Persze a cicák táplálékának csak elenyésző részét teszi ki a madarakból álló zsákmány, főleg rágcsálók, mezőgazdasági kártevők elfogására „szakosodtak”, ezáltal évszázadokon keresztül komoly hasznuk volt a porták egér, patkány, egyéb rágcsálók mentesítésében, s így a járványok megelőzésében is komoly szerepet játszottak ezáltal, például a pestis megelőzésében.
Sajnos az énekesmadarak is komolyan megsínylik a hazánkban korlátlanul szaporodó szőrmókok vadászatát, ami sajnos nem ezeknek az állatoknak a hibája, hanem az emberi nemtörődömség, felelőtlen állattartás következménye.
Hálátlan emberek
Sajnos mi emberek visszaéltünk a cicák bizalmával. Hiába dolgoztak keményen több évszázadon keresztül a megbecsülésünkért, hiába végezték a rágcsálóirtást olyan nagy eredményességgel, mégsem tudjuk őket úgy megbecsülni, ahogy megérdemelnék.
Ma már természetesen egészen más szerepet töltenek be az életünkbe ezek a háziállatok, mint régen. Mondhatjuk azt, hogy emberek millióinak okoznak örömet társként és barátként, oldják a magányt és bár kevesebb fizikai kontaktust igényelnek, mint a kutyák, örömet ugyanolyan mértékben tudnak okozni ők is. Ezért is érdemelnék meg, hogy törődjünk velük megfelelően, szeressük őket okosan. Vagyis felelősségteljes cica gazdiként szabályozzuk a szaporodásukat, csak annyi kölyök érkezését vállaljuk, amennyit el tudunk helyezni gondos, szerető otthonokba. Hogy ne kerüljenek utcára a kölykök ahol gazdátlanul, oltatlanul és féregtelenítés hiányában terjesztik a betegségeket és veszélyeztetik esetlegesen a parkok madárvilágát is.
A macska, mint biológiai fegyver
Ha most elmosolyodik valaki azon, hogy az ő ártatlan kiscicája hogy is lenne fegyver, azt bizony jól teszi. Hiszen nem is a mai cicákról beszélünk, hanem azokról az elődökről, akiket szinte biológiai fegyverként alkalmazott az emberiség a rágcsálók féken tartására és bizony még manapság is betöltik ezt a posztot némely helyen és körülmény között.
Ez a feladatkör nagyon is passzolt ennek az állatnak a tulajdonságaihoz, hiszen a macskák magányos és kevésbé társaságkedvelők, mint mondjuk a kutyusok. Ezért nem is szelídültek meg és hódoltak be annyira az embernek, mint eb társaik. Vadságuk, függetlenségre törekvő hajlamaik alkalmasabbá teszik őket arra, hogy az embertől függetlenül is meg tudjanak élni. Tehát ebben is különböznek a kutyáktól, talán a köztük lévő ellentétet ez is táplálja. A háziasított cicák szeretik a békés otthont, a befogadó környezetet. Arról viták folynak, hogy a házhoz vagy az emberhez ragaszkodnak jobban, de az idő múlásával azért ők is változtak és főleg a városi társaik meghitt közelségbe kerültek a gazdikkal.
A macskák magas túlélési aránya a nem éppen ideális körülmények közötti helyzetben sajnos kritikus tényezővé válhat. Vagyis a kóbor cicák tovább szaporodnak, veszélyeztetik esetlegesen a madár fajok fennmaradását, terjesztik a betegségeket, néhol egész kontinensek kerülhetnek veszélyeztetetté ezáltal. Felbomlik a biológiai egyensúly, sajnálatos példa erre az ausztráliai helyzet, ahol egész fajok kihalását és eltűnését okozta ezek a ragadozóvá vált állatoknak a túlzott elszaporodása.
Hazánkban is sürgető problémáról van szó, a kóbor cicák száma már milliós nagyságrendű, rajtunk múlik, hogy meg tudjuk-e állítani ezt a folyamatot.
Mit tehetünk a cicák védelmében?
Természetesen elsősorban a felelősségteljes gazdi szerep vállalása a legfontosabb, amit ennek érdekében tehetünk. Ha úgy döntünk, hogy nekünk ők a legkedvesebb és legmegfelelőbb állatok, amit otthon szeretnénk tartani, érdemes utána nézni a tartása feltételeinek, mielőtt örökbe fogadunk egy kölyköt vagy megmentünk egy gazdi nélküli cicát.
Mint minden állattartásnak, természetesen a macskatartásnak is vannak alapvető szabályai, amit a potenciális gazdinak érdemes megismernie és megszívlelnie.
Sokszor a legkézenfekvőbb, legegyszerűbb dolgok azok, amelyekkel nem számolunk, s így bizony problémákat generálhatunk. Tehát érdemes mindent tisztázni mielőtt belevágunk ebbe a projektbe, így leendő kis kedvencünk biztosan nem látja majd kárát a félreértéseknek vagy a tudatlanságunknak.
A kezdet
Vannak emberek, akik ellenállhatatlan lénynek tartják a cicákat, főleg a kölyök állatokat. Hiszen kit ne venne le a lábáról egy nagy szemű, puha bundás kis szőrmók. Persze minden kölyökállat aranyos, de ezek „cukisága” kiemelkedő.
Azonban mint tudjuk, minden kezdet nehéz, tehát bármennyire is el vagyunk ragadtatva egy ilyen édes kis állattól, tudnunk kell, hogy a cicák tartása is nagy felelősség, hiszen egy élőlényért felelünk, akinek a mindennapi szükségletei attól kezdve ránk hárulnak.
Tehát gondolkozzunk el a következőkön:
Mennyire tudjuk beilleszteni az életmódunkba egy cica tartását? Hiszen ők nem csak a nyugodt környezethez, hanem a biztos menedékhez is ragaszkodnak, amit a gazdi jelent a számukra. Tehát a megfelelő étel és a biztonságérzet az, amit elsősorban elvárnak tőlünk.
Fontos az idő, pénz és erő tényezője is, vagyis munkánk mellett tudunk róla gondoskodni eleget, rendben tudjuk tartani a helyét, megfelelő étkezést tudunk biztosítani a számára? Az esetleges állatorvosi költségeket tudjuk viselni?
A lakásunk, otthonunk olyan környezet ahol mozoghat, de ugyanakkor van hová levonulnia, ha nyugalomra vágyik?
Lesz neki lehetősége felmászni, felugorni bárhová, ahová szeretne? Meg tudunk majd birkózni a hulló szőrével, aminek a takarítása nem túl egyszerű? Akad a családban esetleg a macskaszőrre allergiás valaki, ami kizárja a jövevény érkezését? Tartunk kutyát, és ha igen, elviseli a cicákat?
Szóval sok minden át kell és érdemes átgondolni, s ha úgy érezzük készen állunk és jöhet a cica, vágjunk bele bátran, nagy kalandban lesz részünk az biztos!
Szobatiszta cica
Fontos témakör a házban, lakásban tartott egyedeknél a szobatisztaságra nevelés, ami szerencsére az ő esetükben általában nem jelent gondot, hiszen rövid idő alatt a helyes irányba tudjuk ezen a téren terelni őket
A cicaalom kiválasztása a következő lépés, amennyiben már úgy érezzük, hogy „sínen van a dolog”.Erre különféle lehetőségeket is ajánlanak az ezzel a termékekkel foglalkozó boltok, érdemes tanácsot kérni, kipróbálni több fajtát is, amíg a megfelelőre rá nem lelünk.
Etetés
Mint minden állat életében, természetesen a cicáknál is fontos szerepe van annak, hogy milyen táplálékot kapjanak. Ezt szintén érdemes szakemberrel megbeszélni, hiszen ma már számukra is nagyon sok fajta eledel kapható, ebben csak az ízlésük és esetleg a pénztárcánk szabhat határt.
Etetésükben érdemes rendszerességre törekedni, vagyis mindig azonos időben etetni őket. Tálkájuk olyan helyen legyen ahol nincs nagy mozgás, és ami állandó, tehát nem kell változtatni a helyét lehetőleg.
Persze ezek a tanácsok csak töredékei annak, ami egy cica tartása során felmerülhet.
Egy biztos, akkor választottunk jól, ha legalább annyira vagyunk boldog gazdik, mint amennyire boldog mellettünk a cicánk!
Hogy ez miből derül ki? Rá fog jönni mindenki, aki legalább egyet közülük befogad az otthonába.
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!