Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

Álmodnak-e a kutyusok?

Álmodnak-e a kutyusok?
A legtöbb kutya gazdi meg van róla győződve, hogy kutyusa nem csak alszik, hanem álmodik is. Vajon mennyire állja meg a helyét ez a feltételezés és vajon mennyire fontos a kutya fekhelye ebből a szempontból?

Régen nem jelentett problémát, hogy hol alszanak házőrzőink, hiszen általában kinn a kertben a kutyaházban volt a helyük, de mára ez már egy sokkal összetettebb feladat, már egészen más célok vezérlik az embereket, amikor otthonukba befogadnak egy kutyust, és talán az sem lehetetlen, hogy az ágyat is megosztják kis vagy éppen nagy kedvencükkel. No, ilyenkor aztán nehéz eldönteni, hogy ez a gazdi vagy a kutya fekhelye?

Bárhol is hajtja azonban álomra a fejét négylábú, szőrös jószágunk, álmodni biztosan szokott, ezt mindannyian megtapasztalhattuk már. Miután egy-egy kalandos nap után mély álomba zuhan ebünk, melyikünk ne tapasztalta volna már, hogy alvás közben vakkant, lábai mozognak, mintha futna, tehát mindenképpen azt a benyomást kelti, hogy valamiről álmodik.

Hogy mennyire helyénvaló ez a feltételezés, azt tudósok kutatásokkal támasztották alá. Vagyis az alvással kapcsolatos tesztek során kiderült, hogy kutyusaink alvási mintái és az agyuk által gerjesztett elektromos impulzusok nagyban hasonlítanak a miénkhez. Mivel az ember és a kutya agya szerkezetileg hasonló, megállapították, hogy szinte ugyanazokon az alvási fázisokon mennek át, mint mi emberek. Vagyis helyes a feltételezés, álmodnak a kutyusok, ha nem is mindig velős csontról, de biztosan képez az agyuk álomképeket.

Na de miről álmodik a kutyánk?

Mi gazdik néha abba a hibába esünk, hogy szinte emberként tekintünk szőrös kis társunkra, ezért is gondoljuk azt, hogy biztosan velős csontról álmodik vagy éppen egy szép kutyalányról, esetleg egy gazdival töltött boldog délutánról.

Mivel sokan tartjuk lakásban kutyusunkat, a kutya fekhely fogalma is teljesen megváltozott, s ha nem is emberi fekhelyet, de ahhoz hasonlót igyekszünk biztosítani számukra. Persze ezt egyáltalán nem veszik rossz néven, hamar alkalmazkodnak a körülményekhez, s bizony előfordul, hogy már a földön vagy a szőnyegen nem is akaródzik nekik szundikálni.

Na de a kutya fekhelyről térjünk vissza a kutya álmokhoz, amiket azért nehezebb elképzelni, mert míg a gazdi elmondja mit is álmodott, bizony kutyája maximum csak „elugatni” tudja, azt meg azért nehezebb megértenünk nekünk, gyarló embereknek.

Nem kell, hogy EEG készülékünk legyen otthon, bizonyos jelekből megállapíthatjuk, hogy mikor kezd el álmodni ebünk. Ez egy közepes méretű kutyusnál az elalvást követően 20 perc múlva következik be körülbelül.

Ezek a jelei:

  • légzése elmélyül
  • orrát és ajkát, bajuszát mozgatja
  • szemgolyói mozognak a részben lehunyt szemhéj mögött
  • farkát csóválja
  • lábai ránganak, mancsával „nyúlkál”
  • nyüszög, aprókat vakkant vagy morog

S értelemszerűen ezekből a jelekből már nagyjából következtetni tudunk arra, hogy miről is álmodik, fut éppen valahová, valami finom szagot fogott ki az éterből vagy éppen minket üdvözöl, amikor végre hazaértünk hozzá.

Felébresszük-e a kutyusunkat, ha rosszat álmodik?

kutyafekhely

Kutatások szerint egy felnőtt kutyának 10-12 óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy egészséges legyen. Természetesen ez az idő változhat is, hiszen náluk sem egyforma az alvásigény, ez az átlag.

Köztudott, hogy a sportkutyák és a munkakutyák többet alszanak, hiszen szervezetüknek hosszabb pihenésre van szüksége ahhoz, hogy regenerálódjanak.

Bármennyire is aggódunk kis szőrös társunkért, ha csak tehetjük, ne ébresszük fel, ha nagy is a kísértés, hogy rosszat álmodik. Nehéz megállni, hiszen olyan rossz látni, hogy nyöszörög vagy sír álmában, de a mentális egészségéhez szüksége van erre. Vagyis csak akkor tud a napi teendőre koncentrálni, békésen és nyugodtan pihenni, regenerálódni, ha az alvását nem szakítja meg semmi lehetőleg. Hagynunk kell, hogy az agya fel tudja dolgozni a napközben megélt eseményeket álmában, és a saját tempójában történjen ez meg.

Milyen kutya fekhelyre van szüksége a kutyámnak?

Ez egy nagyon jó kérdés, főleg kezdő gazdik szokták feltenni maguknak, amikor új, négylábú lakójuk megérkezik az otthonukba.

Bár a legtöbb kutyus szívesen elalszik a lakás bármelyik pontján, bármelyik sarkában, vagy éppen a szőnyegen, de kell, hogy legyen saját ágya. Itt elsősorban a lakásban tartott kis kedvencekre gondolok, hiszen mint már említettük, a kinti kutyák egy egészen más kategóriát képviselnek.

Vannak kutyusok, akik összegömbölyödve alszanak, más ebek kinyújtózva tudnak a legédesebb álomba merülni, tehát a méretre is oda kell figyelni. Kölyökkutya esetében nem árt előre tájékozódni, hogy milyen termetű lesz, nehogy hamar kinője az ágyát, amit már kellően megkedvelt.

Az állateledeleket és felszereléseket árusító boltok nagy választékkal rendelkeznek kutya fekhely szempontjából is. Nagyon praktikus megoldás ha webáruházban nézelődünk, ahol általában a termékleírásnál tájékozódhatunk minden fontos paraméteréről.

Fontos szempont, hogy könnyen tisztítható legyen, hiszen ha igaz, kis kedvencünk napja nagy részét itt fogja tölteni. Ezért a tisztítása és rendben tartása elengedhetetlenül fontos tényező.

Speciális kutyafekhely

Ahogyan az emberek a kutyusok is megöregednek előbb-utóbb és ilyenkor esetleg szükségük lehet speciális kialakítású matracokra, fekhelyekre, hogy életük kényelmesebb és komfortosabb legyen. Az ízületi problémák általában idősebb korban jelentkeznek bizonyos kutyáknál, nekik találták ki az ortopéd orvosok által ajánlott memóriahabos kutyaágyat. Itt a puha memóriahab igazodik a kutya testéhez alvás közben, megtámasztja a fájó ízületeket, biztosítja a szabad véráramlást a testében. Ezáltal biztosítja a pihenést idősebb vagy betegeskedő kutyusunknak.

Fontos még a fekhely kiválasztásánál figyelembe venni, hogy a kutya mennyire bírja a meleget, hiszen a hosszú szőrű ebeknél nyáron ez nem elhanyagolandó dolog. Ezeknek a házi kedvenceknek nagy segítség lehet a hőségben a lábakon álló kutyafekhely. Ugyanis biztosítja a levegő áramlását az ágy alatt ezáltal, így könnyebbé teszi a meleget nehezebben tűrő fajták számára is az alvást és a pihenést.

A kutyaágy is lehet dizájnos

Amikor berendezzük lakásunkat és ebünk számára is megfelelő helyet keresünk, fontos szem előtt tartani néhány szempontot.

A kutyusnak szüksége van saját fekhelyre akkor is, ha bitorolja a kanapét vagy éppen az ágyat mellettünk. Kell neki egy sarok ahol saját kis „vacka” van, mert néha "embermentes" övezetre vágyik. Ma már olyan kutyusoknak való fekhelyek vásárolhatók, amik beleillenek a legmodernebb lakás berendezésébe, tehát nem csak kényelmesek és praktikusak, de megfelelő dizájnnal is rendelkeznek. Csak rajtunk és a lehetőségeinken múlik, hogy milyen fekhelyet választunk kedvencünknek és persze az sem elhanyagolandó, hogy ő megszereti-e majd az általunk kiválasztott ágyat.

Szóval hogy miről álmodik a kutyusunk, azt nem tudhatjuk meg biztosan soha, de ha jó kedvűen ébred és vidáman köszönt minket minden reggel, akkor kényelmesnek tartja az ágyát, bármilyen is legyen és bárhol is helyezkedjen el!

 

A kutya fekhelyeket ITT találod

Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyafekhely
Az oldal tetejére