Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

Honnan tudom, hogy lázas-e a kutyám?

Honnan tudom, hogy lázas-e a kutyám?

Minden kutya gazdi ismer bizonyára olyan módszert vagy módszereket, amivel meg lehet állapítani kis házi kedvencünk testhőmérsékletét, vagyis azt, hogy lázas-e?

A kutya láz megállapítására legtöbben az úgynevezett "orr vizsgálati módszert" alkalmazzák. Vagyis ha a kutyus orra hideg és nedves akkor nincs baj, viszont ha forró és száraz az állat orra, akkor valószínűleg lázas.  Ez egyszerű nagyon, nincs is vele különösebb baj, azonban azt kell mondanunk, hogy a kutya láz megállapításhoz néha bonyolultabb eljárást kell alkalmaznunk ennél a régi, hagyományos technikánál

Mi a normális testhőmérséklet kutyáknál?

A kutyák normális testhőmérséklete nem azonos az emberek testhőmérsékletével, attól teljesen eltérő. Míg embereknél a 36 Celsius fok körüli hőmérséklet a normális, addig a kutyák testhőmérséklete normális esetben magasabb tartományban van, vagyis 38 és 39 Celsius között mérhető, vagyis kutya lázról csak az e fölötti hőmérséklet esetén beszélhetünk.

Most hogy tudjuk mennyi a optimális testhőmérséklet az ebeknél, vizsgáljuk meg, hogy milyen jelek utalhatnak arra, hogy négylábú barátunknál fennáll a láz és ezzel együtt a betegség lehetősége.

A kutya láz jelei

Gondos kutya gazdiként érdemes megismernünk azokat a tüneteket, jeleket amik arra utalnak, hogy kutyusunk lázas. Hogy miért? Mert a kutyus nem tudja elmondani ha nem jól érzi magát, ha lázas, beteg. Ezért mindenképpen ismernünk kell azokat a "jelzéseket" amik a lázas kutyáknál előfordulnak és amikről tudjuk, hogy segítségre van szüksége, mert beteg.

Mik is lehetnek ezek a tünetek konkrétan?

- Letargia

Ha kis házi kedvencünk hirtelen fáradtnak és kedvetlennek tűnik, nem akar játszani, és csak pihenni szeretne, akkor már kezdhetünk gyanakodni, hogy nem stimmel valami nála, hiszen ez a kutyusok nagy többségénél nem megszokott, nem normális viselkedés.

Ez persze nem azt jelenti, hogy biztosan lázas, mert más oka is lehet a letargikus állapotnak, viselkedésnek, de azért mégis érdemes utána járni, hogy mi okozza, mert a probléma gyökerének a megtalálása mindenképpen megoldáshoz vezethet.

Természetesen vannak más betegségek és egészségi állapotok is melyekhez ez a tünet kapcsolódik. Amennyiben viszont azt tapasztaljuk, hogy kedvencünk levert és szomorú, lassú már jó ideje, nem viselkedik úgy ahogy szokott, mindenképpen  mérjük meg a lázát, forduljunk állatorvoshoz a problémával!

Nem árt a szakemberrel konzultálni ha nem tudjuk mi is az oka a viselkedésnek, mert annak oka van ha a kutyus életereje, kedve, játékossága nem akar visszatérni.

- Szemek kivörösödése

Ha azt tapasztaljuk, hogy az előbbi tünetek mellett kutyusunk szemei vörössé válnak, vagy bármelyik más tünettel együtt jelentkezik ez a jelenség, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a kutyus lázas és a láz csillapítására van szüksége.

Ha nem is emelkedik meg a testhője ezen tünet felfedezése után, akkor is érdemes a kivizsgálásra gondolni, hiszen ez a tünet , vagyis a piros szemek nem jelentenek jót a kutyáknál. Más betegség is szóba jöhet ebben az esetben, lehet, hogy allergiás, fertőzést kapott vagy más kórokozók okoznak nála ilyen jellegű testi elváltozást.

Tehát az állatorvosi ellenőrzés nem árthat és a szakember biztosan meg tudja majd mondani, hogy lesz-e szükség további vizsgálatokra vagy sem.

- A kutya remegése 

Aki még esetleg nem tudná vagy nem tapasztalta volna, a kutyusok testének remegése biztos jele annak, hogy nincs náluk rendben valami, betegek és persze a láz jele is lehet náluk. Ilyen esetekben mindenképpen gondoskodnunk kell arról, hogy kis házi kedvencünk meleg és száraz helyen vészelje át ezt az időszakot. Viszont mindenképpen gondoskodnunk kell arról  is, hogy az a helyiség ahol a beteg állat tartózkodik, ne legyen túlfűtött. Mert ahogy emberek esetében, úgy a kutyáknál sem optimális lázas betegség esetén a túlságosan meleg helyiség.

- Száraz és forró orr 

Ahogyan erről már korábban is szó volt, a kutyáknál az egyik legősibb jele annak, hogy betegek vagy egészségesek, az orruk megfigyelése,megérintése.

Bár sokan vitatják ezt a módszert és talán teljesen nem is állja meg a helyét, az biztos, hogy a forró és száraz orr nem jelenthet jót. Különösen abban az esetben nem, ha más tünetekkel is párosul, amik látványosan bizonyítják, hogy kutyusunk valószínűleg lázas.

- Orrfolyás

Ez a másik olyan tünet, vagyis az orrfolyás amit a láz is okozhat. De persze nem ez az egyetlen lehetséges oka a kutyus orrfolyásának. A kutya lázon kívül folyhat az orra még kennel köhögés miatt. Lehet ez valamelyik allergiás betegség tünete és még számtalan más problémára is utalhat.

Ebben az esetben is legjobb ha állatorvos állapítja meg az okot! A diagnózis pontos megállapításához nem érdemes találgatni, hogy kutyusunk mindenképpen és minél előbb megkapja a helyes kezelést.

- Hányás

Kutyusunk a láztól is hányhat, ez megint attól függ, hogy mit kapott el, milyen vírus vagy baktérium okozza a betegséget.

Ebben az esetben is szükséges a lázmérés és ha pozitív lesz az eredmény, irány az orvos!

Akkor is hányhat és lázas lehet négylábú barátunk ha lenyelt valami játékot, idegen tárgyat, ezt pedig sokszor csak műtéti úton lehet eltávolítani ha elakadt a bélcsatornában vagy egyéb helyen.

Hányás és láz esetén is fontos a dehidratáltság elkerülése kutyusunknál, ha ezt nem tudjuk otthoni módszerrel megoldani, az állatorvos infúzió segítségével megoldja. 

- Köhögés

Ahogy már említettük a kennel köhögés nevű súlyos, fertőző betegség okozhatja ezt a tünetet, baktériumok és vírusok együttes keveréke idézi elő.

A kennelben, kisebb területeken összezárt ebek között szokta felütni a fejét, vagy mondjuk kutyakozmetikákban, kifutókban.

Jó hír azonban, hogy van ellene védőoltás, melynek beadatása mindenképpen ajánlott ha négylábú barátunk gyakran megfordul ilyen helyeken

Mindenesetre ez a betegség is lázzal jár aminek csillapítása és kezelése orvosi beavatkozást igényel.

- Étvágytalanság

A lázzal gyakran együtt jár az étvágy elvesztése is kutyusunknál. Tehát ha abszolút nem akar enni a mi kis barátunk, kezdjünk el aggódni és akár lázra is gyanakodhatunk. Amit persze a lázmérő segítségével meg is tudhatunk állapítani.

Bármilyen betegség de főleg a lázzal járó betegség esetén szorulhat kutyánk diétára, amit persze az orvos utasítása szerint kell adagolni a felgyógyulásáig. 

Mi okozhat lázat a kutyáknál?

Felsoroltuk a tüneteket amik a kutya láz velejárói, de persze az okok sem elhanyagolhatóak.

Ezek pedig a következőek lehetnek:

- Fertőzések

- Gyulladások

- Kullancs csípés

- Méreg bejutása a szervezetbe

- Védőoltás utáni állapot

Természetesen ezek csak a legalapvetőbb okok, problémák, az orvosi vizsgálat szükséges mindenképpen az ok megtalálására.

Ha felmerül a kutya láz lehetősége, mérjük meg kis kedvencünk lázát amennyiben van rá lehetőségünk és ha az említett testhőmérséklet meghaladja a normális szintet, forduljunk vele minél előbb orvoshoz!

 

Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on!

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészség Kutya láz
Az oldal tetejére