A kutya ellés előzményei
Vajon honnan tudjuk, hogy mikor vemhes a kutyánk? Egyáltalán mikor történhet meg az örömteli kölyök áldás? Hogyan zajlik le egy kutya ellés?
Mik a gazdi teendői közben? Mennyi ideig tart, míg a kicsik megérkeznek? Milyen fázisai vannak a kutya szülésnek? Kell-e állatorvos segítsége ilyenkor? Mindezek fontos kérdések.
A kutyák évente általában kétszer ivarzanak. Ez kora tavaszra és őszre tehető normális esetben. A szuka kutya ebben az időszakban termékeny.
Ez a tüzelési időszak a nősténynél. A tüzelés első vércseppjétől 10-15 napra áll készen a fogamzásra. Már csak egy megfelelő kutya legényre van szükség.
Akit a kutyaleány szívesen fogad. Ha megtörtént a nász, várhatjuk a kicsinyeket.
A vemhesség időtartama 63 nap. Ha ismernénk a tüszőrepedés időpontját, akkor ez a "hivatalos". A tüszőrepedés a párzást követően 2-3 nappal van.
De a kutya ellés akár a 70. napon is történhet. Vagyis a vemhesség meghosszabbodhat akár 5-7 nappal. Főleg a nagytestű kutyák esetén, mint a németjuhász kutya mondjuk.
A vemhesség megállapítása külső jelek alapján indulhat. A kutyusok jellemzően étvágytalanok vagy túl étkesek. Főleg a vemhesség első felében figyelhető ez meg.
Az 5. hét után a szuka hasa nőni kezd. A körmérete láthatóan megnövekszik. Szélesedik a kutya pocak. Sőt mélyül is.
Sok magzat esetén, a horpasz is telítődik. Az emlők megduzzadnak.
A kutya ellés időpontja
Mindezek alapján a kutya ellés időpontja megállapítható. Kisebb-nagyobb pontossággal. De a kistestű kutyánál lehet eltérés. Mondjuk egy csivava esetén rövidül a vemhességi időszak.
Nagyjából azért fel lehet készülni rá. Az első szülés jobb, ha zárt helyen történik. Azért, hogy semmi ne zavarja a kutya"kismamát".
Valamint a szuka pánikba eshet kutya ellés közben. Nem tudja a burkot leszedni a kicsiről. Vagy el akarja cipelni a kölykét. Mert félti. Ilyenkor jó, ha a gazdi a közelben van.
Segít megoldani az újdonsült anyuka problémáit. A hely ahol a kicsik születnek, legyen könnyen tisztítható. Lehessen egyszerűen hozzáférni. Éppen ezért a kutyaház nem a legoptimálisabb szülőszoba.
Nemcsak a tenyésztők készíthetnek elletőládát. Ezt bármelyik kutyatulajdonos beszerezheti. Vagy ha ügyes akár meg is csinálhatja kedvencének.
Ez egy nagy láda. Amiben az anyakutya oldalt fekve kényelmesen elfér. Természetesen egy moszkvai őrkutyának nagyobb kell. Mint mondjuk egy uszkár kutya mamának.
Persze a kölyköknek is kell hely a ládában. Számítani lehet nagyobb létszámra is. Érdemes egy 10 cm-es peremet kialakítani belül. Ez megakadályozza, hogy a kicsikre feküdjön az anyjuk.
A kutya mama alá ne tegyünk szőnyeget, pokrócot. Mert az átitatódik a váladéktól. Ez pedig az emlő gyulladását okozhatja.
A kutya születés kezdetének jelei
Az ellés kezdetének számos jele van. Elsősorban az emlők nagyon megduzzadnak. Megindul a tejszekréció. A szuka kutya "vackol".
A hasfal ellazul és leereszkedik. Jellegzetesen leszáll a kutyus pocakja. A hüvelyváladéka megváltozik. Nyúlós és szürke lesz. A test hőmérséklete süllyedni kezd az 56-57. naptól.
Vagyis a 38-39 Celsius fokról leesik 37 Celsius fok körüli értékre.
A kutya ellés előtt pár nappal mérni kell a szuka hőmérsékletét. Végbélben állatlázmérővel. A hőmérséklet esést ugyanis emelkedés követi a 62-63. naptól kezdve.
Ennél a felszálló ágnál indul el az ellés általában. természetesen ez nem törvényszerű. De a hőmérséklet méréssel megtudhatjuk a szülés kezdeti időpontját.
39 fok fölé emelkedett hőmérséklettel forduljunk orvoshoz.
A kutya ellésnek három szakasza van. Az elsőt nevezzük megnyílási fázisnak. Ezt követi a kitolás, majd az utószakasz. Természetesen ezeket nem kell elkülöníteni.
Csak a tájékoztatás miatt soroljuk fel. Normális esetben a három szakasz gond nélkül lefolyik. Nincs szükség beavatkozásra. Viszont ha kóros elváltozást észlelünk, azonnal hívjunk állatorvost.
A kutya ellés 3 fontos szakasza
A megnyílási szakaszban tágul ki a szülőcsatorna. Ez a folyamat akár 7-10 órán keresztül is eltarthat. Kevés nyálka megjelenik a pérarésben. A kutya mama nyugtalan.
A rendszertelen méhösszehúzódások miatt fájdalmai vannak. Erősen liheg. Sokszor a padlót is kaparja fájdalmában. Esetleg hány vagy híg bélsarat ürít.
Előfordul azonban, hogy ez a szakasz észrevétlen.
A kitolási fázisban a tolófájások jelentkeznek. A kölykök születése között 10-40 perc telik el. Ha 3-4 kölyök megszületett, leállhat a folyamat.
Megesik, hogy az utolsó kiskutya csak másnap jön világra. A burkot az anyag feltépi, ha a kicsi abban születik. Elrágja a köldökzsinórt.
A méhlepényt pedig gyakran megeszi. Ez ösztönös a kutyáknál. Túl sok placentát ne engedjünk megenni neki. Bélhurutot kaphat. Leállhat a tej elválasztása.
Ha a burkot nem távolítja el a mama kutya. Vagy a köldökzsinórt nem rágja el. Segítsünk neki ebben a műveletben. Hiszen a burokban megfulladhat a kiskutya.
Ha kiszabadítottuk a kölyköt, töröljük szárazra. Kíméletesen dörzsöljük meg a kis hasát, mellét. Vizsgáljuk meg a szájüregét. Ha van benne váladék, távolítsuk el.
Így segíthetjük a kutya ellést ebben a szakaszban. Szülés közben ne vegyük el a kicsiket az anyától, ha nem muszáj. Rövid időre sem. Zavarhatja a kutyamamát.
A kicsi jövevények rögtön keresik a szopási lehetőséget. Minél hamarabb jutnak oda, annál hamarabb lesz tej. Ettől indul be a tej elválasztása a szukának.
Ha maga mellett tudja a kölykeit, szárazra nyalja őket. Ezzel indítja be a vérkeringésüket és légzésüket teljesen. Ez ösztönzi a kicsiket húgyhólyag és a bélszurok ürítésére is.
Az utószakaszban a méh összehúzódik. A kutya megnyugszik. Ezzel befejeződik a kutya ellés.
Az ellés utáni időszak
Ha a kutya szülés rendben lefolyt. Nem lépett fel semmi komplikáció. Nem kellett állatorvosi segítséget sem kérni. A gazdinak nincs más dolga, mint figyelni.
Figyelni az újdonsült kutya családra. Arra, hogy az anyának legyen mindig friss ivóvize, megfelelő itató tálban. Amit könnyen elérhet fekve is. Hiszen eleinte nem mozdul a kicsinyei mellől.
Valamint kapjon tápanyagokban gazdag kutya élelmet.
A kutya ellés után a szuka méhe visszaalakul. Úgy morfológiailag mint szövettanilag. Ez kb. 3 hónapot vesz igénybe. Ezt az időszakot nevezzük involúciónak.
Emelkedett testhőmérséklete is normalizálódik. Felkészül az anyaságra testileg-lelkileg. Ebben is tudunk segíteni neki. Fokozott oda figyeléssel. Megfelelő táplálással és sok-sok szeretettel.
A kutya ellés csodálatos esemény. Nemcsak az anyakutyának, de a gazdinak is. Ezekben az időkben teljesen átalakul a szuka szervezete. Sokszor a viselkedése is.
Beindul nála az anyai ösztön. Ami felülír mindent. De a gazdihoz való viszonyát nem. Sőt sokszor még szorosabb lesz a kötelék ezáltal.
Kívánom minden kutya tulajdonosnak, hogy éje át ezt az élményt. Legyen részese kutyája anyaságának. Hiszen az új kis jövevények érkezése öröm. Sőt boldogság.
Valamint rengeteg szeretet kinyilvánítására ad lehetőséget. Hihetetlenül csodálatos egy újszülött kölyökkutya.
Mert kutya nélkül lehet élni, de minek?
rz
A kutya egészségről szóló írásainkat itt találod.
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!