Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

A Husky Szibériából származik?

Zola
A Husky Szibériából származik?

Ha a Husky őseit kezdjük el kutatni, megállapíthatjuk, hogy valamennyi  ma létező husky Szibériából  származik, az őseiket tekintve.

Azok a nomád népek akik ott éltek elengedhetetlen kísérőnek tekintették ezeket a fajta kutyákat.

A Husky története

Csak az 1900-as évek elején váltak ismertté más országokban, először Alaszkában, ahol egy szánhúzó versenyen jelentek meg résztvevőként.

Eleinte nem nagyon tekintették komoly fajtáknak ezeket a kutyákat.

Hiszen az alaszkai  malamuthoz képest testi felépítésük sokkal szerényebb volt, lévén, hogy méretre kisebbek voltak.

 

Azonban hamarosan kivívták maguknak az elismerést, amikor a 408 km-es pályán rögtön első alkalommal a harmadik helyre törtek.

Így ismerték meg a Szibériából származó szánhúzókat, akik a következő években is jelentős sikereket értek el a szánhúzó versenyeken.

 

Tehát a fajta tenyésztése elkezdődhetett. Elsőként a norvég kutyaszánhajtó kezdte el a tenyésztést William Goosak nevű kutyájával.

 

A csodás Husky felépítése

szánhúzó haskyk futás közben

Nyugodtan elmondhatjuk erről a fajtáról, hogy csodásak. Még az is felismeri a ezeket a kutyusokat aki nem ért hozzájuk.

Hiszen első látásra fellelhetőek náluk a tipikus jegyeik, szánhúzó kinézetük alapján.

A szőrzetük  a legoptimálisabb a hideg időben, mert kiváló  védelmet nyújt az állatnak a legzordabb időjárásban is. Két rétegből áll, a finom aljszőrzetből  és a közepes hosszúságú fedő szőrzetből.

 

A legtöbb Huskynak különleges ismertetőjele a hátán végigfutó markáns rajzolat, ez tényleg tipikus jegy a fajtánál. Ez a rajzolat fut aztán tovább a kutya testén, a hasán és a mellén, ennek színe különböző lehet, de végül teljes fehérbe megy át.

Ami pedig az eb fejét illeti, gyakori az úgynevezett színes "maszk" náluk.

Fülük vastagon borított szőrrel, felfelé álló, közepes nagyságú és szorosan egymás mellett helyezkedik el.

 

A jellemző szemszínük ami szintén kiemelkedően különlegessé teszi a fajtát, a kék szín. De persze léteznek  borostyánszínű szemmel rendelkező fajták is.

Sőt léteznek a nagyon különleges "odd eyed" kutyusok, melyeknek egyik szeme kék a másik barna.

Farkformájukról elmondható, hogy kerekülő, ami szaknyelven sarlófarokként is ismert. Ezen a testrészen szinte egyáltalán nem található aljszőrzet és egy nagyon fontos és gyakorlatias funkciót tölt be a kutyusok életében.

 

Nevezetesen ha hóvihar érkezik, azt is képesek túlvészelni azáltal, hogy orrukat a farkuk aládugják. Ezzel mintegy légszűrőként használva azt, ami előmelegíti számukra a levegőt.

Mancsaik szintén akklimatizálódtak a szibériai hideghez, hiszen testméretükhöz képest viszonylag kicsik. Ezáltal kevesebb meleget veszít el a testük a zord hidegben.

A szibériai szánhúzó, kimondottan kecses testalkatú, kutyának számít.

 

Testsúlya mindössze 15 kg-tól 28 kg-ig terjed, marmagassága pedig 50 cm és 60 cm, között változik. Ennek ellenére hasonlóan kiváló munkakutyák, mint a kevésbé ismert alaszkai malmutok melyek  akár 43 kg-ot is nyomnak.

 

Szánhúzónak lettek kitenyésztve

alpesi husky szánhúzó verseny

Erre a célra lettek kitenyésztve, vagyis a szánhúzás igazai mesterei, hiszen saját testsúlyuknak akár kilencszeresét képesek elhúzni!

 

Fantasztikus orientációs képességekkel rendelkeznek, ami különösen a havas tájakon  elengedhetetlen a tájékozódás szempontjából. Éppen ezért a mai napig is az eszkimók egyik legfontosabb haszonállatai.

Kiválóan beilleszkednek a családokba, általában családbarát kutyaként tartják őket számon.

 

Sportos kísérőként is babérokra törnek, hiszen a szánhúzó versenyeken a mindig komoly eredményeket produkálnak.

Alaszkában és Kanadában a szánhúzó versenyek 4-20 kutyából álló fogatai sokszor 1000 km-es távon zajlik és természetesen a szibériai szánhúzók fontos résztvevői ezeknek a versenyeknek.

A husky fajta jelleme

Nagy mozgásigényűek és barátságos családi kutyaként tarthatóak.

Őrzésre azonban alkalmatlanok általában, ugyanis mindenkivel barátságosak, ez főleg a tenyésztésüknek köszönhető..

 

Azonban jellemző rájuk az önfejűség a túlzott vadászösztön és ezért elég nehezen nevelhetőek.

Ugatásuk kicsit hasonlít a farkasüvöltéshez, ezért nem igazán mindenhol tarthatóak.

 

Hatalmas mozgásigénnyel rendelkeznek és ha nem kapnak elég feladatot, nincsenek kellően leterhelve, az problémákhoz vezethet a tartásukban.

Egészségük robosztusnak nevezhető

szibériai husky játszik a téli mezőn

Robosztus kutyaként tartják őket számon és azt lehet mondani, hogy semmilyen fajtára jellemző betegséggel vagy betegségre való hajlammal nem rendelkeznek.

Fejlődésük akkor megfelelő ha növekedésének tempójában terheljük a kutyát, annak ellenére, hogy kiváló állóképességgel rendelkeznek. Csak fokozatos terhelésnek szabad alávetni az állatokat.

 

A szibériai szánhúzók, megfelelő táplálás és életmód mellett általában 10-14 évig élhetnek.

Kihez illik a husky kutya?

husky és vidám női gazdája játszanak a mags hóban

Általában mindenki kedveli csodálatos kinézetük  és barátságos lényük miatt.

Azonban mielőtt a fajta mellett döntünk, fontoljuk meg, hogy eleget tudunk-e majd tenni az elvárásoknak.

Hiszen ezek a kutyák a hideget kedveli a legjobban, tehát nem a kályha mellett ücsörgő kutyusról van szó.

A nyári meleget kimondottan nehezen viselik, főleg hűvös, hideg napokon szeretnek nagyokat sétálni, mondjuk a kerékpár mellett futni sokáig.

A macskákat nem kedvelik, zsákmánynak tekintik, tehát tartásuk macskával szinte lehetetlen.

 

Udvaron csak szökés biztos helyen tarthatóak és mivel szeretnek gödröket ásni, kertben sem igazán optimális háziállatok.

 

Aki Huskyt akar készüljön fel!

 

Ha úgy döntünk Huskyt viszünk haza keressünk egy jó tenyésztőt első menetben.

Akkor biztosan nem tudunk mellényúlni és természetesen a fajta legfontosabb ismérveit, tartásának "buktatóit" is meg tudjuk beszélni a hozzáértő szakemberrel.

 

Etetése és tartása nem egyszerű, de minden fajtára jellemző, hogy nem csak haza kell vinni a kutyát. Hanem gondozni, ápolni és szeretni is kell, hogy a megfelelő kutya-gazdi kapcsolat kialakuljon.

 

Hiszen a kutyusok évszázadok óta az ember barátai és azért amit értünk teszünk.

Busásan megfizetnek ragaszkodásukkal, hűségükkel és odaadó szeretetükkel.

 

Teljesen mindegy, hogy tenyésztőtől vásárolt négylábú barátunk van, vagy menhelyről hozunk ki egy keveréket. A kutyának éreznie kell az összetartozást és a szeretetünket.

 

Így van ez a szibériai Huskyk esetében is, bármennyire makacsok és önfejűek, esetleg nehezen szocializálhatóak, ha gazdájukra találnak bennünk. Képesek a kompromisszumokra és bár nem húzhatnak szánt nálunk. Az időjárás sem olyan hideg mint amilyenhez a fajtájuk szokva van.

 

Kiváló társnak bizonyulnak majd ha szeretettel és türelemmel neveljük őket.

 

Ideális ez a fajta?

 

Tehát megállapíthatjuk, hogy a rajzos arcú, intelligens és nagyon barátságos, de ugyanakkor öntörvényű, makacs jellemmel rendelkező kutya.

A hagyományos módszerek ennél a fajtánál nem bevethetőek idomítás szempontjából. Inkább a pozitív megerősítés a nyerő módszer nevelésükben.

 

A kellően lefárasztott Husky, ami napi szinten való lefárasztást jelent,  viszont kiváló családbarát kutyává teheti,és sok örömet okoz gazdijának ha odafigyel a következetes nevelésére.

 

Tehát vagy szakember segítségét érdemes kérni amikor a fajta mellett döntünk.

Vagy tapasztalatokat szerezni a fajtával kapcsolatban amiket aztán felhasználva egy csodás kutyusra tehetünk majd szert.

Aki nem csak megjelenésével, de viselkedésével is sok közös élményben fog részesíteni bennünket azon idő alatt, amíg a gazdái lehetünk.

figyelő husky arca a magas hóban

Soha ne felejtsük el, nincs nevelhetetlen vagy rossz kutyus! Csak a gazdinak kevés a türelme , amit viszont lehet korrigálni és persze érdemes is!

 


További kutyafajták leírásáról itt olvashatsz.

Kérdésed van?

Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on!

rz

Tartalomhoz tartozó címkék: Fajtaleírás
Az oldal tetejére