1. Az Ausztrál juhászkutya története
A fajta őshazája az Amerikai Egyesült Államok. Elődje az aussie kialakulásának kezdete a 19. századig vezethető vissza. Háromféle pásztorkutyából tenyésztették ki.
Ez a három fajta pedig az európai, latin amerikai és az ausztrál pásztorkutya. A 19. században Európából sokan érkeztek kutyákkal a Keleti Partra.
Mivel ennek a vidéknek az időjárása hasonló volt Spanyolországéhoz és Franciaországéhoz, kedvezőnek tartották a telepesek ezt a klímát.
Főleg a baszk területről érkezett emberek tenyésztésének köszönhető az Ausztrál juhászkutya. 1848-ban aztán kitört az Aranyláz. A telepesek elindultak a Keleti Partról Amerika Nyugati partja felé a kutyáikkal.
Ezek a kutyák viszont nehezen viselték el a meleg és száraz éghajlatot Kaliforniában.
A Nyugati Partra már Ausztráliából és Latin Amerikából is érkeztek bevándorlók.
Az ő juhászkutyáikkal és az angol pásztorkutyákkal keveredve alakult ki a mai Ausztrál juhászkutya feltehetően.
Az Ausztrál juhászkutya kiváló munkakutyának bizonyult. Elsősorban ezért kezdték meg a tenyésztését. Elsődleges feladata volt ezeknek a kutyáknak a marhacsordák terelése.
Még az amerikai őslakosok is nagy megbecsüléssel adóztak a "szellem szemű" kutyáknak.
Nevüket onnan kapták, hogy minden ilyen színű kutyát így neveztek és végül rajtuk ragadt az Ausztrál juhászkutya elnevezés.
2. Kinézete
Az Ausztrál juhászkutya igazi "tömör gyönyörnek" nevezhető. Mérete alapján közepes termetűnek számít. Marmagassága átlagosan 48-56 cm között mozog. Súlya pedig a 15-25 kg-os tartományban található.
Ezekhez a méretekhez hihetetlen izomzat és mérsékelten vastag csontok társulnak.
A köznyelv az ilyen ebeket "repülő" kutyáknak nevezi. Hiszen az erőteljes hátsó izomzatuknak és erős lábainak köszönhetően akrobatikus ugrásokra képesek. Az Ausztrál juhászkutya mozgása magával ragadó látvány.
Teljes mértékben azoknál az egyedeknél érvényesül melyek farkatlanok. Mozgása igen harmonikus, ha gyorsabban fut a háta mindvégig egyenes marad.
A border colliera nagyon hasonlító kutya. Szemei enyhén mandulavágásúak, melyek színe lehet barna vagy kék. A világostól egészen a sötét színekig. Esetleg ezek kombinációja, márványozott vagy felemás.
Ez adja tekintetének a különlegességet. Fülei magasan tűzöttek. Vastagok ugyan de nem túl nagyok. Alakjuk háromszögletű. Figyelés közben mint egy rózsafül előre vagy hátra fordulnak ezek a "hallókészülékek".
Az Ausztrál juhászkutya arckifejezése kimondottan kedves és intelligens. Koponya hossza és szélessége egyforma. Háta egyenes, fara mérsékelten csapott. Mellkasa mély de nem túl széles.
Szőrzetük közepesen hosszú és időjárásálló. Bundájuk színe különleges. Farka sokszor hiányzik, természetesen csonka vagy vágott. Néha kunkorodó és magasan hordott, minden fajta farok megengedett ennél a fajtánál.
3. Az Ausztrál juhászkutya jelleme és nevelése
Az aussi családi kutyának is ideális választás. Alkalmazkodó képessége és könnyen taníthatósága garantálja ezt. Ennek ellenére nem mindenki számára alkalmas ez a négylábú szőrmók.
Hiszen hihetetlen mozgásigénnyel és foglalkozásigénnyel rendelkezik. Szinte mindig láb alatt van.
Mivel hajlamos a dominanciára következetes nevelésben kell részesíteni. Nem árt ha kutyaiskolában kap szakszerű kiképzést. Mivel kirobbanó az energiája és egyedi a játékstílusa, nehezen tud beilleszkedni a "kutya társadalomba".
Az agresszív nevelés nem célravezető ennél a fajtánál. Elképesztően magas intelligenciával bír, ezért a nevelésére nagyon oda kell figyelni.
Lakásban is tartható, amennyiben a napi foglalkozási adagját megkapja. Nemcsak fizikailag de szellemileg is le kell fárasztani ezeket a kutyusokat.
4. Egészsége, betegségei
Mint minden fajtának általában, az Ausztrál juhászkutyának is vannak örökletes illetve gyakori betegségei. Ezekkel nem árt tisztában lenni mielőtt hazaviszünk egy aussit.
Alapjában véve ezek a fajta kutyusok egészségesnek mondhatóak. Azonban abban senki és semmi nem lehet biztos, hogy nem jön-e elő valamelyik egyednél örökletes betegség.
Ez még a keverék kutyusoknál sem kizárható teljes bizonyossággal. Ilyen betegségek az Ausztrál juhászkutyánál a szembetegségek különféle fajtái. Előfordulhat váll vagy csípő diszplázia is.
Az epilepsziára is hajlamosak, ami nem szűrhető ki. De csak csekély számban 4-9% vannak kitéve ennek a betegségnek.
Az érzékenyebb egyedek és azok keverékei bizonyos gyógyszerekre allergiásak lehetnek. Ha ezek közül a gyógyszerek közül bármelyiket megkapják komoly tüneteket produkálhatnak.
De szerencsére ez sem túl gyakori betegsége az aussiknak.
5. Az aussi etetése és ápolása
Mint minden kutyának, ennek a fajtának is elsősorban húsra van szüksége. Akár minőségi száraz tápot kap, akár nedves eledelt ez az arány a mérvadó.
Ahhoz, hogy egészséges és teljes életet tudjon élni, a táplálékának 80%-t a húsból származó fehérje kell, hogy kitöltse.
Amennyiben szőrzete fényes és csillogó, a kutya vidám és játékos, az etetéssel már elértük a célunkat. Vagyis egy egészséges és boldog barátra tettünk szert.
Szőrzete nem hajlamos elkoszosodásra vagy csomósodásra. Ezért viszonylag könnyedén karban tartható. Speciális kutya kefével vagy fésűvel azért érdemes rendszeresen átfésülni az állatot.
Természetesen a vedlési időszak kivételt képez. Hiszen ilyenkor erőteljesen hullik az Ausztrál juhászkutya szőre.
Amennyiben úgy látjuk, hogy nem boldogulunk vele, érdemes kutyakozmetikushoz fordulni. Aki a teljes leápolását szakszerűen elvégzi az ebnek.
Azonban, ha lakásban tartjuk az aussit, hetente meg lehet ismételni a szőrzet ápolását és gondozását. Az udvaron, szabadban tartok kutyusoknál elegendő ezt csak pár hetente megejteni. Ha kölyök kortól hozzászoktatjuk a szőr fésüléséhez, szívesen veszi majd ezt az elfoglaltságot is.
6.Kinek való Ausztrál juhászkutya?
Ahogy mi emberek, úgy a kutyák is mind-mind külön egyéniséggel rendelkeznek. A minősítései egyes fajtáknak általánosít csak. Ezért nem is jelent garanciát a fajta leírás.
Soha nem lehet előre tudni, hogy egy kutyus hogyan fog viselkedni. Ezért meg kell ismernünk azt a négylábút aki családunkba fogadunk.
Az aussi gyengéden viselkedik a családdal általában. De vannak köztük is olyanok, melyek csak egyes személyekhez hajlandóak szorosan kötődni. A többieket "elviselik", de a falkavezért rajongásig szeretik.
Más egyedek viszont szétosztják a szeretetüket és az egész családot elárasztják odaadásukkal.
Minden kutyához nagy türelem kell és rengeteg szeretet. A következetes nevelés elengedhetetlen négylábú barátaink esetében. Akármilyen fajtáról is legyen szó.
Tehát akár kezdő akár gyakorlott a gazdi, érhetik mindig meglepetések. Hiszen az Ausztrál juhászkutya nem egyszerű eset. Csodálatos egyéniség, de nevelésre szüksége van és a határok megszabására.
Aki hazavisz egy kis kölyök kutyát, annak az élete teljesen megváltozik. Hiszen nem csak a kutyának kell hozzánk alkalmazkodnia. Nekünk is hozzá, ez így természetes.
Az Ausztrál juhászkutya minden tekintetben alkalmas arra, hogy barát, társ, családtag legyen. Aki meglátja, rögtön megszereti már a különleges kinézete alapján is.
A természete pedig csak hab a tortán. Tehát mindenkinek csak ajánlani tudjuk aki felelősségteljes gazdijává képes válni és sokat simogatja majd!
További kutyafajták leírásáról itt olvashatsz.
Kérdésed van?
Vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy kövess minket a Facebook-on!