Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

A kutya szemgyulladás mennyire gyakori betegség?

A kutya szemgyulladás mennyire gyakori betegség?

A kutya szemgyulladás az egyik leggyakoribb betegség négylábú barátaink körében. Amikor a kutyusunk szeme vörös és irritált, az a szemét körülvevő nyálkahártya és a lágy szövetek gyulladására utal. Ez a betegség, amit kötőhártya gyulladás néven is ismerünk, a legkönnyebben a kis kedvencünk tartósan rózsaszínű szeméről ismerhető fel.

Mit is jelent a kutya szemgyulladás konkrétan?

A szemgolyó felületét és az azt borító nyálkahártyát kötőhártya-membrán borítja, Ennek nagyon sok funkciója van, ami igen fontos. Ilyen például a szemgolyó védelme, a könny, vagyis a szem nedvességének elosztása a szemgolyó egész felületén. Valamint a szemgolyó szemüregben való tartása.

Ebből következik, hogy ha a kötőhártya membránja begyullad vagy megfertőződik, zavarok állnak be a szem működésében, ilyenkor beszélünk kutya szemgyulladásról. Lehet ennek oka baktérium fertőzés, irritáló anyag, vagy valami külső behatás által okozott trauma. A szem kiszárad, rózsaszín lesz, kutyusunk pedig segítségre szorul ilyen esetben.

Mikor vigyük állatorvoshoz ezzel a problémával?

Ha azt vesszük észre, hogy ebünk szeme könnyezik, váladékozik az egyik esetleg mindkét szeme sarkából, vakarja a szeme környékét, kedvetlen nincs kedve a fényre menni, érdemes utánajárni a dolognak, hogy mi okozza a szem gyulladását.

Súlyosnak tekinthető a kutya szemgyulladás, ha:

- a szemből folyó váladék véres vagy nagyon vastag

- kutyusunk nem eszik

- fájdalmai vannak a szeme környékén

- látható trauma érte a szemét mondjuk macskakarmolás vagy más sérülés

Ezen tünetek bármelyike elég okot adhat arra, hogy kutyusunkat megmutassuk szakembernek, állatorvosnak, aki eldönti majd, hogy a gyulladás mennyire veszélyes állatunk egészségére nézve és milyen kezelést kell alkalmazni nála.

Milyen információkra lesz szüksége az orvosnak?

Ha úgy látjuk, hogy kedvencünk orvosi kezelésre szorul, az alábbi kérdések megválaszolására készülhetünk fel, amikor állatorvoshoz visszük:

- Mennyire hirtelen jelentkezet a kutya szemgyulladása?

- Esetlegesen harc közben sérült-e meg?

- Járt-e olyan helyen, ahol idegen test kerülhetett a szemébe esetlegesen?

- Volt-e már hasonló eset, hogy ilyen tünetei voltak?

- Szenved-e allergiában?

- A kötőhártya gyulladás mellett vannak-e egyéb tünetei?

Milyen okai lehetnek ennek a betegségnek?

A kutya szemgyulladásnak számtalan oka lehet ahogyan már a korábbiakban is utaltunk rá. Mégis vannak olyan okok, amik következményeként gyakrabban fordulhat elő kutyusunknál a kötőhártya gyulladás.

Ilyen kiváltó ok lehet a bakteriális fertőzés, ami jellemzően érintkezés útján terjed és akkor kaphatja el kutyusunk, ha közvetlenül érintkezik a fertőzött, betegséget hordozó emberekkel, kutyákkal vagy akár rovarokkal is.

A vírusos fertőzés szintén olyan módon terjedhet, mint a bakteriális fertőzés, viszont ebben az esetben a vírusoknak egy része a levegőben van és ott terjed, ezért ezek ellen védekezni nehéz, szinte lehetetlen.

Az allergiás szemgyulladás napjainkban szintén gyakran előfordul a kutyusoknál, hiszen egyre több az allergiás állat különféle okokból kifolyólag. Ha a kutya akár ételallergiában akár pollenallergiában szenved kialakul nála a szemvörösödés a nyálkahártya és az orrmelléküreg irritációja következtében.

Trauma is kiválthatja a szemgyulladást, akár harc egy macskával vagy bármilyen sérülés következménye lehet, hogy a kutyus szeme begyullad.

Létezik egy olyan betegség a kutyáknál, amit szárazszem betegségként tartanak nyilván. Már maga a betegség neve is utal arra, hogy mit is takar ez pontosan? Nem megfelelő a könnytermelés a szemben, így a szennyeződések, baktériumok és egyéb anyagok, amik a szembe kerülnek, nem kerülnek kiöblítésre, ennek következtében létrejön a fertőzés, szemgyulladás lép fel.

Ami még gyakori kiváltó oka lehet a kutya szemgyulladásnak, az az idegen test bekerülése a szembe. Ez természetesen nagyon zavarja az állatot, irritálja a szemet, könnyezni kezd, kivörösödik. Ronthat még a helyzeten, ha a kutyus dörzsölni is kezdi a fájó, viszkető szemét.

Milyen kezelés jöhet szóba?

Természetesen a kötőhártya gyulladás kezelése a kiváltó októl függ. Mert ha mondjuk a kutyus szeme bakteriális fertőzéstől gyulladt be, akkor az állatorvos nagy valószínűséggel antibiotikumos kezelés fog javasolni. Ami történhet csepp vagy kenőcs formájában, súlyosabb esetben szájon át szedhető antibiotikumos tablettát is írhat fel.

Megint más kezelés jöhet szóba abban az esetben, ha allergiás a kutyusunk és a szemgyulladás ennek a betegségnek a következménye, illetve velejárója. Ilyen esetben elsősorban az allergia kezelése és ellenőrzése az elsődleges feladata az állatorvosnak.

Felmerülhet a kérdés egyes gazdiknál, hogy elmúlhat-e magától ez a betegség. Erre sajnos megfelelő választ nehéz lenne adni, nagyon fontos a pontos diagnózis felállítása ahhoz, hogy négylábú barátunk a megfelelő kezelést kapja. A rutinos gazdi, aki ismeri kutyáját, tudja mikor és mivel kell orvoshoz fordulnia, de ha bizonytalan lenne, érdemes szakember tanácsát kérni és elkerülni az esetleges nagyobb bajt.

Léteznek természetes gyógymódok a kutya szemgyulladásra?

Igen, előfordulhat, hogyha a gyulladás mértéke kicsi és nincs szó fekélyesedésről, hogy gyógynövények és egyéb kiegészítők segíthetnek a betegség visszaszorításában.

Ezeket a gyógynövényes készítményeket is érdemes olyan helyről beszerezni, ahol használatukban szakemberek segítenek, tanácsot adnak az adagolásban. Vannak a gyulladásra külsőleg és belsőleg használatos gyógynövények, teából készített szemcseppek.

Ilyenek lehetnek a kamilla, körömvirág vagy a szemvidítófűből készített tea, amit pipetta segítségével csepegtethetünk az állat szemébe, vagy borogathatjuk a szemet a készítménybe mártott gézzel, ruhával.

A belső segítség a gyulladások ellen az A vitaminokban gazdag ételek adagolás, ami segíti a szaruhártya gyógyulását, ilyen a sárgarépa nyersen vagy a tőkehalmáj olaj formájában. A C vitamin és E vitamin megfelelő adagolása is antioxidáns hatású és gyulladáscsökkentő, ezért érdemes olyan ételeknek, készítményeknek utána nézni, melyek ezeket a vitaminokat tartalmazzák jelentőse mennyiségben. Kaphat a kis beteg mondjuk csipkebogyóport vagy kendermagolajat, amit állateledel boltokban vagy webáruházakban biztosan meg lehet találni.

Ügyeljünk még arra is fokozottan, hogy a beteg szemet óvatosan tisztítsuk és fordítsunk arra is gondot, hogy nehogy visszafertőzzük az állat szemét esetlegesen valamilyen módon. A könnyező, viszkető szemnek szüksége van a nyugtatásra, ezt is érdemes megfelelő készítménnyel megoldani, hogy kis négylábú kedvencünk minél kevesebb ideig szenvedjen a lehetőségekhez képest.

A kutya szeme világa

Talán kevesen tudják, hogy a kutyák összes érzékszerve közül /hallás, szaglás látás/ a látás az amelyik a leggyengébbnek mondható. Ennek ellenére négylábú barátaink 3-4-szer jobban látnak nálunk, embereknél. Egészen nagy távolságból is képesek a mozgást érzékelni, azonban csak néhány szín felismerésére képesek, tehát látásuk ilyen értelemben korlátozott.

A kutyusok szemének felépítése anatómiai szempontból megegyezik a többi emlősállatéval és az emberével is. Elmondhatjuk tehát, hogy a látás folyamata hasonló náluk is. Ugyanakkor a látóképességük megítélése számos területen nehézségekbe ütközik, ugyanis csak a szubjektív értékelések lehetősége adott náluk.

A kutyusok látásával kapcsolatban még napjainkban is bőven akadnak tisztázatlan kérdések, ezekkel kapcsolatban csak feltételezésekre hagyatkozhatunk. Egy azonban egészen biztos, kutyusunk szeme világát óvni kell akárcsak a sajátunkat.

 

Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on!

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészség
Az oldal tetejére