Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

A Dobermannról 5 dolgot érdemes megjegyezni

A Dobermannról 5 dolgot érdemes megjegyezni

A Dobermannról ki hinné el, hogy ősei még kóbor kutyák voltak.  1870-ben aztán Frierdrich Louis Dobermann gyepmester és sintér tenyésztette ki ezt a csodálatosan méltóságteljes ebet. Olyan kutya kitenyésztésére törekedett, amelyik hűségesen és rettenhetetlenül áll gazdája mellett. A fajta az ő nevét viseli a mai napig.

1. A Dobermann története

A  német fajta kitenyésztésénél az úgynevezett "mészároskutyák" játszották a legfontosabb szerepet. Így lettek a ma ismert Dobermann elődei a rottweiler, a német juhászkutya, a német pinscher valamint a weimari vizsla kutya.

Dobermann halála után Otto Göller folytatta a Dobermann kitenyésztésével  való kísérleteket. 1899. augusztus 27-én ő alapította meg az első Dobermann Klubot. Tulajdonképpen neki köszönhető ennek a fajtának a világon való elterjedése.

A Dobermann fajta először 1899-ben szerepelt kutyakiállításon Apoldában. Ez a négylábú még agresszív és robosztus volt a mostani Dobermannhoz képest. A legnagyobb népszerűséget a Dobermann a világháborúk idején érte el.

Ugyanis ezekben az időkben katonai kutyaként és rendőr kutyaként is használták. Az I. világháborúban üzenetvivő és aknakereső volt a német hadseregben. De mentőkutyaként is alkalmazták. A II. világháborúban már az amerikai hadseregben is szolgált.

2. A Dobermann kinézete 

Elegáns és impozáns megjelenésű kutya. Bár természete alapjában békés, mégis őrző kutyaként tekint rá mindenki. Erős és izmos teste büszkeséget sugároz. Őt tekintik a kutyák között az egyik legnemesebb kinézetű fajtának.

Régebben a fülét és farkát levágták, amitől fenyegetővé vált a kinézete. Ezt az őrző-védő feladatainak ellátásához tartották szükségesnek. Ma már azonban szerencsére nem kell átesniük a kölyköknek ezen a csonkításon.

1990. óta mindenütt betiltották a fülek és a farok csonkítását állatvédelmi okokból. Így a lógó fülű és hosszú farkú Dobermann sokkal barátságosabb külsővel rendelkezik már. Így vált a fenyegető külsejű állatból egyre népszerűbb családi kutyává.

Főleg a barna Dobermannok lettek közkedveltek. Valamiért ezek a kutyák barátságosabbnak tűnnek sokak számára fekete szőrzetű társaiknál. Ezenkívül még léteznek kék, fehér és őzgida színű egyedek is.

Bár vannak országok ahol ezt a három színt nem tekintik tenyészthetőnek, például Németországban. A kutyák szőrzete rövid, tömör és fényes normális esetben. Aljszőrzettel nem rendelkeznek. Marmagasságuk 63-72 cm közötti általában.

3. Etetése

 

Ahogyan már számtalan esetben felhívtuk a figyelmet rá, itt is ki hangsúlyozzuk, hogy a kutyák húsevő ragadozónak számítanak. Mit is jelent ez tulajdonképpen a gyakorlatban? Nagyon egyszerű dolgot, hússal kell táplálni ezt a fajtát is.

Tehát akár száraz táppal, akár nedves táppal etetjük, annak nagy százalékban, /legalább 70%-ban/ húst kell tartalmaznia és elenyésző mértékben gabonát, illetve egyebet. Ha a BARF etetés vagy a főzés mellett döntünk, akkor is ehhez ragaszkodjunk.

Természetesen a korának és habitusának megfelelő mennyiséget kell kapnia a Dobermannak is. Minden esetben minőségi, prémium táppal vagy egyéb minőségi eledellel  etessük. Amennyiben bizonytalanok vagyunk, kérjük ki szakember véleményét.

Kölyök korban nagyon fontos, hogy a megfelelő növekedéshez szükséges tápanyaghoz jusson a kiskutya. Ha pedig már úgynevezett "szenyor" korban van, akkor kímélő ételekre is szüksége lehet. Vegyük figyelembe az esetleges allergiákat is.

4. Tartása, nevelése

Bár ma már ahogy szó is volt róla, szívesen tartják családi kutyaként, a Dobermann elsősorban őrző-védő tulajdonságokkal rendelkezik. Vagyis védelmezési ösztöne az átlagnál sokkal magasabb, ehhez pedig jelentős mozgásigény is társul. Úgy fizikailag mint szellemileg igényli az állandó elfoglaltságot.

Tehát amikor ezen fajta mellett döntünk, mindezeket érdemes figyelembe venni. Vagyis ha családba visszük haza, gondoljuk át, hogy mennyit tudunk vele foglalkozni majd. Érdemes a tapasztalt és a fajtát ismerő gazdiknak választani elsősorban ezt a kutyát.

Ha úgy döntünk, hogy ezt a kutyát visszük haza társnak, barátnak családi ebnek nézzünk utána a tartásának vagy kérjük ki szakember véleményét a nevelésében.

Ugyanis csak a megfelelően tartott Dobermann kutyusok kiegyensúlyozottak és nyugodtak.

Mindenképpen tisztában kell lennünk azzal, hogy ennek a fajtának a nevelés és a fejlesztése igen idő igényes elfoglaltság. Ezenkívül az sem elhanyagolandó szempont, hogy pénz és türelem is kell a tartásukhoz.

Kutya és gazdi között akkor alakulhat ki harmónia, ha a jó nevelést biztosítani tudjuk az állat számára. Valamint sok-sok mozgásra és kreatív szellemi tevékenységre is szüksége van. Ezt olyan játékokkal tudjuk elérni amit nemcsak a kutya de a gazdi is élvezni tud. Ilyenek a kereső, húzó és elkapó tevékenységek mondjuk.

Fontosak lehetnek még az engedelmességi tréningek vagy a kimondottan kutyás sportok. Ezekkel biztosítani tudjuk a megfelelő nevelést és a Dobermann szocializálását is.

5. Ápolása, egészsége

Míg a nevelése és a tartása időigényesebb ennek a fajtának addig az ápolása nem ilyen bonyolult. Esetleg a köröm vágáshoz vagy a fürdetéshez vehetünk igénybe kutya kozmetikust. Szőrének rendben tartásához elég egy speciális kefe beszerzése.

Alapvetően ez a fajta kutya robosztus felépítésű. Tehát azt lehet gondolni, hogy nemcsak erős de egészséges is. Sajnos azonban ez nem teljesen fedi a valóságot.

Ugyanis lehetnek olyan betegségre hajlamosak amik genetikai eredetűek.

Ezek a betegségek például a progresszív retina atrófia, a csípődiszplázia, a szívizom gyengeség vagy a pajzsmirigy alulműködés. Előfordulhat náluk narkolepszia betegség és véralvadási zavar is.

Esetleg Wobbler szindrómában is szenvedhetnek. Ez idegi eredetű betegség, a túltenyésztés eredménye lehet. Ilyen esetben koordinálatlan mozgás és botladozó járás hívja fel a figyelmet a bajra.

Amennyiben szeretnénk elkerülni ezeket a betegségeket, alaposan nézzük meg hol vásárolunk Dobermann kölyköt. Ellenőrizzük a papírokat és a referenciákat is. Ne feledkezzünk meg a kiskutya kötelező oltásairól,  féregtelenítéséről, bolhairtásáról sem.

Kinek való a Dobermann kutya?

Ahogyan erről már szó volt cikkünk elején, ez a fajta kutya igen erős jellemmel rendelkezik. Ami következetes nevelést követel gazdájától. Szóval időt és energiát is kell rá áldozni bőven. De megéri.

A legoptimálisabb megoldás ha tapasztalt, gyakorlott kutyás viszi haza a Dobermann kölyköt és nevelését már akkor elkezdi. Nem szabad megijedni a fajta testi erejétől. Meg kell mutatni a kutyának, hogy ki a falkavezér, tudomásul veszi és betartja a rangsort. Mivel intelligens és okos állat.

Talán sokan nem gondolnák, de lakásban is kiválóan elvan, tartható nagy mérete ellenére. Ennek nagyon egyszerű oka van, gazdájához mindig ragaszkodik és soha nem szeret nélküle mozdulni ez a négylábú óriás eb.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy képes egész nap meglenni a négy fal között. Igényli a foglalkozást, a sétákat és a mozgást. De együtt az imádott gazdájával. A gyerekeket is kedveli és kijön velük. Azonban több gyerek mellé nem igazán érdemes vinni. A sokszor "neveletlenül" viselkedő gyerekeket nem mindegyik Dobermann képes tolerálni.

Összegezve mindent, ez a nemes "katona" kutya mindenkinek való aki tud vele bánni. Vagy aki képes megtanulni hogyan kell vele bánni.

További kutyafajták leírásáról itt olvashatsz.

Kérdésed van?

Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on!

Tartalomhoz tartozó címkék: Fajtaleírás örző védő kutya
Az oldal tetejére