A gazdik akik hobbiból vagy éppen társként szereznek be blökit, igyekeznek olyan kényelmet és biztonságot megteremteni számukra, amilyet csak képes egy a kutyáját igazán szerető ember.
Így aztán az udvaron tartott kutyusok nemcsak házat de kennelt is kapnak.
Hogy ezek a kennelek mire is jók tulajdonképpen? Egyrészt biztonságot nyújtanak, ahogy ezt írtuk is a kutyák számára, például az időjárás viszontagságaival szemben, de egyben megakadályozzák azt is, hogy elszökjenek, elkóboroljanak a házi kedvencek. Ugyanis ezek a szökések gyakran valamilyen külső hanghatás miatt következnek be. Ilyen lehet a mennydörgés, villámlás, tűzijáték vagy éppen egy szirénázó autó megjelenése. Ettől megijed, pánikba esik a kutya és menekülni akar a helyszínről, aztán nem talál vissza, vagy valaki olyannak találkozik, aki megakadályozza, hogy hazatérjen
Nos ilyenkor jó szolgálatot tesz egy kellően megépített kennel. Ami elég masszív és biztonságos. Persze ennek a beszerzése és megépíttetése nem olcsó dolog. De vannak ügyes kezű gazdik akik örömmel készítik el saját maguknak, hiszen a kutya kennel házilag való megépítése nem lehetetlen, csak bonyolultabb mintha készen vásároljuk meg. Viszont az alkotás öröme és a költséghatékony megoldás bőven megéri, hogy magunk próbálkozzunk vele. Természetesen csak akkor, ha van időnk rá és kedvünk hozzá.
De mint tudjuk mindenre van idő, csak szakítani kell!
Erre figyeljünk ha a kutya kennel házilag való megvalósítása mellett döntünk
Először is alapos tervet kell készítenünk, hiszen mint mindhez, ehhez is gondos tervezés kell, mielőtt kivitelezzük!
Azt kell eldöntenünk elsősorban, hogy hol is legyen a kennel. A legoptimálisabb megoldás természetesen az ha fedett helyre kerül. Ennek nagyon egyszerű oka van, mert akkor nem kell tetőt is építeni rá és ez természetesen megkönnyíti a kutya kennel házilagos kivitelezését.
Viszont előfordulhat, hogy ez nem megoldható. Akkor viszont szélvédett és árnyékos helyet kell keresni az udvaron és oda elhelyezni. Hiszen a nyári tűző napsugár és a viharos széllökések nagyban sértik a kutya komfortérzetét .
Másik fontos szempont, hogy ne legyen eldugott helyen. Hiszen ahol nem érik megfelelő ingerek a kutyát. Márpedig az ingerszegény környezet nagyon nem jó számukra. Tehát ebünknek a kennelből is látnia kell a kertet, udvart, hogy mindent figyelemmel tudjon követni. Be kell látnia területét és folyamatos ellenőrzés alatt kell tartania, ez a legfontosabb feladata, s ezt komolyan is veszi a legtöbb eb!
Ami még nagyon fontos, hogy olyan méretű kennelt készítsünk ami a kutyus méreteihez van szabva. Vagyis a tervezésnél akkora helyet irányozzunk elő, ami megfelel a méreteinek, ahol kényelmesen elfér kutyusunk, arra az időre, amíg nem tudjuk másként szemmel tartani, vagy nem tudunk vele lenni.
Alapok
Ahogy minden építménynek fontos eleme az alap, úgy a kutya kennel házilagos építésénél is nagy figyelmet kell fordítanunk erre, az alapok gondos előkészítésére, megteremtésére. Vagyis ha megtaláltuk a lehető legideálisabb helyet, vágjunk bele, kezdjük meg a munkát!
Megvan a méret, kimértük és a kennelnek először a vázát készítjük el, ami tartja az egész építményt. Éppen ezért a sarkokba kerülő tartó rudak vasból illetve más masszív anyagból legyenek, ami az esetleges tetőt is képes lesznek megtartani, amennyiben szüksége. Ezeket a tartó rudakat mélyen kell a földbe ásni, hiszen csak akkor lesznek biztonságos támaszai kennelünknek. A legjobb megoldás, ami bármelyik kutya esetében, erős és nagytestű kutyáknál is maximális biztonságot nyújt, ha betonba ágyazzuk a tartó rudakat.
A kennel alját kemény anyagból készítsük, hogy a fertőtlenítést és tisztítást is meg tudjuk ezáltal oldani benne. Erre a legoptimálisabb ha valamilyen fából készült padlózatban gondolkodunk. Ilyen megoldás a raklapból készített aljzat, ami a téli hidegben sem túl hideg és azt is megakadályozza, hogy az állat kiássa magát a kennelből.
Mindezek alapján is jól látható, hogy a munka egyik legfontosabb része az alapozás. Persze ehhez nem árt egy kis gyakorlat sem a kőműves és egyéb munkák területén és a megfelelő szerszámok beszerzése sem elhanyagolható.
Jöhetnek az oldalfalak!
Na de milyen anyagból készüljön a kennel oldalfala, ha saját magunk készítjük el?
Bizony ez megint egy sarkalatos kérdés. Mert olyan anyagra van szükségünk amin keresztül kilát a mi házőrzőnk, de esetleg nem szorul be a feje ha ki tudja rajta dugni!
Azt is figyelembe kell vennünk, hogy az oldalfalak megfelelő szilárdsággal rendelkezzenek, ne deformálódjanak el egykönnyen. S ami a legfontosabb a kellő szilárdság, hogy ne lehessen elharapni az anyagot!
Ha kistestű kutyáról van szó, akkor ez nem is nagy gond, hiszen a drótkerítés a legmegfelelőbb számára. Persze a gondos rögzítés mellett. A nagyobb testű kutyusok esetében a ponthegesztett acélhálót tudjuk ajánlani. Ez ideális, mert a horganyozásának köszönhetően rendkívül tartós lehet. Viszont mindig vegyük figyelembe a kedvencünk méretét, fajtáját, habitusát is.
Tető a kennelre
Vannak esetek amikor nem tudjuk a kennelt fedett helyre építeni, ahogyan ezt már említettük is. Ilyenkor kell mindenképpen arról gondoskodnunk, hogy legyen tető is a kutyusunk feje felett. Ennek okát már elemeztük és érthető módon szükséges.
Vagyis gondoljunk az erősen tűző napsugárra, hosszan tartó esőre vagy a szélviharokra. Tehát mindenképpen olyan anyagból készüljön az a tető, ami képes elviselni az időjárás viszontagságait és mondjuk nem ázik be.
Ezért jól használható erre a célra a rétegelt falemez, vagy hullámpala. De jó megoldás a PVC borítás is természetesen, ha kellően meg van erősítve.
Mikor van szükség kennelre?
Itt most a kinti kutya kennelről és megépítéséről beszéltünk, de természetesen a lakásban tartott ebeknek is lehet készíteni elkerített részt.
A kutya kennel házilag is elkészíthető, ahogy az ábra mutatja. Persze ne feledkezzünk el arról sem, hogy ma már törvény írja elő, hogy télen meddig lehet a kutyust kint tartani és egyéb tényezők is szerepet játszanak abban, hol és hogyan tartsuk négylábú kedvencünket.
Egy biztos, számára az a legfontosabb, hogy minél többet a gazdájával lehessen, persze a lehetőségekhez képest. A kennel jó megoldás és a láncra kötésnél talán humánusabb. de ne felejtsük el, hogy ez mégiscsak egy "ketrec", ahonnan nem tud elszökni kutyusunk, de egy egész nap eltöltése egy ilyen helyen, nem biztos, hogy a legoptimálisabb megoldás számára.
Ezért amint módunk és lehetőségünk nyílik rá, ne zárjuk be, töltsünk vele annyi időt amennyit csak tudunk, hiszen négylábú barátaink számára, mi gazdik jelentjük a világot és valljuk be, ez fordítva is igaz.
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!