Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

Kell-e zsebkendő a náthás cicának?

Kell-e zsebkendő a náthás cicának?

Akinek cicája van, bizony előfordulhat egy olyan betegség amit a köznyelv macskanáthának nevez.

Na de mi is okozza tulajdonképpen a macskanáthát?

Ez a megnevezés valójában gyűjtőfogalom, s azokat a tüneteket amit a köznyelvben a kölyökkori  megfázásos, orrfolyásos szemgyulladásos kórképpel azonosítanak, vagyis a macskanáthát, többféle vírus is okozhatja. Ilyen például calici vagy a herpesz vírus.

Kölyök vagy felnőtt macskákra veszélyesebb a macskanátha?

A fiatalabb cicáknál a legsúlyosabbak a tünetek általában, de ez nem azt jelenti, hogy az idősebb korú macskák nem kaphatják meg ezt a betegséget.

Mivel a vírusok legkönnyebben a felső légutak nyálkájában és a szem kötőhártyájában szaporodnak, ezek a szervek jönnek elsősorban gyulladásba. Később megjelennek a baktériumok, ezek felülfertőzést okoznak, ezáltal a tünetek tovább súlyosbodnak.

Mik a betegség tünetei? 

A macskanátha tünetei a gennyes kötőhártya gyulladás és az orrnyálka-gyulladás.

Vagyis a cica szeme nagyon csipás és be is ragad általában. Levegőt nehezen kap, taknyos és prüszköl, tüsszög, szörcsög.

Ezek a felső légúti elváltozások ha nagyon súlyos a betegség a cica tüdejére is átterjedhetnek. Ettől pedig tüdőgyulladást kaphat az állat.

Ezért ha ilyen vagy hasonló tüneteket észlelünk házi kedvencünknél, érdemes azonnal állatorvoshoz fordulni vele. Hiszen a kezeletlen vagy a nagyon későn kezelt betegségek akár légcső vagy hörgő hurutot is előidézhetnek, amire a legtöbb gyógymód hatástalan.

Sajnos szövődményként előfordulhat idült hörghurut vagy esetleg vakság is a cicáknál ezen betegségek következményeként.

Miből tevődik össze ez a betegség?

Az egyik összetevője a parvovírus. ami talán az egyik legalattomosabb összetevője a macskanátha víruskomplexnek. Hogy miért? Mert nagyon sokrétű a hatása. Az első és legveszélyesebb hatása, hogy legyengíti az immunrendszerét az állatnak. Majd következnek a tipikus jellemzői ennek a vírusnak, hasmenés, hányás, bélgyulladás. Bár ezek inkább a kutyáknál jellemzőek mint a macskáknál.

Mivel ez a betegség elsősorban a nagyon fiatal állatoknál jelentkezik, ahogy erről már szó is volt, a vírus a fiatal osztódó sejtekhez kötődik erősen. Ezzel lehet magyarázni azt is, amit a bélrendszer működésében kivált. A fiatal állatok szívizom érése is ebben a korban zajlik, így sajnos szívizom károsodást is okozhat, ami súlyos esetben a kölyök cicának akár az életébe is kerülhet.

A herpesz vírus a másik kórokozó, ami a parvovírus mellett jellemzően megjelenik, ez okozza a felső légúti problémákat. A kiscica ilyenkor küszködik savós orrfolyással, légcsőgyulladással vagy éppen tüsszögéssel és köhögéssel. A fogíny gyulladása is tünet lehet, a leggyakrabban ezt nevezi a legtöbb  cicás gazdi macskanátha betegségnek.

A harmadik vírus ami még jelen lehet, az a calicivírus, ez is komoly összetevője  ennek a fertőzésnek, ez szintén a kölyök macska felső légúti tüneteiért felelős, azonban nem annyira súlyos mint például a herpeszvírus.

Hogyan alakul ki a betegség?

Korábban úgy gondolták, hogy minden cica előbb-utóbb átesik a macskanátha betegségen és ezáltal szerez a szervezete bizonyos védettséget. Azonban később kiderült, hogy az ezáltal szerzett védettség mégsem teljes értékű, hiszen ez a természetes védettség fél vagy egy évnél nem tart tovább, főleg mai világunkban, amikor a cicákat számtalan külső behatás éri, ami bizony nagyon lerombolja természetes immunrendszerüket.

macskanátha

Elvileg a fertőzésen átesett anyaállat szervezete olyan ellenanyagokat termel, ami a kölykökre is kihatással van és az anyatejjel átadja a mama cica a kicsinyeinek. Ezáltal amíg a kis cicák anyatejjel táplálkoznak, védettséget élveznek a víruskomplex-szel szemben.

Azonban ennek ellenére egyre többször merül fel olyan eset, hogy az újszülött cicák vagy a nagyon fiatal egyedek produkálják a betegség tüneteit. Ennek hátterében az a feltételezés áll, hogy ezek a vírusok is képesek mutálódni, folyamatos fejlődésen mennek keresztül, ezért ezek a szupermutánsok képesek áttörni még az anyai immunitást is. Ráadásul azt sem tudják biztosan, hogy ezekre a mutálódott vírusokra a klasszikus ellenanyagok milyen hatással vannak.

Hogyan gyógyítják a betegséget?

macskanátha ellen kap oltást egy cica

Ahogyan változik a világ és minden változáson, fejlődésen megy át, ennek a betegségnek is megváltoztak a gyógyítási folyamatai. Persze attól is függ, hogy melyik cica hogyan reagál a vírusra, hogyan tud a szervezete megküzdeni vele.

Mindenesetre okozhat a betegség komoly problémákat ezért érdemes foglalkozni vele a cicás gazdinak már kezdettől fogva. Hiszen a gyógyítás megoldására ma már többféle oltóanyag is rendelkezésre áll. Tehát a fiatal cicákat, általában 8 hetes koruk körül oltásra kell vinni, ezt az oltást pedig meg kell ismételni kb. 2-3 hét múlva, az állatorvos tanácsai, utasításai alapján. Amit szintén szem előtt kell tartani, hogy esetlegesen szükség lehet egy harmadik védőoltásra is,amennyiben olyan környéken élünk, ahol kis házi kedvencünk kapcsolatba kerülhet kóbor állatokkal is. Ez az oltás általában évente ismételendő, ezzel megelőzhető a betegség.

Ha viszont a cicánk már elkapta a macskanáthát akkor a gyógyításra kell koncentrálni, amelynek mértéke és módja a tünetektől függ a legnagyobb mértékben.

Szerencsére vannak enyhébb lefolyású betegségek, kórformák, amikor a cica csak egy kicsit csipás vagy csak enyhén tüsszög. Ebben az esetben gyulladáscsökkentőkkel lehet mérsékelni a tüneteket. Illetve az állat antibiotikummal való kezelése akár 10 nap alatt is eredményt hoz és a teljes gyógyuláshoz vezethet.

Van természetesen arra is lehetőség, hogy kis házi kedvencünk hiperimmun -szérumterápiában részesüljön. Mit is jelent ez? Ez magyarul azt jelenti, hogy a cica kész ellenanyagot kap injekció formájában, ezt elvileg 2-3 napig folyamatosan adagolják neki, az állatorvos megítélése szerint. Erről a terápiáról azt  érdemes tudni, hogy a legjobban a betegség korai stádiumában hatásos, azért mert ha már a vírus kötődik egy sejthez, akkor könnyebben bejut a szervezetbe és ki tudja fejteni a hatását. Ilyenkor az ellenanyag már nem képes "megfogni" a vírust.

Akkor hatásos ez a módszer, a korai szakaszban, amikor a véráramban van még a vírus, ugyanis ilyenkor képes az ellenanyag megkötni, s így nem tud a sejtekhez kapcsolódni.

Sajnos súlyosabb tünetekkel is jelentkezhet az a betegség, ahogy szó is volt már róla, cicája válogatja. Ilyen esetekben előfordulhat az infúziós terápia is. Hogy miért van erre szükség? Mert ha a cica hasmenéssel, lázzal, gyulladásos tünet együttessel küzd akkor valószínűleg nem akar sem enni sem inni. Kiszárad és legyengül a szervezete, tehát külső beavatkozásra van szüksége a betegség leküzdéséhez. Az infúzió egy olyan általános terápia, ami minden téren megfelelően támogatja a legyengült, beteg cica szervezetét, ezért muszáj alkalmazni.

Ha a cicánk boldog, akkor egészséges!

Mint minden élőlény, akár ember akár állat, akkor a legegészségesebb ha boldog.

Akkor tudjuk a legjobban biztosítani bársonytalpú kedvencünknek a legjobb körülményeket, ha megfelelően tápláljuk és gondoskodunk róla.

macskanátha után az edzőteremben

Biztosan megfogja hálálni ezt nekünk, nem csak dorombolással, hanem azzal is, hogy egészséges marad!

Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on!

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészség Macska
Az oldal tetejére