Barion Pixel

Weboldalunk használatával jóváhagyod a cookie-k (sütik)használatát. További információk

Elfogadom

Mivel eteted a legjobb barátod?

Mivel eteted a legjobb barátod?

A kutya ősidők óta az ember legjobb barátja, aki egykoron a farkasok háziasításával szegődött mellénk, és ez a szövetség ma már erősebb, mint valaha.

A morfológiai vizsgálatok mellett az is bizonyítja eredetüket, hogy egy ma mellettünk élő kutya tud párosodni farkassal, illetve a már háziasított kutyák is vissza tudnak vadulni, ilyenkor pedig falkákba verődve élnek tovább.

Nem tudjuk pontosan, mikor kezdődött, hogy őseink vadászatukhoz segítőként vették igénybe a négylábúakat. Van azonban egy 14 000 évvel ezelőtti lelet, mely nagy valószínűség szerint egy kutya állkapocscsontja, ami egyértelműen azt mutatja, hogy ez már egy időtálló kapcsolat kutya és ember között.

Érdekesség egyébként, hogy a kutyák közötti genetikai variabilitás nem kisebb, mint a kutya és farkas közötti. És mi tagadás, van köztük kisebb és nagyobb termetű, rövid és hosszú szőrű, őrzésre specializált és terelő, egyszóval sokszínű lények a mi kedvenceink, és csak egy a közös bennük: ugyanarra a hatalmas szeretetre képesek gazdájuk felé.

De vajon mit tudunk mi adni nekik, mellyel gondoskodhatunk arról, hogy minél hosszabb ideig egészségben élvezhessük társaságukat?

Négylábú barátaink táplálása

A biológia tanulmányaink során megtanulhattuk, hogy a tarajos zápfoggal rendelkező állatok táplálkozás szempontjából ragadozók, és bizony a kutya – legyen szó szobában tartott ölebről vagy vadászatnál használt kotorékról – mind tarajos zápfoggal rendelkezik. Ehhez, vagyis a húsevő életmódhoz alkalmazkodott emésztőrendszerük, bélcsatornájuk hossza és bélflórájuk.

A számukra ideális táplálásához elég csak visszatekinteni fejlődéstörténetükre, ahol a farkasok és vadkutyák a szabadban elejtett zsákmányállatok húsából jutottak hozzá mindazokhoz a tápanyagokhoz, melyekre szükségük volt. A zsákmányállat egésze tartalmazta a számukra szükséges tápanyagokat, tehát nem csak az izomhúst fogyasztották el, hanem a belsőségeket is, a csontok kivételével. Mivel gyakran növényevők is zsákmányul estek a portyázó farkasoknak és vadkutyáknak, ezért az is egyértelműen látszik, hogy az ő gyomrukban található, emésztett növények rosttartalmukkal szintén hozzájárultak a ragadozók emésztéséhez, fontos vitaminok, rostok és nyomelemek forrásai voltak.

A kutya ugyanis a macskával ellentétben nem csak húsevő

Szüksége van megfelelő mennyiségű és minőségű növényi adalékanyagokra is.

Aki nem maga állítja össze ebe étrendjét, hanem a készen kapható tápok közül válogat, annak annyiban van könnyebb dolga, hogy egyszer kell rátalálni az ideálisra, amelyet aztán az életkori és egészségügyi változásokkor vizsgál csak felül.

Választáskor figyelembe kell vennünk kedvencünk életkorát, súlyát, esetleges egészségügyi problémáit, a fajta sajátosságait és az aktivitását.

Az általános recept az állatorvosok szerint, hogy minimum 16% állati fehérjetartalommal rendelkezzen az adott kutyatáp. Ez a húson kívül lehet zsír, kötőszövet, tejtermék vagy tojás, a lényeg az a teljes értékű aminosav összetétel, melyet az ebek csak az állati eredetű termékekből tudnak fedezni. A legnagyobb az emészthetősége éppen ezért ezeknek az állati eredetű összetevőknek van, legfőképp az izomhúsnak, melyet a belsőségek követnek a sorban.

A zsírok biztosítják azt az esszenciális összetevőt, amelyekkel a keringési rendszer egészsége, illetve a zsírban oldódó vitaminok felszívódása lehetővé válik. Nem beszélve a fényes és csillogó szőrzetről, amit a megfelelő zsírokban gazdag étrend eredményez ebünknél.

A főként szénhidrátokat tartalmazó gabonafélék, zöldségek és gyümölcsök szerepe elsősorban a megfelelő energiaellátás biztosítása. Érdemes azonban azt is figyelembe venni a szénhidrát arányának választásánál, hogy egy elkényelmesedett házi kedvencnek kevesebbre van szüksége belőle, mint például egy munkakutyának. Ahogyan az emberek esetében is, az ülőmunkát végzők a kisebb energiatartalmú ételekkel tudják megőrizni súlyukat ugyanannyi mozgás mellett.

Vannak számukra kerülendő zöldségek és gyümölcsök, mint például a szőlő, a ribizli, az avokádó vagy a paradicsom, de mint ahogyan a gabonafélékre való érzékenység is egyéni sajátság, így vannak kutyusok, akik probléma nélkül el tudják fogyasztani az itt felsoroltakat.

Amire viszont egyik ebnek sincs szüksége, azok a különféle mesterséges ízfokozók, tartósítószerek, cukor vagy édesítőszerek és emberi fogyasztásra is alkalmatlan adalékanyagok, mint például a különféle húsipari melléktermékek, a csontliszt, marhafaggyú és társaik.

Szerencsére ma már számtalan lehetőségünk van a választásra, így tényleg csak az odafigyelésünk szab határt a megfelelő minőségű kutyatáp kiválasztásának.

Választhatjuk az otthon, nyers húsból főzött táplálékot, a különféle száraz- és nedves tápokat, és márkákban is csak a képzeletünk vagy a pénztárcánk szab határt a lehetőségeinknek. Kérhetünk az állatorvosunktól útmutatást a speciális igényekre, megfogadhatjuk a tenyésztő javaslatát fajtatiszta állatok esetében, vagy választhatunk az előre elkészített termékekből, mint amilyen például a Brit kutyatáp.

Mit tudnak a Brit kutyatápok?

Ahogyan mi, emberek is civilizálódunk, egyre több feldolgozott élelmiszert fogyasztunk, civilizációs betegségeket nyerve jutalmul, úgy kedvenceinket is utolérték ezek a káros hatások, ha nem megfelelő a táplálásuk.

Számtalan irányzat létezik a vegántól a barf, vagyis nyers táplálásig, nem szabad azonban figyelmen kívül hagynunk kutyánk igényeit, és ehhez megfelelő minőségű tápot választani a lehetőségeink függvényében.

Miből tudjuk, hogy a legmegfelelőbb módon tápláljuk kutyánkat? Inkább annak vannak szemmel látható jelei, ha nem így teszünk. Ha ebünk szőre fényét veszti, vagy a széklete a megszokottól eltér – kellemetlen szagú és szokatlan állagú lesz, esetleg olyan mennyiségű, mint amilyen a megevett táp volt, akkor gyanakodhatunk, hogy rosszul választottunk.

A tápok közötti hihetetlen kínálatban talán úgy a legegyszerűbb eligazodni, ha elkülönítjük a bolti kommersz változatokat, a prémium és a szuper prémium eledeleket. Egy jó minőségű prémium táppal már rengeteget tettünk kedvencünk hosszú élettartamának, egészségének megőrzéséhez.

A Brit kutyatápok a prémium kutyaeledelek egyik legnépszerűbb fajtái

Népszerűségüket köszönhetik annak, hogy magas tápértékkel rendelkeznek, tele olyan értékes összetevőkkel, mint a fehérjék, növényi rostok, vitaminok ásványi anyagok.

Az sem egy utolsó szempont, hogy minden életszakaszra, és a leggyakrabban előforduló kihívásokra – például allergiára is kínálnak alternatívát. Sajnos egyre több négylábút érint a gabonákra való érzékenység – ahogyan kétlábú gazdáik is szenvedhetnek glutén intoleranciában. Szerencsére ahogyan az emberi táplálkozásban helyettesíthetőek a glutén tartalmú összetevők, úgy ebünk is teljes értékű eledelhez juthat a krumplival, rizzsel, gyümölccsel vagy zöldséggel dúsított étrenddel.

A Brit kutyatápok friss húsból és minőségi szénhidrátból állnak, könnyen emészthetőek és nem utolsó sorban az egyik legkiválóbb választást kínálják a gondos gazdik számára. Akiknek nélkülözni kell a gyakran allergizáló csirkehúst, az is talál az ínyére valót a hal, bárány, nyúl vagy vaddisznó hússal készült Brit kutyatápok között.

Ahogyan az emberek esetében is igaz, hogy egyszerűbb az egészséget megőrizni, mint visszaállítani, úgy négylábú társaink szervezete is meghálálja azt az odafigyelést, amit a gazdi a megfelelő táp kiválasztására fordít.

A jutalom pedig nem marad el: a boldog, energikus, egészséges eb csillogó szőrrel és szemekkel, aki egy hosszú kutyaéleten át hűséges társunk lehet.

A Brit kutyatápokat ITT találod.

Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket  a Facebook-on

Tartalomhoz tartozó címkék: brit kutyatáp
Az oldal tetejére