A kaukázusi juhászkutya származása
Ahogyan nevéből is látszik a Kaukázusból származik ez a fajta juhászkutya. Eredetileg a Szovjetunóban tenyésztették ki a medveölőként is ismert kutyát.
Ott juhászkutyaként alkalmazták. Ezért jól tűri a hideget és az időjárás viszontagságait. Hiszen gyakran a nagy hidegben is a szabad ég alatt őrizte a nyájat.
A kaukázusi juhászkutya nemcsak a hideget, de a szelet és az esőt is jól bírja, tűri. Rettenhetetlen bátorsággal képes szembe szállni a nyájat megtámadó bármilyen állattal.
Legyen az akár farkas, akár medve. Na és persze képes le is gyűrni a hívatlan betolakodókat. Nem rettenti meg senki és semmi.
Egyáltalán nem szenved sem önbizalomhiányban, sem erőhiányban.
A Kaukázusból származó eb több mint 600 éve létezik. Nagyon régóta használják nyáj őrzésre. Bizonyíthatóan több mint 600 éve szolgálja már a pásztorokat.
Megbízható és bátor harcos. Katonai őrző-védő kutyaként is használták a 20. századtól kezdve az akkori NDK-ban. Így aztán elterjed a teljes keleti blokkban.
Később az USA is eljutott a híre és ott is népszerűvé vált.
Az első fajtastandard 1984-ben vált hivatalossá. Oroszország patronálásával ekkor ismerték el tulajdonképpen a kaukázusi juhászkutyát teljes mértékben. A moszkvai őrkutya kitenyésztéséhez is felhasználták ezt a kiváló ebet. Kitűnő külső és belső tulajdonságai miatt.
Külső megjelenése
A kaukázusi juhászkutyát őrző-védő feladatokra kiválóan lehet alkalmazni. Akárcsak mondjuk a belga juhászkutyát. Azonban külsejükben teljesen eltérő a két fajta kutya.
Hiszen míg az előbbi kecses testalkattal rendelkezik, ez a fajta robosztus inkább. Már a medveszerű kinézete is elrettentő lehet mondjuk egy hívatlan látogató számára.
A felnőtt hím marmagassága elérheti akár a 75 cm-t is. Súlya pedig több mint 75 kg-t is nyomhat. A szukák esetén ezek a paraméterek kicsit kisebbek.
De még ők is igen impozáns látványt nyújtanak. Hiszen lehetnek 68-72 cm magasak is. Testtömegük pedig igencsak fél mázsa körül mozog általában.
Származásuk szerint megkülönböztetünk sztyeppi és hegyvidéki kaukázusi medveölő kutyát.
A sztyeppi kaukázusi juhászkutya inkább rövidszőrű és hosszabb lábsakkal rendelkezik. A hegyvidéki viszont szögletes testfelépítésű. Zömökebb és erősebb mint a sztyeppről származó társa.
Szőrük hosszúsága sem korlátozott. Ezért a fajtánál megengedett a hosszú szőrű, rövid szőrű és az átmeneti típus. Mindhárom változatnál a szőrzet durva és sima.
Vastag aljszőrzetük pedig világosabb árnyalatú. Bundájuk lehet szürke vagy a rozsdabarna árnyalatai. De a fehér, sárga és a csíkos, foltos változat is elfogadott.
Kivétel a fekete vagy fekete foltos bunda, ami hibának számít.
A kaukázusi juhászkutya etetése
Mint minden kutyának, ennek a fajtának is a legfontabb a megfelelő táplálása. Hiszen minden gazdi tudja, hogy a minőségi eledel négylábú barátunk egészségének alapja.
Már kölyökkorban el kell dönteni, hogy száraz tápot adunk kutyusunknak, vagy nedves eledelel kényeztetjük el. Fontos a fehérjedús, hús tartalmú ételek adagolása.
Érdemes tudni, hogy a kaukázusi juhászkutya méretéhez képest nem eszik sokat. Úgy lett kitenyésztve, hogy a sivár életkörülményeket is jól bírja.
A zord éghajlatú Kaukázusi hegyekben nincs kényeztetés. Akár 2 napig is bírná étel nélkül. De azért ezt ne próbáljuk ki lehetőleg!
A gondosan kiválasztott ételeket saját kutyatálba töltsük neki. Ne lepődjünk meg ha kissé válogatós. Kapjon sok húst és kevés zöldséget vagy gyümölcsöt.
Ki lehet próbálni a BARF etetést is. Száraz tápból pedig csak prémium minőségűt kaphat a medveölő.
Ha megtaláltuk a kaukázusi eb fogára való étket, annál maradjunk. Ne váltogassuk, az megterheli az emésztést.
Mindenképpen figyelni kell arra, hogy a legfontosabb tápanyagokat megkapja szőrös barátunk. Akár kölyök, akár felnőtt korúról is van szó.
Persze a mennyiség függ a kutyus korától és habitusától is nagymértékben. Ha fényes szőre, vidám és kiegyensúlyozott, akkor azt kapja amire szüksége van.
A medveölő ápolása, egészsége
Ahogyan már szó is volt róla, ennek a fajtának háromféle változata is van. Tehát az ápolás mértéke függ a szőrének hosszúságától elsősorban.
A hosszabb szőrrel rendelkezők természetesen intenzívebb gondozást igényelnek. Speciális kefével ezt a folyamatot remekül meg lehet oldani.
Elegendő hetente kétszer ezt megtenni az ebbel.
De a szennyeződéseket nem csak a bundáról kell letisztítani rendszeresen. A karmok, fülek és szemek ápolása is elengedhetetlen.
Valamint a fogak épségét is rendszeresen ellenőrizni kell. Ennek tisztítása a kereskedelemben kapható fogkefével vagy rágókával történhet.
A rendszeres ápoláshoz kölyökként hozzá kell szoktatni a kaukázusi juhászkutyát. Akkor tűrni fogja később is.
Ez a fajta alapjában véve erős és egészséges. Robosztus alkata mellett nem hajlamos túl sok betegségre. Néha előfordulhatnak ízületi problémák nála.
Ahogy minden nagytestű más kutyánál is. A szembetegségekre is hajlamos lehet, de ez kiküszöbölhető a rendszeres állatorvosi vizsgálatokkal általában.
Készen áll a kaukázusi juhászkutyára?
Ha úgy gondoljuk, hogy felkészültünk ennek a fajtának a fogadására, ezeket gondoljuk át.
Csak kertben érdemes tartani. Legalább 2 m magas kerítéssel kell udvarunkat övezni. Bírni kell az erőteljes kutyaugatást.
Igencsak öblös hanggal rendelkezik őkelme. Nem egyszerű egy ilyen óriással együtt élni.
Ha kutyabarát is valaki, az még nem elég ahhoz, hogy egy medveölő juhászkutya gazdája legyen.
Erős és következetes nevelést igényel ez a fajta. Lenyűgöző méreteit és tulajdonságait csak tapasztalt kutyatartók élvezhetik igazán.
Bár kicsinek édes és imádnivaló, hamar megnő és tekintélyes méreteket ölt majd.
Attól kezdve, hogy a családba kerül, védi a portát, házat és az embereket. Ezt a tevékenységet nagyon komolyan veszi.
Akárki nem léphet be többé a kapun az ő engedélye nélkül. Ezért is kell megtanulni parancsolni ennek az óriásnak. Senkitől nem tűri a simogatást.
A családon kívül nem érhet hozzá sem idegen sem barát. Nehezen illeszkednek be a mindennapi életbe. Elvinni nem igen lehet őket bárhová.
Ezáltal aki ilyen kutyát fogad be, teljesen megváltozik az élete.
Azonban annak aki képes teljes mértékben elfogadni a kaukázusi juhászkutya lényét és szabadságát, örök életű barátja lesz.
Ha tud vele bánni a gazdi és megfelelő feladatokkal látja el rengeteg örömét leli majd benne. Hiszen a következetesen nevelt medveölő kutya rengeteg szeretetet ad és vár a falkavezértől.
Ebben a juhászkutyában teljesen meg lehet bízni. Aki bevállalja nem fog csalódni benne. A kutyák között is első helyen áll bátorság, hűség, odaadás és lojalitás tekintetében.
További kutyafajták leírásáról itt olvashatsz.
Kérdésed van?
Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!
rz