A váróteremben is sokszor hallottuk a doktor néni figyelmeztetését: ”Mit fog szólni Zsuzsi cica, ha sírsz? Hol van a Zsuzsi cica? Keresd meg hamar”! Így aztán a gyerekek szívesebben mentek be, ha tudták is, hogy nem mindig kellemes dolgok fognak történni velük, vagy ha a fájdalomtól pityeregtek is, a cica jelenléte vigaszt nyújtott számukra. Hiszen melyik gyerek ne lenne kíváncsi egy cicára?
Mi is hosszú évekig jártunk a kisfiammal ehhez a doktor nénihez, s bár a cicát sosem láttuk, valahogy a jelenléte természetes volt számunkra. Ha nekem kellett volna kiosztanom a legjobb doktor néninek járó kitüntetést, biztos vagyok benne, hogy Zsuzsi cica gazdija, Jusztina doktor néni kapta volna. Bár ez még abban az időben történt, amikor nem ismerték az állatok jótékony hatását a betegekre, főleg a beteg gyerekekre, legalábbis itt Magyarországon, de létezett egy kis város az Alföld közepén, ahol egy csodálatos gyermekorvos önkéntelenül is ráérzett a dolgokra és megteremtette kis betegei számára Zsuzsit, a macskát, és ezzel csodálatos dolgot vitt véghez.
A cicák szerepe az életünkben
Bizony akkoriban, sok évtizeddel ezelőtt még másként gondolkodtak az emberek a macskák tartásával kapcsolatban, legalábbis a legtöbbjük és főleg vidéken. Kinek jutott volna eszébe, hogy macska nyakörv is létezik és esetleg sétáltatni is lehet a cicákat, ha mondjuk, nem mehetnek ki a szabadba, mert a lakásban kell élniük. Persze a macska nyakörv igazából arra alkalmas, hogy díszítse kis kedvencünk nyakát, hogy az adatai meg legyenek rajta, ha elkóborolna, ezért is raknak sokan csengettyűt a cicák nyakába, hogy tudják, merre mászkál esetleg. Viszont ha más lehetőség nincs arra, hogy a szabadban sétáltassuk cicuskánkat, mert félünk, hogy elveszik vagy bántja egy kutya esetleg, akkor ne macska nyakörvvel próbálkozzunk. Hogy miért? Mert abból könnyen kihúzzák a fejüket, ha rácsatoljuk a pórázt. Ilyen esetben a macska hám ideálisabb a sétáltatásra.
Viszont ne fűzzünk nagy reményeket ahhoz, hogy macskánk engedelmesen fog sétálni velünk az utcán, mint egy kutya, ők nem ilyen típusú állatok.
Milyen a jó macska nyakörv?
A jó macska nyakörvnek nem kell feltétlenül drágának vagy extrának lennie. Ami nagyon fontos, hogy szorosan illeszkedjen az állat nyakára, de ne fojtó módon. Annak is biztosnak kell lennie, hogy a nyakörv nem tud beakadni semmibe, amikor mondjuk, a cica fára vagy egyéb helyre mászik. Ebből adódóan a legtöbb macska nyakörv anyaga textil, ez elég lágy és puha, könnyen simul a nyakára és nem dörzsöli ki esetlegesen a szőrét, és nem koptatja ki. Persze mindenkinek ízlése és háziállata határozza meg, hogy milyen nyakörvet választ. Egy biztos, hatalmas a választék, legyen akár színről akár díszítésről szó. Természetesen vannak fényvisszaverő és csengővel ellátott cica nyakörvek is.
Mi van, ha mégis sétáltatni akarjuk a cicát?
Persze vannak cicák, akiket rá lehet venni pórázon sétáltatásra, s ha gazdik nem szeretnék, hogy kis kedvencük felügyelet nélkül kóboroljon, mert féltik, akkor jó megoldás a hám. Hiszen főleg nagyvárosban harcba keveredhet, ellophatják vagy elütheti egy autó, ha figyelmetlen, így még ez a kevésbé rossz megoldás, ha nem akarjuk megfosztani a cicát a természettől teljesen.
A macska nagyon kíváncsi lény, szereti felfedezni a környezetét, kedveli a vadászatot, ha csak játékos módon, imitálva is. A városi cicák ma már nem kimondottan egérre, vagy egyéb kis állatokra vadásznak, de az ösztön bennük van, és néha felébred.
Egyszóval a póráz a cica hámmal oldható meg legoptimálisabban. A hám rögzítése akkor megfelelő, ha a nyakon is feszes, de nem fojtja az állatot. Így akkor sem tud kiszabadulni belőle cicánk, ha megijed valamitől, vagy éppen felébred benne a vadászösztön és valamire vadászni kezd.
A macska hám használata egyáltalán nem bonyolult művelet, felhelyezés után - amihez van útmutató - kell egy erős 2-3 m-es cica póráz és indulhat a közös séta. Persze hozzá kell szoktatni és meg kell tanítani cicánkat, hogy elviselje és élvezze is.
Szoktatás a nyakörvhöz és a hámhoz
Ahogy már az előbbiekben is említettük, nem minden cica alkalmas arra, hogy nyakörvet, hámot vagy pórázt viseljen. Alapvetően a nyugodt és békés macskákat könnyebben rávehetjük arra, hogy ezeket a számukra kellemetlen eszközöket elviseljék magukon. Persze hosszú szoktatásra és sok türelemre lesz szüksége a gazdinak, amíg az a bizonyos első séta létrejön, amit mindketten élveznek majd. Addig rengeteg duzzogás és bizony kisebb-nagyobb karmolások és sebek is bizonyítani fogják, hogy a macska nem könnyen kezelhető állat és alapjában véve a természete nagyon is öntörvényű. Ezért is azt javasoljuk, ha tényleg nincs más mód a szabadban való levegőzésre, közös sétálásra, akkor a szoktatást először a szobában, lakásban kezdjük meg, majd próbálkozhatunk udvaron vagy egyéb bekerített helyen. Az biztos, hogy a mai cicák főleg a városban élők már akklimatizálódtak a környezetükhöz és a körülményeikhez, ezért valószínűleg ezekhez az eszközökhöz is képesek lesznek alkalmazkodni. Főleg ha tudják, hogy ezzel a gazdinak szereznek örömet. Viszont ha lakásban, vagy zárt helyen is élnek, de a gazdi közelében lehetnek, akkor is tudnak boldogok lenni, és főleg sok örömet okozni annak az embernek, akivel együtt élnek, a kölcsönös szeretet jegyében.
Zsuzsi cica nekrológja
Visszatérve Zsuzsi cicához, tulajdonképpen ő is bezárva élt egész életében, nem kellett neki sem macska nyakörv sem cica póráz és tulajdonképpen nem is látta soha senki, mégis eleven kis állatként él ma is a képzeletemben, ha rá gondolok és szinte látni vélem, ahogy az asztal alatt lapul és lesi a kisfiamat, hogy vajon sír-e amikor szurit kap?
Sok idő eltelt már azóta, hogy elköltöztünk abból a városból és már a doktor néni sem praktizál régóta, de Zsuzsi cicát nem tudtuk elfelejteni a mai napig sem, sokat emlegetjük, ahogy gondolom sok más családban is azok, akiket ez a képzeletbeli, de csodálatos kiscica vigasztalt meg, amikor féltek, amikor fájt valamijük, és amikor a legjobban vigasztalásra volt szükségük.
Jómagam nagyon hálás vagyok azért, hogy a csodálatos cicát és főleg a még csodálatosabb gazdiját ismerhettem és annyi sok szép évet köszönhetek nekik.
A macska nyakőrveket ITT találod
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on