A kutya betegségek fajtái
"Belső" kutya betegségek:
Hányás és hasmenés
Ezek azok a tünetek, amiket nem szabad félvállról venni, hiszen jelezhetnek komoly problémát is. Ha túl sokat evett a kutyus, amire ugye mindegyik hajlamos, akkor megtörténhet, hogy kihányja az ételt.
De ez csak egyszeri alkalom, emiatt nem kell aggódni. Viszont kutya betegségek egyik fajtával állunk szembe, ha folyamatosan híg a széklete és sokat hány.
Esetleg nem marad meg benne az étel, haladéktalanul kérjük szakember segítségét.
Ilyenkor pótoltatni kell vele a folyadék mennyiséget, amit elveszít. Ilyenkor ösztönözni kell a víz ivásra.
Lehetőleg ne kapjon ételt, amíg ki nem derül a hányás és hasmenés oka. Ezt okozhatja fertőzés, idegen anyag, amit lenyelt, vagy allergiás tünet is lehet.
Vagy valamilyen étel féleséget nem tolerál a szervezete, például a csirkehúst.
Megfelelő vizsgálatokkal ki lehet deríteni az emésztési panaszok okát. Ma már rengeteg lehetőség áll rendelkezésre, hogy azt orvosolni is tudjuk.
Fertőző betegségek
Ezek legtöbbje ellen ma már megfelelő védőoltásokat lehet beadatni. Megelőzhető például a szopornyica és a parvovírus betegség.
De a fertőzéseknek sokféle fajtája létezik, mindenképpen állatorvosi kezelés szükséges a megszüntetésükre.
A kennel betegség az egyik legfertőzőbb kutya betegség. Közösségben, de akár az utcán is elkaphatja kutyusunk. Érdemes ez ellen is beoltatni.
De ha már megtörtént a baj, akkor az állatorvos kell fordulni. Az állatorvos tanácsai alapján kaphat antibiotikumot.
A páradús levegő is használ ennek a légúti megbetegedésének a gyógyításában.
"Külső" kutya betegségek:
bőrproblémák:
A bőrproblémákkal küszködő kutyusok általában allergiában szenvednek. Ezeknek szintén többféle fajtáját ismerjük, étel allergiától kezdve az atópiáig.
Ami a kutyáknál a levegőben lévő anyagokra való érzékenységet mutatja. Leggyakrabban bőrgyulladásban nyilvánul meg.
Mit tehetünk, ha megállapítást nyert, hogy kutyánk allergiás és főleg, hogy mire allergiás? Tünetmentessé tudjuk tenni a megfelelő higéniai előírások betartásával.
Olyan ételek etetésével, melyeke nem tartalmaznak allergéneket. A legtöbb esetben csirke húsmentes, vagy glutén mentes kutyatáppal.
Az élősködőkre, bolhákra, kullancsokra való érzékenységet szintén meg tudjuk előzni. Ennek elkerülésére, rendszeresen ellenőrizzük kutyánk szőrzetét, tisztán tartjuk. Megfelelő szerekkel megakadályozzuk, hogy megtelepedjenek ebünkön.
Fogbetegségek
A fogbetegségek is gyakran előfordulnak házi kedvenceinknél, kezdve a fogkőtől az ínygyulladásig. Sajnos ma már a kutyusok nem úgy és nem arra használják fogaikat, amire kéne.
Kevesebbet, tépnek, rágnak velük, így ezek a kutya betegségek is kínozzák őket.
Persze azért is érdemes kivizsgáltatni ebünket, ha ilyen jellegű problémát fedezünk fel náluk. Más, komoly betegségekkel is összeköthetőek ezek a paradontális tünetek.
Megelőzésre a folyamatos rágcsálást és a kutyafogkrémmel való fogmosást lehet használni.
A kutya betegségek megelőzése
Akinek van kutyusa, az tudja, hogy ezeknek a "szőrös gyerekeknek" folytonos törődésre és gondoskodásra van szükségük. Ugyanúgy, mint a kisgyermekeinknek.
Nem elég azonban, hogy etetjük, rendszeresen sétáltatjuk, simogatjuk, szeretgetjük és játszunk velük. Ismernünk kell azokat az esetleges veszélyeket is, melyek fenyegethetik őket.
Azonban ha időben felismerjük a vészjósló jeleket, nem kell rettegnünk. Segítenünk kell a lehetőségekhez képest a leghamarabb kutyánkon.
Ha másként viselkedik, mint ahogy szokott, levertnek látjuk, nem eszik, és nem iszik. Esetleg remeg is, észrevesszük, hogy lázas, hány vagy hasmenése van. Ilyenkor ne tétovázzunk és vigyük állatorvoshoz.
Persze vannak esetek, amikor nem tudunk azonnal valamilyen oknál fogva állatorvoshoz menni azonnal. Ilyenkor is igyekezzünk enyhíteni kutyusunk szenvedésein.
Sokfajta veszély leselkedik emberre, állatra mai civilizációs világunkban. Ezekre nem mindig vagyunk felkészülve sem mi, sem négylábú barátaink.
Nagyon fontos, hogy mindig figyeljünk oda a megfelelő táplálásra kutyusunknál. Tartsuk be a higéniai szabályokat az etetésnél. Mossuk el rendszeresen és fertőtlenítsük etető és itató tálait.
Legyen számára állandóan elérhető a friss víz.
Rajtunk is múlik
Az etetések rendszeressége nagyon fontos a kutyák emésztése szempontjából. Ezért lehetőleg mindig ugyanabban az időben kapja meg a napi adagját. Az étel, amit kap, tartalmazza a megfelelő ásványi anyagokat és vitaminokat. A korának és súlyának megfelelő mennyiség legyen.
A lábát rendszeresen ellenőrizzük, séta után tisztítsuk meg. Így elkerülhetjük például, a városi kutyáknál a téli sózás miatti mancs bántalmakat.
Mozgassuk rendszeresen ebünket a szabad levegőn. Ahogy az emberek számára sem egészséges, úgy bizony a kutyusoknál sem az a túlsúly.
Fülét, szemét is tisztítsuk meg gyakran, de óvatosan, szőrét ápoljuk. Ez érvényes minden kutyafajtára, de a hosszabb szőrű fajtáknál ez elengedhetetlen. Fürdetni is természetesen kell, rendszeresen, de nem túl gyakran. Fürdés után a lakásban tartott kutyákat ne vigyük ki hideg levegőre, főleg a téli időszakban.
Fekhelyét is rendszeresen tisztítsuk, fertőtlenítsük és mossuk takaróját. Az élősködők, esetleg nem csak az állatban, de a fekhelyén is képesek elszaporodni.
Mitől tüsszög a kutyusom
Bizony a kutyusok is szoktak tüsszögni. Nem csak azért, mert valami irritálja az orrukat Amikor először hallottam erről, nem akartam elhinni.
Az hogy a kutya torka begyulladhat, megfázik, és attól köhög vagy tüsszög hihetetlen volt számomra.
Pedig a kutya betegségek számtalan fajtája okozhat ilyen tüneteket négylábú barátunknál. Nem csak az, hogy esetleg egy porcica került az orrába.
Gyakorló gazdiként sok mindre jöttem rá. Például arra, hogy a mi szőrmók társaink, hányféle kutya betegséget kaphatnak el. Főleg a városban és lakásban tartott kutyusok.
Mi mindennel kell megküzdeniük a környezet, időjárás és egyéb ártalmak következtében.
A boldog kutya egészséges
A kutyusok is hasonlítanak az emberekhez. Ha a lelkük rendben van és boldogok, akkor nehezebben lesznek betegek. Jobban ellenáll a szervezetük a különféle kutya betegségeknek.
Ezért mindenképpen arra kell törekednünk, hogy megteremtsük számára a legoptimálisabb körülményeket. Egy örömteli és hosszú életet éljen, egészségben és szeretetben, velünk együtt.
Ha már befogadtunk egy ilyen kis, vagy nagy szőrmókot a lakásunkba, életünkbe.
Mert, a kutyusok képesek a szeretetükkel minket, embereket gyógyítani. Persze fordítva is, a gazdik is képesek vagyunk erre. Tehát ne csak a testüket ápoljuk, ne csak a szükségleteiket adjuk meg nekik.
Hanem tegyük őket vidám, egészséges kutyusokká.
Amikor látjuk, hogy örömmel szalad elénk, megnyalja a kezünket és az ölünkbe vagy a lábunkhoz kuporodik. Csaholva játszik, biztosak lehetünk abban, hogy egy boldog kutya gazdája vagyunk.
A kutya betegségek nem fogják egykönnyen legyőzni, a mi boldog és egészséges kutyánkat.
rz
A betegségekről szóló írásinkat itt találod.
Kérdésed van?
Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on