Akár az akut, akár a krónikus változatáról van szó. Mai világunkban a kutyák jelentős része küzd emésztőrendszeri megbetegedésekkel. Aminek egyenes következménye, hogy gyakrabban ürítenek székletet.
Na és ennek a székletnek az állaga folyékony, vagyis nem normális. Ilyenkor beszélünk kutya hasmenésről.
Amit természetesen a gazdinak nem szabad félvállról venni. Mindig meg kell találni az okát illetve a gyógymódját ennek az állapotnak.
Mik a kutya hasmenés okai?
Bizony ennek a betegségnek az okai nagyon sokfélék és különbözők lehetnek.
Léteznek eledel-intoleranciában szenvedő kutyusok. Ők sokan szenvednek allergiától, anyagcsere betegségekről. Ez az egyik oka a kutya hasmenésnek.
De felléphetnek különféle fertőzések, amik kiváltják a betegséget.
Léteznek paraziták, amik szintén ilyen problémákat okoznak négylábú barátainknál. S persze nem feledkezhetünk meg modern világunk egyik fő betegséget okozójáról, a stresszről sem.
Ami ugyanúgy hatással van kutyusainkra, mint ránk, emberekre. Ez a jelenség, a fokozott pszichés terhelés szintén vezethet ehhez. Bizony, hogy kutyánk hasmenéstől szenvedjen.
A gazdik egy idő után ki tudják már szűrni, hogy mi okozta ezt a betegséget. Amikor megismerik kutyájukat jobban.
De addig, amíg ez megtörténik elég hosszú az út. Nem biztos, hogy azonnal sikerül megtalálni a megoldást.
Állatorvos segítségét mindenképpen érdemes kérni és persze nagyon oda figyelni kis kedvencünkre. Azért, hogy segíteni tudjunk rajta időben. Így ne kelljen sokáig szenvednie a hasmenés tüneteitől.
Hasmenés esetén mi a gazdi teendője?
A városi kutyák esetében a kutya hasmenés megállapítása nem jelent gondot. Hiszen a napi sétáltatás alkalmával kiderül. Amikor a széklet eltüntetése megtörténik.
Azonnal látható, ha nincs vele valami rendben. Míg az udvaron tartott, vidéki állatok esetében ez nem azonnal tűnhet fel.
A városban rögtön tudjuk kezelni a helyzetet. Főleg ha már nem egészen kezdő kutya gazdik vagyunk.
Legfontosabb, hogy amint észrevesszük, hogy folyékony és nem normális a széklete, azonnal cselekedjünk. Vagyis elővigyázatosságból meg kell tennünk bizonyos "lépéseket".
Talán beválik az a módszer, hogy utána ne kapjon enni ebünk egy darabig. Mert akkor tudnak a bélbolyhai regenerálódni.
Persze nem mindegy, hogy egyszeri hasmenésről van-e szó? Ami azt jelenti, hogy valami meghajtotta és azt kiüríti a gyomrából. Vagy más oka van a dolognak.
Egy biztos, fontos a szőrmók kiszáradását elkerülni. Amíg a kutya hasmenése tart, elegendő folyadék bevitelére kell ösztönöznünk. Amennyiben lehet.
Jó szolgálatot tehet a forralt víz vagy a kamillatea. Persze ha a kutyánk hajlandó meginni. Ami egy amúgy is nyűgös, beteg kutyusnál nem egyszerű feladat.
Persze az éhség nagy úr. Így aztán a hasmenéssel küzdő kutyák valószínűleg a diétás kosztot is elfogadják. A 24 órás éheztetés után, amit ilyenkor ajánlanak!
A főtt rizs vagy a sovány túró kis adagokban megfelelő étrend szokott lenni. Szerencsés esetben a kutya hasmenés meg is szűnik akár két nap alatt magától.
A kutya hasmenés más változatai
Azonban sajnos adódnak olyan problémák, esetek, amikor a hasmenés nem múlik el. 48 óra után, vagyis 2 nap elteltével is fennáll. Előfordulhat vér a székletben vagy görcsök a kutyusnál.
Ilyenkor haladéktalanul forduljunk vele állatorvoshoz. Aki a megfelelő vizsgálatokat elvégzi. Aztán pedig megállapítja a baj okát.
Ha kell vérvizsgálat vagy vizelet analizálás, azokat elvégzi. Ezzel kizárhatja a kiváltó okokat. Ez felnőtt kutyák esetében érvényes.
Kölyköknél már hamarabb, akár 6 óra múltán érdemes szakemberrel konzultálni. Ha kutya hasmenés áll fenn. Hogy miért?
Mert a kölyökkutyáknak még nem elég erős az immunrendszerük. Nem rendelkeznek megfelelő tartalékokkal.
Ezáltal hamarabb legyengülhetnek. Sokszor katéteres beavatkozásra is szükség van. Ahhoz, hogy a kutyus elegendő folyadékhoz jusson. Ne dehidratálódjon a szervezete a betegségtől.
Az antibiotikumos kezelés is célszerű lehet bakteriális fertőzések kapcsán. Természetesen ezeket mind a szakember, az állatorvos dönti el.
Számtalan ok előfordulhat még. Azonban nem szabad a gazdinak találgatni és kétségbeesni. Hiszen bélelzáródás esetén egy röntgen vagy ultrahangos vizsgálat kideríti a bajt. Ha időben orvoshoz fordultunk, biztosan van rá gyógymód.
Megelőzhető a hasmenés?
Az egyszerű, akut hasmenés leggyakoribb oka az etetési problémákban rejlik. Tehát mindenképpen megelőzhető. Miket kell figyelembe venni, hogy elkerüljük a bajt?
Ne etessük túl a kutyusunkat. Hiszen ők nem ismernek mértéket. Képesek addig kérni és enni, amíg a baj be nem következik! A kutyák nem ismernek megálljt ezen a téren!
A túlzott szénhidrát bevitel is általában problémákat okoz négylábú barátainknál. Igyekezzük elkerülni, ha csak lehetséges. A kutyák húsevőek és nem mindenevők.
Ennek megfelelően kell alakítani a táplálkozásukat. Semmi esetre sem váltsunk eledelt hirtelen ebünknél. Hiszen az is megviseli.
Ha kell és szakember véleményét is kikértük ezzel kapcsolatban. Akkor változtassuk meg étrendjét, de fokozatosan.
A túl zsíros húsok, eledelek sem javasoltak a kutyák számára. Ezeket is zárjuk ki étrendjéből. Ahogy már korábban is említettük.
Természetesen számos oka lehet annak, hogy házi kedvencünk szenved-e ebben a betegségben. De a kutya hasmenés 3 fő oka a helytelen táplálás, az allergia és a háttérben meghúzódó betegség lehet.
Mivel etessem, hogy elkerüljem a kutya hasmenést?
Ami régen ez eszébe sem jutott egy gazdinak. Manapság egyre gyakrabban felmerül a kérdés. Mit adjak neki? Számtalan megoldás és lehetőség kínálkozik. A különféle prémium minőségű tápokon keresztül a nyers etetésig. Vagy a saját magunk által elkészített eledelekig. Ezt mindenkinek magának kell kitapasztalnia és kipróbálnia.
Mitől boldog a kutyus? Mit eszik meg jóízűen? Mit tudunk neki megvásárolni?
Ha táppal etetjük kis kedvencünket, szabály, hogy mindig nézzük meg az eledel szavatossági idejét. Mert lejárt táppal etetni nem csak tilos, hanem veszélyes is lehet!
Szerencsére nem kell egyedül megküzdenünk ezzel a problémával.
Kérhetünk szakemberektől segítséget. Saját magunk is kitapasztalhatjuk, ha elég időt fordítunk rá. Megtudhatjuk, hogy mi a legjobb eledel.
Amitől kutyusunk szépen fejlődik. Vidám és kiegyensúlyozott, és persze amit szívesen el is fogyaszt.
S ha megtaláltuk a megfelelő étrendet számára, akkor biztosan nem kell aggódnunk majd érte. Hiszen így elkerülhetjük a kutya hasmenést könnyedén. Boldog és kiegyensúlyozott lesz barátunk. Sőt szívesen eszi meg amit elé teszünk.
Figyeljünk rá. Becézzük, simogassuk, törődjünk vele. Így válunk jó gazdivá.
rz
A betegségekről szóló írásinkat itt találod.
Kérdésed van?
Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on