A kiskutya nevelése mikor kezdődik?
Mielőtt megérkezik a szőrös kis jószág hozzánk. Már akkor gondolnunk kell valamire. Nevezetesen arra, hogy a kiskutya nevelése az első naptól kezdődik.
Nem elég ha veszünk neki kutyafekhelyet. Arra is meg kell majd tanítanunk, hogy ott aludjon. Ez pedig nem fog menni egyik pillanatról a másikra.
A kutyának a családja a falka. Legalábbis mi emberek így gondoljuk. Mindenesetre nagy trauma amikor elszakítják az anyjától. A testvérétől az otthonától.
Gondoljunk csak bele. Nem lesz már anyu akihez bújhat. Tesók akikkel játszhat. Nincs anyatej meg szopika sem. De ennie kell.
A kiskutya nevelése tehát itt kezdődik. Meg kell tanítanunk a helyére menni. Beilleszkedni az emberi környezetbe. Ki kell választanunk neki a megfelelő eledelt.
Legyen az száraz kutyatáp vagy nedves. Ki kell próbálnunk mit szeret. El kell vinnünk orvoshoz, hogy megkapja az oltásokat.
Közben a kiskutya nevelése arról is szól, hogy megtanuljon bízni a gazdiban. Tudnia kell, hogy mindig mellette vagyunk. Nem hagyjuk magára és sok-sok szeretetre számíthat tőlünk.
Akkor is ha éppen nem úgy viselkedik ahogy kéne. Hiszen a kiskutya is gyerek. Eleven és rosszalkodik. Akár nagytestű kutyafajta kölykét fogadjuk be. Akár kistestűét.
A kiskutya nevelése elengedhetetlen.
A kiskutya nevelése a napirend pontos betartásán is múlik
Amint a kölyök beilleszkedett otthonába, máris elkezdődhet a kiskutya nevelése. Tudnia kell hol alszik. Hol van az etető és itatótálja.
Mikor kap enni reggel, délben és este. Érdemes mindig ugyanabban az időben etetni. A szobatisztaság is fontos dolog.
Alapvetően nincs nagy különbség kutya és kutya között. De mégis másként kell nevelni egy Golden retrivert mint mondjuk egy német juhász kutyát.
Mindkettőre nézve fontos azonban a következetesség. Vagyis a kiskutya nevelésnek ez az alapja. Ha nem engedelmeskedik, arra is meg kell tanítani. Gyengéden de határozottan.
Míg az anyakutya szájába veszi a kölyköt és a helyére teszi. Vagy megcibálja a grabancát. Addig a gazdinak a figyelem megvonása lehet a fegyvere.
Ha pedig betartja az utasításokat, jöhet a jutalomfalat és a simi. A Border Collie esetén célravezető ez a módszer. Általában igen nagy bennük a megfelelési vágy.
De vannak olyan kutyafajták, ahol más taktikát kell kieszelni. Arra, hogy a kiskutya nevelés elérje a végső célját. Vagyis a négylábú falkavezérként tekintsen a gazdájára.
Bizony ez nem könnyű feladat. A Pittbullok esetében szinte naponta meg kell vívni a harcot. Ezért a címért. De soha ne felejtsük el. Nincs nevelhetetlen kutyus. Csak a gazdi türelmetlen vagy éppen ügyetlen!
A kiskutya nevelés egyik alapja a sétáltatás
A sétáltatás a kutya életében fontos szerepet tölt be. De nemcsak a városi kutyáknak van szükségük a közös sétákra. A kertes házban élőknek is.
Hiszen a gazdival való séta összekovácsol. Ez is jelzi, hogy egy falka tagjai lesznek. A kutya és az ember. Ezért a kiskutya nevelés a sétáltatás közben is folyamatos.
Persze minden kutyafajtának más és más a mozgás igénye. Egy Husky akár 3-4 órát is szívesen tölt mozgással. Persze nem mindegy a kora és az egészségi állapota sem az ebnek.
A kölyök kutyákat érdemes fokozatosan hozzászoktatni a hosszabb utakhoz. Hiszen a csontozatuk és izomzatuk még kialakulóban van.
Az ízületeket nem szabad túlterhelni. Főleg a Tacskók esetén érdemes vigyázni erre. Bár szeretnek mozogni. De például soha ne engedjük, hogy lépcsőn szaladgáljanak.
Persze minden kutya más és más. Ahogy ezt már említettük is. Ki kell tapasztalni fajtán belül is a séta igényeiket. Nem szabad a kölyköt teljesen kifullasztani.
De azért nem árt ha elfárad a séta végére. Legyen a séta mindig örömteli.
Figyeljünk oda a kutyánkra. Meg kell tanulnia pórázon közlekedni. De nekünk is tudnunk kell hogyan vezessük. Fő a nyugalom séta közben.
Ne telefonáljunk, és élvezzük a közös tevékenységet. Akár egy Csivava kölyök van a póráz végén. Akár egy hatalmas dog.
Az irányítás mindig a falkavezér kezében maradjon. A kiskutya nevelésnek ez is fontos része.
Hogyan neveld a kölyök kutyádat
Tehát a kiskutya nevelése már az első naptól elkezdődik tulajdonképpen. Számos dologra meg kell tanítanunk. Nem könnyű dolga van sem a kutyusnak sem a gazdinak.
Hiszen mi emberek nem értjük a kutya nyelvet. Viszont a kutyáktól elvárjuk, hogy megértsenek bennünket. Ehhez időre van szükség.
Na és persze türelemre. Sok szeretettel fűszerezve.
Mielőtt befogadsz egy kölyköt, nézz a fajtája után. Hiszen egy vizsla nem biztos, hogy jól érzi magát egy budapesti garzonban.
Egy Uszkárt pedig nem tudunk leszoktatni az ugatásról. Hiszen ugatós fajta. A szomszédoknak pedig ez általában probléma. Ezt neveléssel biztosan nem lehet megoldani.
A jutalomfalatok viszont sokszor csodákra képesek.
A városi emberek is szeretik a kutyákat. Ez teljesen érthető. Manapság négylábú barátaink egészen másként élnek mint régen. Képesek a városi környezethez is hozzászokni.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy egy Moszkvai őrkutyát bezsuppoljunk egy 10. emeleti panelbe.
A kiskutya nevelés sok mindent magába foglal. Azt is, hogy kiválasszuk a megfelelő fajtát magunknak.
Fontos tudni, hogy a kutyatartás nem csak örömökkel jár. Hanem felelőséggel és sokszor lemondásokkal is. Ha sokáig hagyjuk magára ebünket, rombolni fog.
De ez nem nevelés kérdése. Általában félelmében teszi. Erről nem lehet leszoktatni igazából. Inkább meg kell nyugtatni. Éreztetni kell vele a szeretetet.
Mindig tudnia kell a kis szőrgombócnak, hogy szeretjük. Számíthat ránk. nem hagyjuk cserben soha.
A kiskutya nevelése elsősorban engedelmességet jelent?
Igen. A kutyusnak engedelmeskednie kell. Mert ez is hozzátartozik az együttéléshez. Nem gondolom azonban, hogy ez alázatot jelent. Szót kell fogadnia.
De mivel a farkastól származik, büszke állat. Ezért vannak ösztönei. Ezeket legyűri. Mert szereti az embert.
Gondoljunk csak bele, hogy mikre lenne képes egy kutya. De csak akkor viselkedik rosszul, ha bántják. Négylábú barátunkat nevelni kell.
Ahogy ő is nevel minket. Szinte észrevétlenül. Hiszen sok mindent tanulunk a kutyáktól. Hűséget, bizalmat, odaadást, feltétlen szeretetet.
De egyet soha ne felejtsünk el. Hiszen mi tettük őket vadállatból háziállattá:
"Te egyszer és mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél." /Antoine de Saint-Exupéry/
rz
További tippeket, tanácsokat bővebben itt olvashatsz
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!