A kutya vemhesség
A kutya vemhesség kezdetét a tüszőrepedéstől számítjuk "hivatalosan". Amennyiben ismerjük ennek pontos idejét, akkor a vemhesség időtartama 63 nap ettől az időponttól. Azonban több szempontból is nehéz előre jelezni a pontos időt, mert megtörténhet, hogy a kutyusok világra jötte a 70. napon történik meg, amennyiben a tüszőrepedés a párosodás után történik 2-3 nappal. A kutya vemhessége meghosszabbodhat sokszor 5-7 nappal. Viszont a törpe fajtájú ebek esetén inkább a 4-5 napos lerövidülés fordulhat elő.
Hogyan állapítható meg, hogy kutyusunk anyai örömek elé néz?
Mindenki jól ismeri kis házi kedvencét, így aztán bizonyos előjelekből már bizonyossá is válhat, hogy a nagy nap közeleg, amikor kicsi kutya babák jönnek a világra.
Ilyen jel a vemhesség első felében, hogy megváltozik kutyánk étvágya, vagyis többet eszik a megszokottnál, esetleg egy ideig étvágytalanná válik. De természetesen a kutyus pocak is kezd növekedni, hely kell a csemetéknek. Ez már az 5. hét után jól látható változás. A hasuk a kutya mamáknak alul szélesedik, mélyül. S amennyiben a magzatok száma elég sok, a horpasz is betelítődik rövidesen.
Más a helyzet abban az esetben, ha kevés magzat fejlődik a kutyus méhében, ilyenkor mondhatjuk, hogy kutyusunk megtartja lányos alakját a kutya vemhesség ideje alatt is, s bizony a gazdi semmilyen külső tünetet nem észlel.
Az anyává érő kedvenceink általában nyugodtabbá válnak ebben az időszakban, az emlőik pedig duzzadni kezdenek a mirigyállomány megszaporodásától.
Ahogyan az embereknél, úgy a kutyáknál is előfordulhat álvemhesség, amikor a kutya hasonló tüneteket produkál, sőt még a tejtermelése is megindul az állatnak.
Ezt az állapot, vagyis az álvemhesség a szukáknál gyakori tünet, nem tekinthető betegségnek, azonban ügyelni kell arra, hogy ne legyen túltáplálva ilyenkor ebünk. Ezért is érdemes a kutya vemhesség gyanújával minél előbb állatorvoshoz fordulni, aki annak megállapítására hivatott, hogy valóban fennáll a vemhesség avagy sem.
A kistestű kutyusok esetében a fogamzást követően a 20. nap körül már kitapintható, hogy a méhben lapulnak-e magzatok, illetve ultrahangos vizsgálattal a 3-4 hetes szuka állapota már felismerhető és jól látható. Az ultrahang vizsgálat egyben felfedi a magzatok számát, a reflexmozgásokat és a szívhangokat is lehet vele vizsgálni.
A vemhes kutyus etetése
Amikor pedig megvan a nagy hír, hogy szaporodik a kutya család, lehet készülni a kicsik fogadására és természetesen lehet megfelelően kényeztetni, táplálni a kutya mamát.
A vemhes szuka etetésének és tartásának megvannak a feltételei, amivel biztosítjuk a mama és a leendő porontyok egészségét. Leginkább az ésszerű táplálásra kell oda figyelnünk a blökik várandósága idején, de persze a rendszeres mozgásra is szükségük van, ami kíméletes és nem megerőltető számukra.
A kutyusok általában a vemhességük első felében nem igényelnek nagyobb energiát mint előtte, tehát ezen a téren a szükségletük alig-alig emelkedik az életfenntartó igényeik fölé. Aztán a 4. héttől ez megváltozik, fokozatosan nőni kezd, emelkedik. Mindez azt jelenti, hogy a 6. héttől már 10-20 %-kal is növelhetjük az étkezésük mennyiségét, majd ahogy közelednek a vemhesség vége felé, egyre jobban, akár még 20%-kal is, amennyire ezt igénylik
A vemhességnek az utolsó harmada az, amikor az etetések számát is érdemes növelni, tehát a megemelkedett mennyiségű eledelt többszöri adagra elosztva adjuk nekik, akár napi 4-5 részletben is. Így az anyaállat bélműködését kíméljük, hiszen azt eléggé megterheli a vemhessége is.
A kutyusok testtömege is megnövekszik természetesen a"kismamaság" ideje alatt, akár 10-20 %-kal is. Ebben az időszakban is csak minőségi eledellel tápláljuk, külön vitamint készítményt vagy egyéb kiegészítőt csak az állatorvossal megbeszéltek alapján és mennyiségben adagoljunk nekik.
A kutya mamát ha jó ételekkel akarjuk kényeztetni, akkor főzzünk számára húst és belsőségeket, mellette adható rizs, tészta és krumpli, annak függvényében, hogy mit és mennyire tolerál a szervezete. A túró és a főtt tojás is igen fontos tápanyag ebben az időszakban, csak ne vigyük túlzásba az adagolását. Zöldséget és gyümölcsöt is kaphat természetesen, de a szuka kutyusoknál, főleg ha várandósok, alapvető szabály, hogy eleségüknek 70-80 %-a húsból álljon.
Kell-e oltás, féregtelenítés az anyakutyának?
Gyakorta felmerül a gazdiknál a kérdés, hogy a vemhesség ideje alatt kell-e oltani a kutyust? Kaphat-e féreghajtó tablettát vagy más gyógyszert az anyaállat?
Bár az oltóanyag gyártók ajánlása alapján olthatóak a vemhes kutyusok, mégis optimálisabb a szükséges vakcinázást a tervezett vemhesség előtt elvégezni.
Ugyanez vonatkozik a féreghajtó adagolására is, amennyiben előre kiszámoljuk, megtervezzük a kutya babák érkezését. Azért is fontos ez számukra, mivel egyes anyagok a méhlepényen keresztül átjuthatnak a magzatok szervezetébe és nem lehet tudni milyen hatással lesznek azokra.
Ha elérkezik a nagy nap!
Mivel nagyjából ki lehet számítani a kicsi kutyusok érkezését, ezért készülni kell rá és figyelni az anyaállat viselkedését az utolsó időkben, főleg ha első ellése a szukának.
Az ellést lényeges zárt helyre tervezni, mert az a legbiztonságosabb a leendő kutya családnak minden szempontból. Ennek érdekében az anyát már a várandóság ideje alatt érdemes erre a helyre odaszoktatni.
Amennyiben nem a lakásban történik a nagy esemény, olyan helyet válasszunk aminek a teteje levehető, hogy az anyához és kölykeihez hozzáférhessünk majd. Elég nagy legyen a területe, ahol elfér kényelmesen a család, s persze az egyszerű tisztíthatóság is fontos szempontja a helynek.
Akár kinn, akár a lakásban születnek meg a kutyusok, a lehető legkényelmesebb, legbiztonságosabb és legvédettebb helyet készítsük el számukra, hiszen jó ideig ez lesz az állandó tartózkodási helyük. Itt fogja az anya szoptatni, védelmezni és tisztogatni az újszülötteket
Az anyát figyeljük, ne hagyjuk magára ezekben az időkben, és amikor megszületnek a kicsinyei, akkor is figyeljünk rájuk, gondoskodjunk az új jövevények és anyukájuk legjobb ellátásáról és gondozásáról.
Aki már átélte ezt a csodát, hogy a kutyusa anyuka lett, annak nem is kell elmondani, hogy mik a gazdik teendői ilyenkor és arra sem kell figyelmeztetni, hogy óvja, féltse az új kis kutya családot.
Amikor-e sorok írója abban a szerencsében részesült, hogy a kislány kutyája nagylány lett és anya, és egy nap ott nyüzsgött körülötte 6 apró kis szőrmók, bizony egész éjjel mellettük ült és nem tudod betelni a látvánnyal!
Mindenkinek azt tudjuk csak kívánni, hogy része legyen legalább egyszer az életben ebben a nem mindennapi, fantasztikus és csodálatos élményben.
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!