1. A Berni Pásztor története
A Berni Pásztor kutyák ősei Bern környékén éltek. Természetesen a nevük is innen származtatható. Eredetileg parasztgazdaságok kutyájaként tartották őket. Ami azt jelenti, hogy erős testüket kocsi húzásra, haszonállatok terelésére alkalmazták.
Egészen nincs tisztázva a mai napig, hogy mik az ősei ennek a háromszínű pásztorkutyának. Csak feltételezik, hogy a molosszer és a masztiff keresztezéséből "születtek" a kiváló ebek. Még a rómaiak hozták be őket az Alpok régiójába. Csak a XX. század elejétől határozható meg pontosan a kilétük és Dürrbach helyiséghez köthető.
Korábban ilyen néven is ismerték a Berni Pásztor kutyákat, vagyis "Dürrbach" volt az elnevezésük. Ez a helyiség Bern tartományban található. A dürrbachi négylábúakat 1902-ben vitték először kutyakiállításra. Itt aztán felfigyeltek a különleges jószágra. Ettől kezdve fergetegesen megnövekedett az attraktív kutyák iránti érdeklődés. 1907-ben klub alakult ami feladatul tűzte ki ezen kutyák tenyésztését.
Dr Albert Heim professzor javaslatára átnevezték őket "Berni Pásztor" kutyának. Valószínűleg azért kellett átnevezni őket, mert így érthetőbb volt a fajta elnevezése. Hamarosan el is indult hódító útjára a különleges kinézetű négylábú. Nemcsak Svájcot hódította meg rövid idő alatt, hanem az egész világon nagy népszerűségre tett szert.
2. A Berni Pásztor megjelenése
Úgy a kinézete mint az egész lénye különleges és attraktív a svájci kutyának. Ami a legfőbb jellegzetessége külsőleg a háromszínűség. Szőrzetén a fekete szín dominál. Ez a szín mintegy kabátként borítja be a kutya testét, fejét, nyakát és a farkát is. Homlokán szimmetrikus fehér csík húzódik kiszélesedve a pofájáig. Mellkasa, mancsi és farka vége is fehér. Szeme fölött barnás foltok láthatóak, innen a "négyszemű" elnevezés.
A Berni Pásztor szőrzete sima, legfeljebb csak enyhén hullámos. Ez a dús bunda puha és fényes. Ami persze megbízható meleget ad a legnagyobb hidegben is. Viszont a hőséget nem igazán szereti. Ezért kánikula idején sokat szenved. Ilyenkor abszolút nem szabad nehéz fizikai tevékenységgel terheli a kutya szervezetét.
A szukák marmagassága 58-66 cm között változik, a hímeké 64-70 cm között. Ebből adódóan természetesen nagytestű kutyának számít a Berni Pásztor kutya. Családi kutyaként kiválóan teljesít. Mozgáshiányos élet mellett hajlamos az elhízásra. Ideális testsúlya 55 kg-nál nem lehet több a hímek esetében. Szukáknál ez a határ a 45 kg.
3. A Berni Pásztor tulajdonságai
Ha röviden szeretnénk a fajtát jellemezni, azt mondhatnánk, hogy jóindulatú és barátságos kutya fajta. Családja mellett hűségesen és szeretettel áll egész életében. Ragaszkodása és lojalitása kétségtelen. Mivel ingerküszöbe extrémül magas, higgadt és megbízható. Soha, semmilyen körülmények között nem válik agresszívvá.
Bár veleszületett védőösztönnel rendelkezik, semmiféle támadásra nem hajlandó. Ezért történhet meg, hogy akár a betörőt is élénk farkcsóválással képes fogadni. Családi kutyaként azért is tett szert nagy népszerűségre, mert az apróbb gyerekekre is képes vigyázni. Sem a tomboló sem a kiabáló gyerekek nem hozzák ki a sodrából.
Sőt mondhatjuk, hogy minél hangosabb egy gyermek, annál jobban képes szeretni ez a szelíd óriás. Gyengéden viseli kicsi gazdái játékos és egyéb megnyilvánulásait. Mondhatjuk nyugodtan, hogy a Berni Pásztor nagy öntudattal és hatalmas intelligenciával rendelkező négylábú.
Szeretettel és gyakori dicsérettel jól nevelt kutya válik belőle könnyedén. Különféle feladatokkal is megbízható, könnyen motiválható. De nemcsak a családban képes jeleskedni. Mint munkakutya is megállja a helyét. Használható mentésre, nyomkeresésre és terápiás kutyaként is alkalmazható. Sem vadászatra sem elcsavargásra nem hajlamos természetű eb.
4. A Berni Pásztor táplálása
Mielőtt a kölyök Bernit otthonunkba visszük, nemcsak kutyafelszereléseket kell beszereznünk számára. Át kell alaposan gondolni azt is, hogy mivel és hogyan szeretnénk majd etetni. Akár kutyatáppal akár más eledellel fogjuk táplálni, komolyan meg kell tervezni előre.
Ahhoz, hogy Berni Pásztor kutyánk elkerülje a túlsúlyt a kellő mozgást biztosítani kell számára. De persze a kiegyensúlyozott étkezést szintén, már kölyökkorától kezdődően. Mint minden fajtának, a svájci kutyusnak is legfontosabb a magas hústartalmú étkezés. Ezt persze keverhetjük zöldséggel és gyümölccsel.
Akár prémium minőségű száraztápot kap, akár nedves eledellel tápláljuk, érdemes szakember segítségét kikérni. Állatorvossal konzultálni arról, hogy mit és milyen adagokban kapjon. Hiszen más kell egy kölyöknek, megint más egy felnőtt Berni Pásztornak. Na és persze a szenior kutya tápláléka is eltérő. Ehhez még az aktivitását is érdemes számba venni.
5. Betegségei
A Berni Pásztor fajtaszabványa igen szigorú. Örökletes betegségeit sikerült leredukálni az évek folyamán. De mivel a nagytestű kutyák élettartama általában rövidebb, így sajnos ennek a fajtának is csak 7-10 év az életkilátása.
Leggyakoribb betegségei közé tartozik, hogy ízületi problémákkal küzd. Ez szintén a test méretéből adódik. Küzdhetnek még vesebetegséggel és rákos fekélyekkel is. De tenyésztőik nagy szenvedéllyel törekednek ezen betegségek kiküszöbölésére.
Mint minden fajtánál, ennél is fontos az állandó állatorvosi ellenőrzés. Nem szabad elhanyagolni a rendszeres védőoltások beadatását sem. Ha mindez megvan és jól érzi magát házi kedvencünk, nem sok egészségügyi problémája lesz az évek alatt.
6. Gondozása
Persze a jó táplálás és megfelelő gondoskodás mellett kellő mennyiségű ápolásra is szüksége van ennek a szőrös óriásnak. Ahhoz, hogy jól érezze magát szőrzetét is ápolni kell legalább hetente 2-3 alkalommal. Ezt speciális kutya kefével vagy kutya fésűvel lehet megoldani. Így elkerülhető a szőr összegubancolódása és megtartható a szőrzet csillogó fénye. Szőrzet váltáskor mindez naponta válik szükségessé.
Ahogy minden más fajtánál, a Berni Pásztornál is fontos a szemek és a fülek rendszeres ellenőrzése. Ezenkívül karmait, talpát, bőrét és fogait is rendszeres megfigyelés, ellenőrzés alatt kell tartani és ha szükséges tisztítani kell. Mindezen gondozási folyamatok elősegítik a kutyussal való boldog együttlétet sokáig.
7. Hol tartsuk óriás kedvencünket?
Bár ez a hatalmas kutya édes, puha és szinte várja az ölelgetést, nem biztos, hogy a kanapén érzi a legjobban magát. Bár mint minden fajta szőrös négylábú, ő is képes a körülményekhez alkalmazkodni, de elég nagy a mozgásigénye.
Ezért ha csak tehetjük kertes házba vigyük újdonsült, szőrös családtagunkat. Viszont sokszor a kert sem elég őkelmének, mivel imád sétálni. Tehát ha kertes házban lakik, a napi 20-30 perc sétát akkor sem ússza meg a gazdi. Erre elengedhetetlenül szüksége van a hegyi pásztorkutyának.
Szerencsére imádja az embereket és az állatokat is, így bárhol sétálhatunk vele, bárhová magunkkal vihetjük bátran. Maximum a legnagyobb probléma az lehet ennél a kutyusnál, hogy túl sok nyálas, nyelves puszit ad mindenkinek. De aki a kutyát szereti, annak ez sem lesz igazán ellenére.
További kutyafajták leírásáról itt olvashatsz.
Kérdésed van?
Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!