választ eledelt cicájának. Hiszen a megfelelő macskatáp vagy egyéb eledel kiválasztása elengedhetetlen.
Mihez? Ahhoz, hogy a kis házi kedvenceink fejlődése optimális legyen.
Mielőtt arra az elhatározásra jutunk, hogy örökbe fogadunk egy cicát, először el kell döntenünk pár dolgot. Először is, hogy kiscicát vagy már felnőttet részesítünk-e előnyben.
Mindkettőnek megvannak az előnyei és a hátrányai. De mindenképpen oda kell figyelnünk erre is.
Ha már kifejlett macskát hozunk otthonunkba, mindenképpen tudakoljuk meg, hogy milyen macskatáppal etették előtte. Hiszen a hirtelen eledel váltás megviselheti a jövevény szervezetét.
Ha nem vagyunk tisztában a lehetőségekkel, forduljunk szakemberhez, állatorvoshoz. Kérjünk segítséget. Ma már szerencsére erre rengeteg lehetőség van.
A megfelelő macskatáp kiválasztása
Ha kapunk információt cicánk eddigi etetéséről, könnyebb a helyzetünk. Ha pedig kicsi macskát viszünk haza, mi magunk választhatunk. Eldönthetjük, hogy mivel fogjuk táplálni.
Igen fontos tényező, hogy a kicsi cicák eleinte többször esznek. Akárcsak a kisbabák. 3 hónapos korukig átlag 4-5-ször kell etetni naponta a cica babákat.
Vásárlás előtt mindig tájékozódni kell az adott eledel, mondjuk a macskatáp összetevőjéről. Ahogyan a humán élelmiszereknél, ezeknél a tápoknál is óriási különbségek vannak.
Az egyes tápok tartalma és minősége között. Saját felelőségünk, hogy megfelelő tápot válasszunk macskánknak. Nagyon fontos az első év a cicák életében is a fejlődés szempontjából.
Ezért figyeljünk oda táplálkozásukra fokozottan ebben az időszakban.
Szerencsére vannak olyan webáruházak ahol részletes leírás szerepel az egyes eledelekről. De ha mégis tanácstalanok vagyunk a megfelelő kiválasztásában, kérhetünk telefonon vagy írásban segítséget.
Előfordulhat, hogy nem sikerül rögtön megtalálnunk a megfelelő macskatápot. Akkor sem keseredjünk el. Hiszen ki lehet próbálni többet is. Ezért érdemes először kisebb mennyiséget vásárolni esetleg.
Bár nem valószínű, hogy cicánk egér fogásra adná a fejét bánatában. Ha mondjuk nem kap olyan eledelt, amit szeret.
Azért nézzünk utána annak is, hogy milyen összetevőkből áll az adott táp. Na és persze hány százalékban tartalmaz mondjuk húst.
Hiszen nem szabad elfelejtenünk, hogy a macskák ragadozók és szükségük van a húsfélékre. Fogazatuk és emésztőrendszerük is elsősorban ehhez alkalmazkodott a fejlődésük során.
Szóval ha vajat nem is kell nekik adni, de érdemes jó minőségű macskatáppal etetni őket. Azért hogy sokáig élvezhessük velük az együttlétet.
A ragaszkodásukkal, elégedett dorombolásukkal nagyon meg tudnak édesíteni életünket.
A macskatápokat ITT találod.
Kérdésed van?
Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on