Sok vita folyik arról, hogy az utcán és a futtatókban viseljen-e négylábú barátunk szájkosarat? A kutya szájkosár viselése nem divat kérdése, hanem a gazdi kötelezettsége. S természetesen vannak valós jogszabályok amiket nem csak érdemes betartani, hanem kötelező is.
Így elkerülhetőek azok a konfliktusok amik a kutyások és nem kutyások között óhatatlanul is kialakulhatnak. Mindannyian tudjuk, hogy a törvény nem ismerete nem mentesít a törvény alól, ezért érdemes megnézni, hogy milyen jogszabályok, határozatok is vonatkoznak a kutya szájkosár viselésére.
A kutya szájkosár fajtához vagy mérethez van kötve?
Vannak olyan jogszabályok, amik előírják kötelezően a szájkosár használatát bizonyos helyeken. Ezeken a helyeken, amikre később kitérünk, minden kutyára vonatkozik szigorúan ezen védőeszköz használata.
Függetlenül attól, hogy milyen fajtájú, mekkora termetű. Tehát a tacskóknak éppen úgy viselniük kell ezeken a helyeken a kosarat a szájukon, mint mondjuk a labradoroknak vagy vizsláknak.
Csakis az képezhet kivételt, ha a kutyus annyira kicsi, hogy nem kapni rá szájkosarat, mondjuk a mini csivava, vagy pedig még kölyök az eb és azért nem lehet ráadni, mert szintén nem kapható ennyire apró méretben.
Hol kell feltétlenül szájkosarat feltenni az ebnek?
A tömegközlekedési eszközökön kötelező! Teljesen mindegy, hogy kicsi vagy nagyvárosról van szó, hogy helyi járaton visszük vagy távolságin utaztatjuk kutyánkat, mindenhol kötelező jelleggel elő van írva a szájkosár, póráz és érvényes jegy használata számukra.
Tehát akár vonaton, buszon, metrón, héven vagy hajón visszük kis kedvencünket, ne feledkezzünk meg arról, hogy fel kell csatolni a szájkosarat az utazás idejére.
Kivételek:
- kivételt képez ez alól az annyira kistestű kutyus, amelyik elfér egy kézipoggyásznak számító táskában vagy állathordozóban, aminek a mérete
30 cm x 50 cm x 80 cm. Viszont feltétel, hogy sem a táskából sem a hordozóból nem lóghat ki sem a feje, sem pedig a teste a kutyusnak. Ezzel természetessé válik, hogy kutya szájkosár nélkül csak a valóban pici vagy kölyök kutyusok utazhatnak a tömegközlekedési eszközön. Ha azonban nem ilyen módon utaztatjuk négylábú kedvencünket, hanem pórázon szállunk fel vele, még ha az ölünkbe is vesszük, kell neki a szájkosár. - szintén kivételt képeznek, vagyis mentesülnek a védőeszköz használata alól utazás közben is a szolgálati- és segítőkutyák. Ilyenek a rendőr kutyák, a vakvezető kutyák, illetve a mozgássérült embereket segítő kutyák. Nekik természetesen nem kell viselniük kutya szájkosarat, hiszen ezek az állatok kiképzésük következtében teljesen megbízhatóak és fegyelmezettek, nem kell tartani attól, hogy bármilyen problémát okoznak.
Hol nem kötelező a szájkosár használata a kutyák számára?
Na de mi a helyzet a kutyafuttatók területén? Vajon ott mennyire kötelező vagy ajánlott a szájkosár viselése? Természetesen nem lehet kötelező, hiszen a gazdik felelősége, hogy tudják, mennyire megbízható, szocializált a kutyusok?
Tud-e közösségben "viselkedni", tehát be lehet-e vinni úgy, hogy ne okozzon "galibát". Ugyanakkor képes legyen megvédeni magát, ha másik, harcias eb, rátámadna.
Egy szó mint száz, a kutyafuttatón belül a kutya szájkosár viselete nem kötelező. Ebben az esetben is vonatkozik mindez arra, hogy ez független a kutya fajtájától, nemétől és méretétől.
Ugyanezek a szabályok érvényesek a póráz viselésére is. Minden gazdi tudja, hogy mit várhat el a saját kedvencétől, így aztán azzal is tisztában van, hogy be tudja-e póráz nélkül engedni a többiek közé, vagy sem!
Azt sem szabad elfelejtenünk természetesen, hogy a kutyák között a pórázon lévő társuk kiszolgáltatottnak számít, tehát úgymond "szabad préda", ha nem csatoljuk le a pórázról, nem tudja megvédeni magát, kivívni a helyét a falkában.
Közterületeken, úgymint utca vagy tér, park, szintén nincs jogszabály arra, hogy a kutyusunkat szájkosár viselésére kötelezzük!
Vannak emberek akik félnek a nagytestű kutyáktól, pedig ez a félelem teljesen indokolatlan. Hiszen sokszor a nagyobb kutyák barátságosak és jámborak, míg a kistestű egyedek félelmükben képesek támadni és harapni.
Márpedig egy harapás ugyanúgy fáj ha kicsi fogak okozzák, mintha nagyok! Tehát hiába hangoztatják sokan, hogy ekkora kutyának szájkosár kell, vagy ilyen fajtájú kutya biztos, hogy nem jöhet az utcára kosár nélkül!
A jogszabály azt írja elő, hogy csak akkor kötelező a kutyára szájkosarat adni, ha hatósági állatorvos rendelte azt el.
Ez teljesen független a kutyusok fajtájától és méretétől!
Egyéb esetekben a gazdi kutya ismerete a mérvadó, vagyis, hogy mennyire ismeri a kis kedvencét, tudja, hogy a habitusa milyen, mik a határok amik a szájkosár használatát szükségessé teszik vagy tehetik bizonyos esetekben.
Állatorvosi rendelők esetében sincs előírva a szájkosár kötelező használata. Viszont mielőtt ellátogatunk valamelyik rendelőbe vagy klinikára, érdemes tanulmányozni a házirendjét, ami esetlegesen más előírásokat tartalmaz.
Előfordulhat, hogy az állatorvosok úgy látják jónak tapasztalataik vagy egyéb indokok alapján, hogy kötelezik a "pácienseiket" szájkosár használatára a rendelő egész területén, vagy bizonyos részein. Ilyen esetekben természetesen szükséges és indokolt a házirend maradéktalan betartása.
Éttermekben, vendéglátó ipari egységekben szintén nincs arra külön előírás, jogszabály, hogy a kutya szájkosár használata kötelező lenne.
Manapság egyre több kutyabarát bolt, üzlet, étterem és egyéb hely létezik, főleg a nagyvárosokban, kiemelten Budapest belvárosában, ahová beengedik velünk kis kedvencünket. Ez nagy jelentőséggel bír, hiszen így négylábú barátainkat akkor sem kell otthon hagyni ha lazítani megyünk, vacsorázni, bevásárolni vagy éppen sütit enni.
Minden esetben olyan ebet érdemes magunkkal vinni, aki jól nevelt, tud viselkedni és nem zavarja sem a személyzet munkáját, sem a többi vendég időtöltését, étkezését, vásárlását. Ellenkező esetben a vezetőség kérheti a szájkosár viselését vagy a hely elhagyását.
Kivételt képeznek még a kötelezettség elhagyása alól azok a plázák, bevásárlóközpontok, ahol a házirend eredetileg előírja a belépés feltételeként, hogy a kutya szájkosarat viseljen és a gazdi vigye magával az oltási igazolványát .
Jó tanács végezetül a szájkosárral kapcsolatban
Egyik kutya sem igazán szívesen viseli a szájkosarat, ami érthető is, hiszen akadályozza őket a normális életvitelben és viselkedésben, de szoktatás útján képes mindegyik megszokni ezt a számukra kényelmetlen eszközt.
Amennyiben úgy látjuk, hogy kedvencünk jobb ha viseli, előzzük meg a bajt, hiszen utólag megoldani a problémát sokszor sokkal nehezebb.
Azonban ne felejtsük el, hogy nem köteles a kutya szájkosarat viselni mindig és mindenhol, csak a felsorolt helyeken, tehát ha az ebeket nem kedvelők szóvá teszik, miért nincs rajta, nem vagyunk kötelesek azt figyelembe venni, amennyiben kutyusunk nem zavar senkit és semmit a viselkedésével.
A gazdiknak mindig kutyájuk érdekeit kell elsősorban figyelembe venni, természetesen ha azzal mások érdekei nem sérülnek.
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!