Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

Kutya-tár, kutya-tár, síppal, dobbal megnyitotta Kutyafülű Aladár!

Kutya-tár, kutya-tár, síppal, dobbal megnyitotta Kutyafülű Aladár!

Weörös Sándor kedves sorai nyomán elképzelhetjük, hogy mi történne, ha a kutyusukat is úgy lehetne megvásárolni egy „tárhelyről”, mint sok más dolgot. Bizony sokan lennének, akik kedvelnék ezt a történetet a valóságban is. De vajon mennyi lehet egy kutya ára egy ilyen árverésen? S ha nem forintban mérik a résztvevők értékét, talán kutyatáppal is lehetne fizetni nem?

Hiszen „Kutyafülű Aladár" biztosan szereti a jó, ízletes kutyatápot, talán attól lettek olyan szépek a fülei, hogy a legfinomabb eledelekkel tömte meg a pocakját. Hiszen ma már egy valamirevaló eb nem csontokat vagy húsokat szeret a táljában látni, hanem szuper prémium minőségű kutyatápot. Szóval a világ így változik, s benne persze minden fejlődésben van és minden változik az idők folyamán.

Csontot adjak-e a kutyámnak?

Ha ezt a kérdést a régi időkben feltettük volna egy kutya gazdinak, biztosan azt hitte volna, hogy megbolondultunk, de legalábbis viccnek szánjuk a kérdést. Hiszen a kutya csont nélkül olyan volt abban az időben, mint a leves só nélkül mondjuk. Mindenki csak csonttal a szájában tudta elképzelni négylábú barátját és nem hiszem, hogy akadt olyan kis házi kedvenc, akinek megkérdőjelezték volna a csonthoz való jogát.

Azonban ma már egészen másként etetjük a kutyáinkat, s talán nem is baj, hiszen ki tudja, hogy okoztak-e károsodást a csontok, amikor kapták válogatás nélkül.

Érdemes rá odafigyelni, hogy az ételmaradékból származó csontok nem biztonságosak a négylábúak számára. Hogy miért nem? Mert akár szilánkossá törnek, akár csak simán eltörnek, komplikációt okozhatnak az elfogyasztóiknak.

A teljesség igénye nélkül felsorolnánk néhányat, amire azért nem árt ha gondolunk, ha csontot akarunk adni kutyusunknak:

  • szájuk és nyelvük megsérülhet
  • eltörhet a foguk /kemény csont esetén/
  • elzáródást okozhat a légcsőben, nyelőcsőben, emésztőrendszerben
  • székrekedést okoz szintén a bél elzárásával
  • bél vagy gyomorsérülések is bekövetkezhetnek

A boltban kapható csontos csemegék is hasonló veszélyeket rejtegetnek, érdemes tehát szelektálni, hogy mit kapjon a kutya. Ha pedig tanácstalanok vagyunk, kérdezzük ez ügyben szakértők vagy az állatorvos véleményét, aki biztosan tud majd eligazítást adni „csont ügyben” is.

Melyik a kutyának való csont?

kutyatáp

Úgy tartják a szakemberek, hogy a legtöbb nyers csont, ami nincs megfőzve, biztonsággal adható az ebeknek, legyenek akár kicsik, akár nagyobbacskák. De persze ezt mindenki maga dönti el, hogy ad-e nyers csontot, vagy húst az ebnek.

Azért jó nyersen a szárnyasok, a bárány vagy a marha csontja, mert elég puha ahhoz, hogy kutyánk el tudja rágni, le is tudja nyelni, nem törik szilánkosra, nem sérti fel sem a szájat sem a beleket és könnyebben emészthetőek. Természetesen ez sem jár veszélyek nélkül, hiszen ugyanúgy megakadhat a habzsoló kedvencünk torkán és sajnos még a fogakat is tudja károsítani.

Így aztán ennél is van veszély lehetőség, de tulajdonképpen ezt egy kutyusnál nehéz kiküszöbölni, bármennyire is vigyázunk rá. Szőrös barátainkat ugyanúgy érik kisebb-nagyobb balesetek, mint a gyermekeinket, akárhogy is óvjuk őket, akármennyire is vigyázunk rájuk.

Ami pedig a velős csontot illeti, sajnos az túl zsíros általában a kutyusoknak. így aztán a gyomruk nem nagyon bírja.

A nyers csontok fogyasztása, ahogyan a nyers hús fogyasztása is, szintén hordoz veszélyeket, például a bakteriális fertőzés lehetőségét. Azonban ezek kockázatát jelentősen lehet csökkenteni a megfelelő tárolással és bánásmóddal, mint a fagyasztás hosszabb ideig, s akkor kedvencünk biztonsággal fogyaszthatja.

Legkézenfekvőbb megoldás a kutyatáp?

kutyatáp

Nem célunk az, hogy pálcát törjünk a házi koszt vagy BARF etetést folytató gazdik felett, mindössze szeretnénk bemutatni, hogy a mai kor élethelyzeteihez leginkább igazodó jó döntés, ha kutyatápot választunk, lehetőleg szuperprémium minőségűt, vagy ehhez hasonlót. Ennek etetésével olyan döntést hozhatunk, ami kutyánk egészségének megőrzésére szolgál, amennyiben jól választunk. Választásunk kihatással lesz szőrös barátunk egész életére, hiszen a tápanyagellátás biztosítása a kutyák életének is fontos része.

Érdemes tudni, hogy a különféle kutyaeledelek gyártóinak a kutyatápok tartalmára és összetételére vonatkozólag jogi kötelezettségei is vannak, amiket a csomagoláson kell feltüntetniük. Ezeket szabályok és előírások követelik meg például az EU-s országokban. A csomagoláson tulajdonképpen 3 fontos dolog van, amit a gazdinak érdemes elolvasni a vásárlás előtt:

Összetétel

A felsorolásban többféle anyag is szerepel általában, ezeknek egy része mesterségesen lett hozzáadagolva a végtermékhez, mert a nyersanyag nagyon gyenge, ezzel teszik elfogadhatóvá a laborvizsgálatokra az eledelt. A gyártók feltüntetik ugyan, hogy például hány százalék gabona van a termékben, de azon belül a kukorica és a zab mennyiségi hányadosát kedvükre változtatják. Így aztán az olcsón beszerezhető /génmanipulált/ kukoricaliszt lesz a legfőbb gabona összetevő, a végeredmény pedig egy, a sertéstápot is megszégyenítő tartalmú kutyatáp, ami sajnos a nagyáruházi „gazdaságos” tápokra sokszor igaz.

Beltartalom

A beltartalmi anyagok, zsír, fehérje, rost, hamu mennyisége százalékos értékben kerülnek megadásra a csomagoláson. Legmagasabb érték a fehérje, majd a zsír, aztán a hamu és a nyersrost értékeknek kell lenniük.

Ezek az adatok azonban csupán irányadóak egy normális aktivitású, közepes termetű, kifejlett kutya számára meghatározható beltartalom értékeire. Mindenképpen egyénileg kérjünk tanácsot ezzel kapcsolatban állatorvosunktól, szakembertől.

Hatóanyag tartalom

A hatóanyagok. amik a száraz eledelben találhatóak, két nagy csoportot képeznek, egyrészt vitaminokból, másrészt ásványi anyagokból állnak.

A vitaminok a kutyák szervezetének ugyanúgy létfontosságú elemei akárcsak az ember szervezetének. Ezért a szárazeledelek ezen tartalmát figyelemmel kell kísérni.

Ez is nagy előnye a tápoknak, hogy míg a házi koszton élő kutyusoknak külön is kell adni vitaminokat, a tápon élőknek szerencsés esetben ezt a szükségletét fedezi a jó minőségű kutyatáp.

Az ásványi anyagok is csak a táplálkozás révén kerülhetnek a kutya szervezetébe, melynek működéséhez és fejlődéséhez elengedhetetlenül fontosak. Akár kölyök akár felnőtt vagy idős kutyáról van szó, meg kell kapnia a számára nélkülözhetetlen ásványi anyagokat. Tehát a tápnak tartalmaznia kell elég magnéziumot, kalciumot, foszfort és cinket többek közöt

Fontos tehát, ha a táp mellett döntünk, és nem tudunk eligazodni a nagy kínálat miatt, forduljunk szakemberhez, aki ha elmondjuk, hogy milyen kutyát akarunk táplálni, biztosan többféle lehetőséget is tud ajánlani számunkra.

Azt ne felejtsük el, hogy a valódi minőségre törekedő kutyaeledel gyártók, kizárólag emberi fogyasztásra is alkalmas alapanyagból dolgoznak, ami természetesen feltüntetnek a csomagoláson is. Ezekben a prémium minőségű tápokban megbízhatunk, hiszen ezenkívül még attól is jók és kiválóak, hogy nagy mennyiségben tartalmazzák azokat a tápanyagokat, amelyekre szőrös barátainknak legnagyobb szükségük van.

kutyatáp

Mert minden kutyán látszik, hogy mivel van táplálva, ha pedig tele a pocak, jöhet a játék és a séta a gazdival.

Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on!

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyatáp
Az oldal tetejére