Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

A kutya tüzelés 4 fő fázisa

Zola
A kutya tüzelés 4 fő fázisa

A kutya tüzelés természetes folyamat. Ennek ellenére sok gazdi számára gondot okoz. A szuka kutyusok furcsán viselkednek ilyenkor. A nemkívánatos vemhességtől való félelem is stresszel jár.

A lakásban keletkező foltok eltüntetése is megoldásra várnak. Ezért érdemes a kutyalányok kritikus napjait megismerni minden tulajdonos számára.

A kutya tüzelés ideje

 

kutya-tuzeles-barna-kutyus-pilleg-a-folyó-kövén

Sok gazdi kész vesszőfutásként éli meg a kutya tüzelési időszakát. Ilyenkor egyes tulajdonosok pánikba esnek. Karatén alá vonják kedvencüket. Elmaradnak a nagy séták.

Nem akarják kitenni kutyakislányukat "veszélynek". Hiszen bármikor feltűnhet az utcán egy kan kutya.  Amelyik a tüzelő kutyusra "veti magát".

 

Az első tüzelés alkalmából főleg nehéz időszak ez embernek, állatnak egyaránt. Ha nem akarja a gazdi, hogy anya legyen szőrmókjából. Akkor  elővigyázatosnak kell lennie.

Aztán ott vannak a bútorok és az egész lakás. Egy városi kutyus gazdája nincs könnyű helyzetben. A kutya tüzelés idején a szőnyegeket óvni kell a foltoktól. Sőt a bútorokra sem árt vigyázni.

 

Vannak azonban trükkök amik a feszültség oldására hivatottak. Hogy ne stresszeljen ebben a fázisban sem senki. Ismerjük meg  a kutya tüzelés folyamatát. Így könnyebben átvészeljük ezt az időszakot is.

Hiszen szuka kutyánknak ebben az időszakban sem jó, ha idegesek vagyunk. Ha nem kiegyensúlyozott és boldog környezetben élheti napjait.

 

Mit kell tudni a kutya tüzelés időszakáról?

 

kedvetlen-labrador-egy-padon-pihen

 

Ez az időszak a nőstény kutyák ivarzási ciklusának termékeny szakasza. Ilyenkor a szuka teste változáson megy át. Szervezete hormonokat választ ki.

Ezzel egyidejűleg viselkedése is megváltozik. Ez a folyamat minden ivarérettséget elért nőstény kutyánál jelentkezik.

 

A kutyáknál is változó a pubertás időszak, akárcsak az embereknél. Tehát az ivarérettség elérése más időpontokban jelentkezik minden ebnél.

Nem lehet előre megmondani pontosan mikor tüzel majd először. De amikor ez megtörténik, akkor válik a nőstény kutyus felnőtté. Termetétnek nagysága is ekkora éri el a teljes méretét.

 

Érdekes módon a kistermetű és nagytestű kutyáknál nagyon változó a tüzelés. Főleg az első időpontja. A kis méretűek ugyanis már 6 hónapos korban ivaréretté válhatnak.

A nagy testű kutyák viszont sokszor csak 2 évesen tüzelnek először. De nemcsak az ivaréretté válás időszakában különböznek a kutyusok.

 

A kis és nagy termetű ebek tüzelési intervalluma is igen eltérő. Ugyanis a kisebb fajtájú kutyusok akár 6 havonta is tüzelnek.  

 A nagyobb méretű kutyák csak évente egyszer élik át ezt a folyamatot. Tehát a felnőtté válás időszaka is teljesen különbözik náluk. Másképpen alakul egy német juhász, vagy egy tacskó kutya esetében.

 

A kutya tüzelés első 2 szakasza

 

 kutya-tuzeles-egy-yorkshire-terriert-húznak-egy-kerekes-műanyagkosárban

 

Ahogyan ezt már említettük az ivarzás fázisa minden kutyánál eltérő. A tüzelés szakaszai nem egyforma minta szerint történnek. A kutya tüzelése azonban 4 szakaszra osztható.

Bármilyen korban is kezdődik. Illetve bármennyi időszakonként játszódik is le ez a folyamat az életükben.

 

1. Proöstrus /előivarzás/ néven ismert. Kezdete könnyen megállapítható. Ugyanis testi jelentős változásokkal jár. A kutya vulvája a péra megduzzad.

Véres hüvelyváladék kiválasztása kezdődik meg. A fázis általában 9 napig tart. De itt is előfordulnak eltérések. Nem szokatlan a 3 és 17 nap közötti lefolyás.

A véres folyás mennyisége is kutyánként változó. Egyes kutyusoknál alig észrevehető. Másoknál viszont erős vérzés figyelhető meg.

 

Ebben az időszakban a nőstény kutyák "csábító" illatot árasztanak. Ezáltal a kan kutyák érdeklődése megnövekszik irányukban.

Azt lehet mondani, szinte oda láncolják a fiú egyedeket magukhoz ezzel. A szukák viszont szeszélyesek és  elutasítóak. Nem  fogadják hódolóik közeledését az előivarzás szakaszában.

Ugatással, kitéréssel sokszor fog vicsorítással igyekeznek udvarlóikat távol tartani.

 

2. Östrus /ivarzás/ amikor a nőstény eb felhagy elutasító magatartásával. Hirtelen érdeklődővé és nyitottá válik a kan kutyák közeledésével szemben.

Ekkor válik a helyzet veszélyessé. Ugyanis a szuka ilyenkor fedezhető és termékeny. Ebben az időszakban több peteérés is zajlik.

Ha ilyenkor történik párosodás, nagy a megtermékenyülés esélye.

 

A kutya tüzelés utolsó fázisai

szomorú-szemű-német juhászkutya-szürke-kanapén-vécépapírba-csomagolva

 

3. Metöstrus/utóivarzás/ néven ismert az ivarzás mintegy 9 napja után bekövetkezett szakasz. A tüzelés jellegzetes tünetei lassan elmúlnak. A vulva duzzadása és a vízszerű folyás is elmarad.

Az állaton külső jelek már nem észlelhetőek amik a tüzelésre utalnának. De szervezetében változások zajlanak a hormonok hatására.

 

Akár történt megtermékenyülés akár nem, a sárgatestek progeszteront termelnek. Ez a hormon segíti elő az embrió növekedését az anyaméhben.

A petefészek felszínén létrejövő sárgatestek csak 9-12 hét múlva sorvadnak el. Ez serkenti a kutya tejtermelését. Ami néhány egyednél álvemhességhez vezet.

 

4. Anostrusnak /nyugalmi fázisnak/ nevezzük a hormonális változások hetei utáni időszakot. Amikor a hormonok ismét "nyugalmi állapotba " kerülnek.

A progeszteron szint nem változik. Az ösztrogén szint mutat még egy kis ingadozást ezen periódusban.

 

A nyugalmi fázis időszaka is eltérő kutyánként. Vannak négylábúak akik pár hét alatt "letudjék" ezt az időszakot. Míg más kutyusoknál akár hónapokig is elhúzódhat.

Ezzel a szakasszal a kutya tüzelés utolsó fázisa is lezárul. Ebben az időszakban nincsenek tüzelési jelek. Az eb nem termékeny.

 

Hogyan lehet megakadályozni a vemhességet?

 

foxterrier-kutya-mosható-pelenkában-padló-hátulról

 

Bár az ivarzási időszak pontosan nem meghatározható, bizonyos jelek utalnak rá. Legnagyobb elővigyázatosságra  a folyás vizessé válásakor van szükség.

Amikor nőstény kutyusunk elfogadja udvarlói intenzív közeledését. Vagyis félrecsapott farokkal jelzi, hogy részéről nincs akadálya a násznak.

 

Ilyenkor a legegyszerűbb kerülni a parkokat. Vagy az olyan helyeket ahol több hódolóra is akadhatunk tüzelő kutyánkkal. Lehetőleg kutya mentes időszakban vigyük sétálni.

Póráz nélkül semmi esetre sem ajánlatos ilyenkor a levegőzés. Hiszen a legszófogadóbb kutyusnak is felülírják az ösztönök az engedelmességét.

Érdemes intenzív játékkal esetleg elterelni kedvencünk figyelmét.

 

Ha pedig kertes házban lakunk, tartsuk zárva a kaput. Illetve ellenőrizzük a kerítést. Mert a szerelmes kutyák bármilyen akadályon képesek áttörni vágyaik elérése érdekében.

Tehát nem árt az óvatosság ebben az időszakban. Persze csak  ha nem akarunk kutya utódokat.

 

Viszont a tüzelőbugyi nem fogamzásgátló eszköz. Ennek használata megegyezik egy kutyapelenka használatával. Vagyis az előivarzás szakaszában felfogja az állat vérzését.

Azonban  valamit minden gazdinak tudni kell.  A vemhesség tüzelőbugyi használatával nem akadályozható meg.

 

Az ivartalanítás jó megoldás?

A kutya tüzelés körüli bonyodalmak elkerülésére az ivartalanítás a megoldás? Legtöbb gazdi így gondolja és él ezzel a lehetőséggel.

Azonban ezzel csak egy része megoldott a dolognak. Ugyanis a kutyus nem vérzik és nem tud utódokat világra hozni. Ám hormonális ciklusa továbbra is működik.

 

Minden bizonnyal sok érv szól ezen beavatkozás mellett.  Hiszen gyakran a kutya tüzelés megszűnésével nyugodtabb lesz a szuka kutya.

Nem kell a vérzés körüli stresszel sem foglalkoznunk többé. Bizonyos rákos megbetegedések rizikója is csökkenhet ezáltal.

 

De azért az éremnek másik oldala is van. Az ivartalanított nőstény kutyák hajlamosabbak az elhízásra. Ez pedig komoly egészségügyi következményekkel jár.

Bizonyos fajtájú kutyáknál a szőrzet struktúrájának megváltozásával is jár. Így például a retrieverek esetében.

 

golden-labrador-ül-őszi-parkban-gazdájával

 

Tehát mint mindennek, ennek is vannak előnyei és hátrányai. Ezért érdemes átgondolni a lehetőségeket. Vagyis mielőtt az ivartalanítás mellett döntünk, mérlegeljünk.

Kérjük ki szakember, állatorvos véleményét. Vegyük figyelembe kutyánk érdekeit is. 

Ne csak kényelmi szempontok alapján hozzuk meg a döntést.

 

rz

betegségekről szóló írásinkat itt találod.

Kérdésed van?

Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészség
Az oldal tetejére