Egy reprezentatív felmérés alapján minden második embernek van kutyája Magyarországon és több mint a fele a gazdiknak szokta autóval szállítani négylábú barátját.
Vagyis minden második kutya szállítása autóban történik rendszeresen. Ennek ellenére a kutyatartók csak elenyésző számban rögzítik házi kedvenceiket megfelelően a gépjárműben.
Ebből pedig az következik, hogy nem csak a kutyák kerülnek ezzel veszélybe, hanem az utasok, sőt más autósok is.
Kutya szállítása autóban biztonságosan
Mikor is mondhatjuk azt, hogy kutyusunk szállítása teljesen biztonságos?
Abban az esetben állíthatjuk, hogy a kutya szállítása autóban megfelel a biztonsági előírásoknak , ha valamilyen biztonsági eszközt alkalmazunk a szállításához.
Ezeket nevezzük passzív biztonsági eszközöknek, ilyenek például a rögzített boxok, vagy a speciális hámok, amivel kis kedvencünk vagy éppen nagy kedvencünk "be van kötve" az ülésre. Tehát mintegy biztonsági öv, úgy prosperál ez az állatnál.
Komoly sérüléseket lehet ezekkel az eszközökkel elkerülni, hiszen ha csak egy 2 kg-os súlyú kutyusról is van szó, melynek a teste rögzítetlen, az is egy 60 kg-os tárgynak megfelelő károkat, sérüléseket tud okozni ha becsapódik fékezésnél akár a szélvédőbe, akár valamelyik utast találja el.
Ez az az eset amikor, nem csak szabálysértésről van szó, de kutyusunk épsége, sőt sokszor élete is kockán forog.
Ezért semmi esetre sem szabad a kutyánkat ölben szállítani autóban, vagy az ülésen rögzítés nélkül, bármennyire is kistermetű.
Milyen hibákat követünk el?
A leggyakrabban elkövetett hiba a kutyák gépjárműben való szállításakor, hogy valamelyik utas egyszerűen az ölében fogja, tartja az állatot.
A másik ilyen probléma, amikor a kutyus a hátsó ülésen ül teljesen szabadon.
Mindkét esetben elmondhatjuk, hogy ezek a módszerek nem csak hibásak, hanem balesetveszélyesek is egyben.
De nem csak abban az esetben okozhat gondot az ilyen módszer ha váratlanul fékeznünk kell a kocsival. Nagyon könnyen előfordulhat, hogy olyan inger éri négylábú barátunkat amelyre ösztönből reagál. Mondjuk váratlanul felpattan, előreugrik a vezetőt megzavarva vagy éppen ugatásba kezd.
Bármilyen hang vagy szag előidézheti a kutyánál ezt a nem várt reakciót, aminek aztán a következménye sajnos baleset vagy sérülés is lehet.
Mindenki aggódik a kutyájáért
Bár vannak gazdik akik nem vallják be, a többség aggódik amikor a kutya szállítása autóban történik.
Érdekes módon a férfiak többsége az autója kárpitját félti, a nők pedig a kutyus biztonsága miatt éreznek bizonyos frusztrációt.
Ez konkrétan azt jelenti, hogy a férfi gazdik nem szeretnék ha mondjuk a bőrülés megsérülne az autóban, kutyaszőrös, nyálas vagy sáros lenne az ülés vagy a műszerfal.
A nők érdekes módon nem ezt tartják elsődleges problémának amikor kutyájukat autóval viszik magukkal. Inkább attól tartanak, hogy az állatnak nem természetes a személygépkocsiban való utazás és rossz érzést kelt kis kedvencükben ez a fajta szállítási mód.
Persze vannak olyanok is akiket nem zavar ha négylábú szőrmókjuk velük tart az autóban és nem is jut eszükbe ezzel kapcsolatban semmi negatívum.
Ők vannak viszonylag kevesebben.
Hogyan szállítsuk akkor a kutyánkat?
Tehát összefoglalva a dolgokat, a fő szempontunk az kell, hogy legyen a kutya autóban való szállításakor, hogy ne csak biztonságos legyen, hanem jól is érezze magát ebünk az utazás során.
Vagyis a kutya szállítása autóban akkor biztonságos ha:
- Olyan biztonsági eszközöket használunk, amiket speciálisan kutyák számára gyártottak, fejlesztettek ki. Hámot, biztonsági ülést, biztonsági övet, zárható, rögzített boxot.
- Ha nincs ilyen jellegű, kimondottan a kutyák számára kifejlesztett rögzítő eszközünk, akkor is oldjuk meg ideiglenesen a kutya biztonságos, rögzített utazását, soha ne üljön felügyelet nélkül, egyedül az ülésen.
- A kutyusok szeretik kilógatni a fejüket az ablakon. Van amelyik élvezi a levegő áramlását, van amelyik éppen ellenkezőleg érez, félelmében próbálja a fejét kidugni a nyitott ablakon.
Ezt soha ne engedjük meg neki, balesetveszélyes a kutyára és a jármű vezetőjére nézve is, ha ezt teszi menet közben.
- Csomagtartóban semmi körülmények között ne szállítsuk az állatot, főleg szabadon. Félelmet okoz számára a sötét, hogy nincs a gazdi közelében a mozgó járműben és itt is a hirtelen fékezés beláthatatlan következményekkel járhat a kutyus számára.
- Ha hosszú útra visszük magunkkal kutyánkat, legalább 2 óránként álljunk meg, szálljunk ki vele, hiszen az izgalomtól lehet, hogy többet kell kimennie mint egyébként. Jót tesz neki ha megmozgatja elgémberedett tagjait és vízzel is érdemes megkínálni ilyenkor, főleg ha nyári melegben utazunk.
- Amennyiben a kutyus nem bírja az utazást, mert hányni kezd ha elindulunk vele, mindenképpen kérjük szakember, állatorvos véleményét, hogy mit kapjon az út előtt, de megetetni biztosan nem célszerű.
- Érdemes lehet még magunkkal vinni valami ismerős játékot vagy párnát, rongyot aminek a szaga megnyugtatja kedvencünket és türelmesebben viseli majd ezáltal az utazást.
A kutya nem csak barát de családtag
Ahogyan minden fejlődik és változik a világban, úgy a kutyusok szállítása is teljesen más irányt vett manapság.
Míg régen elképzelhetetlen lett volna, hogy a kutyát magunkkal visszük az étterembe ebédelni vagy a boltba vásárolni, ma már ez főleg a nagyobb városokban teljesen természetes.
Ezek a négylábú jószágok már ott vannak teljesen az életünk minden részében, így visszük magunkkal őket gyalog, vonattal, busszal és természetesen autóval is.
S amíg a kutyának a helye sokáig maximum a kocsi csomagtartójában lehetett, addig ma már van speciális kutya ülés, hám, biztonsági öv, amikkel meg tudjuk óvni őket az autóban és persze magunkat is ezáltal.
Mert ugye a kutyus családtag ezért ott a helye a lakásban, a fotelben, sokszor az ágyban is és persze az autóban is velünk tart. Mert nem akarjuk otthon hagyni, hiszen hozzánk tartozik.
De azért arról soha ne feledkezzünk meg, hogy ezek a kis csintalan jószágok bizony megbízhatatlanok, tényleg ők a "szőrös gyerekeink", akik helyett nekünk kell gondolkodnunk, akikre nekünk kell vigyáznunk.
Éppen ezért óvjuk őket az autóban is, ne hagyjuk, hogy butaságot csináljanak, aminek aztán olyan következménye lehet, amit már nem tudunk megváltoztatni.
Játékosak és váratlan tettekre képesek. Ezért oda kell rájuk fokozottan figyelni utazás közben is, hogy ne érhesse őket baleset, hogy jól érezzék magukat akkor is ha az autóban ülnek. De főleg, hogy biztonságban megérkezzenek a gazdival együtt oda ahová elindultak, a kirándulásra, nyaralásra vagy éppen család látogatásra.
Nem csak biztonságos helyen kell utaztatni őket az autóban, valamiről semmiképpen nem feledkezhetünk el.
A kutya szállítása autóban nem azt jelenti, hogy amikor megállunk, az állatot a lezárt gépkocsiban hagyjuk.
Főleg veszélyes ez nyári melegben ahol az autó belseje rövid idő alatt életveszélyessé is válhat a magas hőtől.
Ha már magunkkal vittük kutyusunkat, ne csak az autó belsejét élvezhesse!
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!