A kutya etetés jelentősége
A kutyus évezredek óta az ember legjobb barátja. Ezért is van az, hogy aki kutyatulajdonos lesz, nem kicsi felelőséget vesz a nyakába, de ez inkább édes teher mintsem kötelesség. Hosszú éveken keresztül élhetünk együtt szőrös barátunkkal, ha van egy kis szerencsénk és főleg ha mi is hozzájárulunk ahhoz, hogy élete boldog és kiegyensúlyozott legyen mellettünk.
Természetesen ehhez elsősorban az kell, hogy a kutya etetés csinnyát binnyát elsajátítsuk, ami nem is olyan egyszerű dolog, ahogy az ember elsőre gondolná.
Hogy miért nem? Mert nem csak arról van szó, hogy megsimogatom amikor éppen ráérek, hogy dobok neki valamit amikor éppen eszembe jut. Egy kutyára oda kell figyelni, ugyanúgy ahogy egy emberre, sőt még jobban, hiszen ő tőlünk függ és nem tud saját maga eleséget keresni, vásárolni, készíteni magának. Nem tudja mi az egészséges és mi az ami árthat neki. Képtelen megtanulni egyedül dolgokat, de ha segítünk neki, akkor bármire képes, főleg az imádott gazdi kedvéért.
Ezért aztán azt kell először is eldöntenünk, hogy mivel is etessük a mi kis házi kedvencünket, ami az egészséges táplálkozás fogalmát kimeríti és még kutyusunknak is kedvére van. Itt nem csak arról van szó, hogy megeszi amit elé teszek vagy sem, hanem hogy elég-e neki, fényes lesz-e a szőre tőle, aktívvá teszi-e az általam kínált eleség, nem hízik-e el, kap-e elég vitamint, benne van-e minden amire a szervezetének szüksége van?
Huh, ugye, hogy elég bonyolult és összetett a feladat? Tudom, nekem is van kutyusom és ráadásul allergiás bizonyos ételekre, így aztán őt még kevésbé könnyű etetni, de mindenre van megoldás.
A kutyatartás buktatói és szépségei
Jómagam is azt gondoltam kezdő gazdiként, hogy a világ legegyszerűbb módja a kutya etetés. Veszek neki valami húst, megfőzöm, aztán eszik belőle amennyit akar, vagy dobok neki egy kis csontot ha nasira vágyik. Persze a kutyatáp lehetősége is felmerült, csak abban olyan óriási volt a kínálat, hogy kicsit megrettentem.
Honnan tudjam, hogy milyen tápanyagra van szüksége konkrétan az én kutyámnak?
Mennyit adjak neki először és mikor és hányszor és hogyan?
Minek alapján válasszam ki a megfelelő eleséget és honnan fogom tudni, hogy biztosan jól választottam?
Bizony ezekre a kérdésekre nem egyszerű válaszolni és semmiképpen sem oldódnak meg egy csapásra, türelem kell hozzá és főleg szakértő segítség, mert senki nem született úgy, hogy tudja milyen is a helyes kutya etetés. Ez nem is baj, mert szépen, lassan minden összeáll a fejünkben és szőrmók barátunk segítségével közösen, hamarosan rá fogunk jönni, hogy mit is adjunk őkelmének.
Na de milyen tápanyagra is van szüksége egy kutyának?
Bizony az ördög mindig a részletekben lakozik, s nincs ez másként a kutya etetéssel kapcsolatban sem.
Az első és legfontosabb tényező amit le kell szögeznünk, hogy bármivel is etetjük ebünket, mindig minőségi eleségre törekedjünk a táplálásával kapcsolatban.
Főleg a táppal, konzervvel táplált négylábúaknál van ennek jelentősége, de a hússal nevelt állatok sem kaphatnak bármit.
Természetesen, ahogy ezt már korábban is jeleztük a kutya etetés során a legfontosabb szempont, az optimális fehérje és szénhidrát mennyiségének és arányának betartása.
A fehérjéknek van a legfontosabb szerepe a kutyák szervezetében, hogy az izomzatuk megfelelően fejlődjön, valamint szemük, szőrük és bőrük egészséges fejlődésének is alapvető forrásai. Tehát nyilvánvaló, hogy a húsok etetésével biztosítjuk kutyusunknak a legmegfelelőbb fehérjeforrást.
A változatos táplálkozásukhoz azonban ebeinknek is szükségük van más jellegű tápanyagokra, szénhidrátokra, ásványi anyagokra és vitaminokra.
Mindezek adagolása a kutya korától fajtájától és testi adottságaitól is függ, éppen ezért mindenképpen érdemes szakember, mondjuk állatorvos tanácsát is kikérni.
Főzés, kutyatáp, vagy nyers etetés a legjobb?
Pár évvel ezelőtt még nem volt szükség erre a kérdésre amikor a kutya etetés szóba került. De ahogyan minden folyamatosan változik a világban, úgy a kutyatartás és kedvenceink etetése is egészen másképpen alakul mint régen.
Amíg korábban a kutya főleg haszonállatként volt jelent az ember életében, vagyis állatokat terelt, házat őrzött, vadászott az emberrel, addig ma már a munkakutyák száma kevesebb mint az úgynevezett hobbiállatok példánya . Természetesen ma is vannak főleg vidéken olyan ebek, amiknek fontos feladatuk van és az embernek nem csak társaik de fontos szerepet töltenek be a munkájukban is.
Viszont a kedvtelésből, hobbi szinten tartott kutyák kultusza főként a nagyvárosokban jelentősen megnövekedett. Adódik ez az emberek elidegenedéséből, de köszönhető négylábú barátaink hihetetlen alkalmazkodóképességének is. Vagyis bármilyen fajtájú és méretű kutyus képes lakásban, nyüzsgő nagyvárosban élni, amire a korábbi években nem volt példa vagy csak nagyon ritkán fordult elő.
Így aztán az etetési szokások is ehhez igazodtak, megváltoztak, átalakultak a kutyákat illetően. A rohanó, mindig siető gazdik táppal etetik kedvenceiket, mert abban minden benne van, könnyű kezelni, tárolni, beszerezni és "tálalni" is egyszerű.
De azért még mindig akadnak akik csak abban bíznak amit maguk vesznek meg, mérnek ki, főznek meg és azzal táplálják legjobb barátaikat.
S nem utolsósorban egyre népszerűbb az úgynevezett BARF etetés, ami a kutyusok nyershússal való táplálását preferálja.
Gazdi legyen a talpán aki ezeknek az eleségeknek az útvesztőjében könnyen el tud igazodni. De sebaj, próbálkozni lehet és előbb-utóbb úgyis kiderül, hogy mi a jó a mi kis házi kedvencünknek.
Tehát etetésre fel kedves gazdik, kérjetek tanácsot, nézzetek utána mi kell a ti kutyusotoknak, de ne felejtsétek el tőle sem megkérdezni, hogy mit szeretne enni, hiszen mégis csak az ő bőréről és szőréről van szó, akárhogy is nézzük a dolgot.
Az én kutyusom például tökéletesen jelezni tudja, ha nem szeret valamit és annak is jelét adja ha valami roppant mód ízlik neki.
Tehát figyeljetek és tanuljatok a leadott jelekből, mert a kutyusok mindig tudják, hogy mi a jó nekik!
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!