Persze azért ne gondoljuk azt, hogy a szavakon kívül más jutalmazásra nincs szükségük ebeinknek, mert a jutalomfalatnak igenis döntő szerepe van a tanulásban, kiképzésben. Legyen szó akár komolyabb kiképzésről vagy csak az otthoni alapvető dolgokról, amit minden szőrös barátunknak kutya kötelessége megtanulni. Tehát nem árt, ha mindig van kéznél, vagy éppen a zsebünkben, esetleg egyéb helyen lapul elegendő jutalomfalat. Ezzel nyomatékosítani tudjuk, hogy elégedettek vagyunk kutyánk teljesítményével. Kinek több, kinek kevesebb „jutifalat” is elég a jó teljesítményhez, de az biztos, hogy minden valamirevaló, szőrös négylábú elvárja, hogy megkapja ami megilleti.
Mi legyen a jutalomfalat?
Aránylag könnyű dolga van annak, akinek a kutyusa tápot eszik, amit egyben jutalomként is hajlandó elfogadni. A kisebb vagy nagyobb szemű tápot könnyen magunkkal is tudjuk vinni a sétákra, vagy a trenírozásra, de azért érdemes ezt is megfelelő jutalomfalat tartóban tárolni. Nem mindig optimális ha a zsebünkben hordjuk a csemegét, összetörik, morzsolódik, szennyeződik, elpotyoghat. Ezért a legegyszerűbb, ha beszerzünk egy jutalomfalat tartót, amit az övünkre vagy a táskánkra csatolhatunk, aztán abból már könnyen megy a porciózás. Manapság már nagyon sokféle jutalomfalat tartó van a piacon, ahogy sokféle belevaló csemege is kapható.
Vannak, akik arra esküsznek, hogy virslit vagy kolbászt darabolnak, és azt használják erre a célra. Vannak, akik kimondottan erre a célra gyártott termékek közül választanak egyet kis vagy nagy házi kedvencüknek. Mások pedig ahogy már említettük, tápot, kekszet vagy egyéb száraz eledelt használnak jutalomként. Bármelyiket is adjuk kutyánknak, nagyon fontos arra gondolnunk, hogy megfelelően tároljuk otthon és persze megfelelő jutalomfalat tárolóban vigyük magunkkal, amikor a közös program ebünkkel ezt kívánja. Persze az sem mindegy, hogy milyen évszak van, mert nagy nyári melegben romlandó falatokat nem érdemes vinni.
A mennyiséget is át kell gondolni, hiszen a kis kutyusnak kevesebb kell a nagyobb ebnek persze több. S ne felejtsük el, azt sem, hogy a túl sok ínyencség nem biztos, hogy javára válik kutyánknak, hiszen beleszámít a napi eledel mennyiségébe. A kutyusok hajlamosak többet enni mint amennyit bírnak, főleg a finom falatokból, s előfordulhat gyomorrontás vagy elhízott kutya, ha túl sokat adagolunk dicséretként ezekből az eledelekből. Tehát csak mértékkel kapjon barátunk, de ha megérdemli azért ne legyünk szűkmarkúak hozzá. Ezt úgyis kitapasztaljuk és tudni fogjuk majd, hogy mikor és mennyi jutalom jár házőrzőnknek.
A jutalomfalat tartó anyaga mennyire fontos?
Tulajdonképpen a jutalomfalat tartó anyagát tekintve bármiből lehet, de ahogy már említettük is, a legcélszerűbb az erre a célra gyártott terméket használni. Ha beírjuk a keresőbe a „jutalomfalat tartó” szót, meglátjuk, hogy a bőség zavarával fogunk küzdeni. Gazdi legyen a talpán, aki elsőre eligazodik köztük, pedig nagyon egyszerű a dolog, hogyan válasszuk ki a megfelelőt.
Elsősorban is fontos, hogy olyan anyagból készüljön, ami tisztítható, hiszen kívül-belül szennyeződik egy idő után a használattól és az alapvető higiénia erre az eszközre is vonatkozik természetesen. Az sem árt, ha lezárható a teteje, hiszen ha nyitott a tároló, mozgás közben kipotyoghat belőle a tartalma és a különleges, áradó szagok, illatok is zavarhatják a kutyus figyelmét. Tehát az a legjobb, ha olyan anyagból készül, ami nem ereszti át a szagokat. Hiszen láttam én már olyan gazdit, aki körül a kutyafuttatóban ott köröztek folyamatosan a kutyusok, s bár biztosan köszönhető volt ez a kisugárzásának is, de leginkább a zsebében lapuló jutalomfalat szagát érezték.
Persze, ez teljesen érthető, mert négylábú barátainknak a szaglása sokkal jobb és intenzívebb, mint az el tudjuk képzelni. Ezért aztán nem csoda, ha egy ilyen szagot egyből megéreznek, s nem akarják kihagyni a lehetőséget, hogy részesüljenek a finom falatok bekebelezéséből. Az sem mindegy, hogy mit szokott meg a kis huncut jószágunk, mert bizony vannak olyan ebek, amelyikek csak bizonyos különleges falatokra képesek reagálni teljesítménnyel. Erre aztán lehetőséget adnak a kutya eledelekkel és felszerelésekkel foglalkozó vállalkozások, hiszen ma már a szárított nyúlfültől az ízletes lóhúsig minden elképzelhető jutalomfalat kapható.
A kutyusunk jutalmazásánál is figyelembe kell vennünk természetesen, hogy esetlegesen milyen betegségben szenved, vagyis az allergiák is fontos tényezők ezen a téren. Szerencsére ebben sincs hiány a kínálatban, hiszen az ezzel foglalkozó boltok, webáruházak fel vannak készülve mindenre, így ha nem csak különleges, de egyben egészséges falatokkal szeretnénk jutalmazni kutyánkat, arra is van lehetőségünk bőven.
Kiképezzük a kutyánkat?
Akadnak, akik komoly céllal szereznek be kutyát, vagyis egy bizonyos feladat elvégzésére vagy akár többre is szeretnék használni. De a legtöbben azért, sőt egyre többen csak hobbi célból keresik meg azt a fajta négylábút, aki a társuk lehet a mindennapokban, akivel lehet törődni és persze akitől megkapják azt a visszajelzést, szeretetet, amit nem kapnak meg ember társaiktól. A kutya a legjobb barát és a legönzetlenebb társ, ahogy ezt már sokan és sokszor elmondták előttem is.
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy ezt csak megtapasztalni lehet, hiszen bárki bármit mondhat. Ha azonban úgy döntünk, hogy megpróbáljuk a kutyatartást, mert eléggé szeretjük hozzá az ebeket és érezzük magunkat eléggé elkötelezettnek ahhoz, hogy ezt a nagyon is édes terhet felvállaljuk, akkor ne felejtsük el: A kutya a legjobb barátunk, aki feltétel nélkül szeret bennünket, bármit teszünk és bármilyenek is vagyunk.
Mindig örömmel vár minket haza és akkor is szívesen bújik hozzánk ha nem vagyunk a legjobb társaság, nem vár el semmit cserébe, csak azt, hogy viszonozzuk a szeretetét. Lehet kiképezni csodálatosan viselkedő kutyákat, ha erre van szükség. Hiszen helyt tudnak állni az élet minden területén. Tudnak vakvezetők lenni, felderítenek bűnügyeket és képesek óvni, őrizni bennünket és szeretteinket.
De nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy érző lények, akiknek a legfontosabb dolog, hogy a gazdi közelében legyenek, hogy kapjanak elég simogatást és szeretetet, amit persze soha nem felejtenek el és minden lehető formában viszonoznak, akár jutalomfalat hiányában is.
Persze, hogy ösztönzi őket a finom falat, de elsősorban az a fontos, hogy a gazdi közelében legyenek és kapjanak sok-sok simit és odafigyelést.
Erről ne feledkezzünk el soha felelős gazdiként!
Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on