Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

Érzékeny vagy különleges? Így gondoskodj speciális igényű kutyusodról!

Érzékeny vagy különleges? Így gondoskodj speciális igényű kutyusodról!

Kutyát tartani komoly, ugyanakkor annál nagyobb elköteleződés, vállalás. Hiszen szőrös gyermekeink – ha kölyökként érkeznek hozzánk – 10-15 éven át lesznek hűséges társaink, akiknek szeretnénk megadni mindazt, ami a boldog, kiegyensúlyozott és egészséges létezéshez szükséges.

Kezdő kutyásként bizony számtalan új dolgot kell megtanulnunk a szakszerű tartásról és gondozásról, nem beszélve a nevelésről és a táplálásról, amely életkoronként, fajtánként és aktivitás szerint változik. És akkor nem említettük azokat a speciális eseteket, amikor kedvencünknek különleges igényei vannak.

Amikor kedvenced panaszkodik

Sajnos a civilizációs ártalmak nem csak a mi egészségünkre jelentenek kihívást, hanem négylábú kedvenceink sem mentesülnek a mozgásszegény életmód, vagy a gyenge minőségű tápok miatt kialakuló egészségügyi problémáktól.

Az allergia éppúgy fenyegeti őket, mint ahogy minket a különféle érzékenységek és intoleranciák, a különbség csak annyi, hogy kedvencünk nem tud érzékletesen beszámolni panaszairól, így esetenként nehezebben fedezhető fel a baj.

A figyelmes gazdi azonban olvas négylábú kedvence gesztusaiban, viselkedésében, és időben megtalálja a megoldást a problémájára.

De nézzük is a tényeket!

A bolha allergia és a szénanátha mellett a felírt gyógyszerek, samponok és tisztítószerek, bolhairtók, növényi pollenek mellett az egyik leggyakoribb kutyabetegség az ételallergia vagy intolerancia. A kettő nem tévesztendő össze egymással, mert az allergia már egy súlyosabb probléma, mint az intolerancia. Intolerancia esetén hiányzik a lebontáshoz szükséges emésztőenzim a szervezetéből – gondoljunk csak az emberek esetében gyakori laktóz intoleranciára. Míg az allergia azt jelenti, hogy az adott összetevőt idegenként ismeri fel a szervezet, melyre heves immunreakciót ad.

A tünetek az érzékenységtől függőek lehetnek, de összességében, ha a megváltozó viselkedésmódok közül bármelyiket tapasztaljuk, gyanakodhatunk.

Ezek a viszketés és egyre gyakoribb vakaródzás, mely a háton, a faroktőn, a füleken, a szemeken jelentkezik, de nedvező vagy heges bőr is kísérheti az egyre intenzívebb vakaródzást. A súlyosabb esetekben hányás, hasmenés, a mancsok harapdálása, melyek ettől feldagadnak, a váratlanul jelentkező horkolás, mely a torok gyulladása miatt alakul ki mind intő jelek lehetnek.

Különösen fontos ezért, hogy odafigyeljünk kedvencünkre és azonnal cselekedjünk, mert bármilyen negatív elváltozás – viselkedésében vagy megjelenésében - problémára utal, amivel érdemes mielőbb állatorvoshoz fordulni, aki megállapítja a pontos okot.

A tünetekről beszámolva az állatorvos kikérdez minket a szokásokról és az étrendről, mely segíti a diagnosztikát. A sebes vagy irritált területből mintát vesz, melyet a helyszínen ki is értékel, így gyorsan a végére járhatunk, mi kínozza kedvencünket. Általában vérvételre is sor kerül ilyen esetekben.

Létezik egy másik módszer, egy olyan allergia vizsgálat, mely az emberekéhez hasonló módon az allergén anyag bőr alá injekciózásával jár, melyre a reakció a válasz, mire is érzékeny ebünk.

Első lépésként az allergia meghatározásához otthoni teszttel is indíthatunk, mely a kutyus nyálmintájának laborba történő elküldésével történik. A véleményünk azonban az, hogy érdemes minden esetben állatorvoshoz is fordulni, mellyel számtalan kellemetlenségtől, súlyosabb problémáktól óvjuk meg szeretett ebünket.

Az ételallergia diagnózisának egyik legpontosabb módja, hogy megvonunk minden olyan táplálékot kedvencünktől, ami problémás lehet. Ezután 8 héten át kizárólag az állatorvos által előírt módon, például hipoallergén kutyatápokkal tápláljuk. 8 héten túl fokozatosan és egyesével visszatérhetünk a jutalomfalatoktól az egyéb ínyencségekig, amikkel korábban etettünk, de várjunk és figyeljünk egy-egy régi kedvenc étrendbe emelése után.

Minél többet éri ugyanis ebünket az allergiát kiváltó hatás - például minél többet fogyaszt az érzékenyítő eledelből - annál súlyosabbá válhatnak tünetei, amit kellő figyelemmel elkerülhetünk. Ezt vonjuk ki ezzel a módszerrel, hogy lássuk, melyik alapanyag okoz tünetet.

Mivel egy közös pont minden kutyusban van – etetjük őket – ezért vizsgáljuk meg közelebbről, mit tehetünk, ha kedvencünknél ételallergiát diagnosztizálnak.

A hipoallergén kutyatáp az érzékeny négylábúak választása

Ha megszületett a diagnózis, és kedvencünk tünetei enyhülnek a diéta és a hipoallergén kutyatáp hatására, akkor megnyugodhatunk, megtaláltuk a probléma okozóját, azt az összetevőt, mely ebünk tüneteinek forrása.

De mégis mik azok az összetevők, amelyektől óvnunk kell szőrös barátainkat? A leggyakrabban a csirke, a marha, a hal, vagy bármelyik hús - főként azoké az állatoké, akik antibiotikumot vagy hormonokat kaptak - illetve a szója, a gabonák, a tejtermékek. Nehezíti a dolgunkat, hogy általában egyszerre több összetevőre is érzékenyek, amellett, hogy az ételérzékenység tünetei nem specifikusak, tehát gyakran összetéveszthetőek más, környezeti hatásokon alapuló allergiákkal. Ezért is érdemes a fent már ismertetett eliminációs diétát kipróbálni, melyekhez az állatorvos speciális hipoallergén kutyatápot javasol. Ezek a tápok hidrolizált fehérjét tartalmaznak, mely könnyen emészthető, amellett hogy mentes az allergén anyagtól, amelyre kedvencünk valószínűsíthetően érzékeny.

Akkor sem szabad feladnunk azonban a keresést, ha elsőre nem bizonyul helyesnek a diagnózis, mert ha hosszú távon nem tudjuk kiküszöböli az érzékenységet okozó tényezőket, kutyusunk egészsége súlyosan károsodhat. Az ételérzékenység esetén a folyamatos bélirritáció sokkal komolyabb betegségek forrása lehet, úgy mint az ízületi gyulladás, vese-, máj-, vagy szívelégtelenség, vagy a daganatok, hogy csak a leggyakrabban előfordulóakat említsük.

Az érzékenység vagy allergia, ha nem is gyógyíthatóak, de a gazdi kellő odafigyelésével tünetmentessé tehetőek. Ráadásul a kutyatáp gyártók felismerve az igényeket folyamatosan fejlesztik a speciális igényű kutyusok táplálásához szükséges hipoallergén kutyatápokat, ahogyan az aktuális allergének is folyamatosan változnak az ételekben, ezért születnek évről évre új kutatási eredmények.

Amit biztosan kijelentenek az állatorvosok, hogy eledel allergia attól alakul ki, amit rendszeresen fogyaszt az állat, ez okozza azt is, hogy többnyire valamelyik fehérje a problémás összetevő, hiszen a húsoknak ez a fő alkotóeleme. Ha ráakadtunk az érzékenységet kiváltó fehérjére, akkor tudjuk más teljes értékű összetevővel helyettesíteni.

Ami pedig már a gazdi tudatosságán múlik, hogy az adalékanyagokat minél kevésbé tartalmazó, minőségi tápokat választ. Ahogyan nekünk, embereknek sem tesznek jót az ízfokozókat, színező- és tartósítószereket tartalmazó ételek, ugyanúgy négylábúink számára is igyekezzünk minél tisztább étkezést biztosítani.

Sokan a genetikát is hajlamosító tényezőnek tartják az ételallergiára, ami azonban ebből bizonyítható, hogy ha a kutyus valamelyik szülője allergiás volt, akkor nagyobb eséllyel lesz ő is az. Jellemzően nem kölyökkorban jelentkezik a probléma, hanem későbbi életszakaszban, illetve az allergiás kölyköknél előfordulhat az is, hogy egyszerűen kinövik a betegséget. Ettől függetlenül ne kísérletezzünk velük, ha egyszer ki tudtuk szűrni a problémás alapanyagot.

Kipróbálhatjuk az otthon készített eledelt is, ahol teljes kontrollunk van az alapanyagok felett. Hosszú távon azonban akkor tudjuk garantálni, hogy ebünk megkap minden számára létfontosságú tápanyagot és elkerüli mindazt, ami allergizálná, ha olyan előre gyártott, állatorvos által javasolt táppal etetjük kedvencünket, amely az eliminációs diéta során is jól vizsgázott, fogyasztásával megszűntek a korábbi egészségügyi problémák.

Ha pedig megtaláltuk az igazit, már csak az életszakaszoknak megfelelően kell váltanunk tápot hogy kedvencünk ne csak jóllakott, hanem boldog és egészséges társunk legyen hosszú éveken át.

A hipoallergén kutyatápokat ITT találod.

Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on

Tartalomhoz tartozó címkék: hipoallergén táp
Az oldal tetejére